Szczoteczka soniczna - co to jest i czym różni się od zwykłej?

Wszystkim zależy na utrzymaniu higieny jamy ustnej na jak najwyższym poziomie. Warto więc wiedzieć, że miano najlepszych szczoteczek elektrycznych na rynku zyskują coraz częściej modele soniczne. Sprawdziliśmy, czym się charakteryzują i co różni je od tradycyjnych szczoteczek.

Szczoteczka soniczna - co to takiego?

Fot. RTV euro AGD, Philips materiały producenta

Elektryczne szczoteczki soniczne są najskuteczniejsze i najdelikatniejsze w codziennej higienie jamy ustnej. Na rynku obecna jest od początku lat 90., od roku 1992 szczoteczki zaczęły być produkowane na skalę światową, za sprawą amerykańskiego naukowca - Roberta Bock. Philips, wiodący producent szczoteczek tego typu, zdecydował się na ekspansję w krajach europejskich i reszcie świata.

Szczoteczka soniczna, dzięki szybkim ruchom włókien czyszczą zęby z wielką precyzją. Z łatwością docierają do najtrudniej osiągalnych przestrzeni między zębami. Warto podkreślić, że tradycyjne szczoteczki elektryczne wykonują około 5600-8800 ruchów, a szczoteczki soniczne od 31000, aż do 62000 ruchów pulsacyjno-wymiatających.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna wygląda połączenie szczoteczki rotacyjnej (czyli podstawowej szczoteczki elektrycznej) i tradycyjnej szczoteczki manualnej. W obudowie szczoteczki znajduje się akumulator oraz wszystkie podzespoły. Główka natomiat ma podłóżny kształt i nieruchome włosie, stąd podobieństwo do szczoteczki manualnej.

Po uruchomieniu urządzenia zaczyna pracować umieszczony w niej generator wytwarzający fale dźwiękowe, które rozchodzą się w mieszaninę wody, śliny oraz pasty do zębów. W efekcie powstają liczne bąbelki. Dochodzą one do najtrudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej, dzięki czemu dokładnie oczyszczone są zarówno zęby, nawet najdalej ułożone ósemki, czyli zęby mądrości, jak i przestrzeń między nimi. Wąski, smukły kształt główki szczoteczki gpozwala jej dodatkowo na pokrycie szerszej części linii dziąseł, dlatego zapewnia skuteczne czyszczenie w trudno dostępnych miejscach.

Zalety szczoteczek sonicznych

Fot. Philips materiały producenta

Szczoteczki soniczne są dobrze wyprofilowane, mają odpowiednio wygięte końcówki. Dzięki ich stosowaniu dziąsła nie odsłaniają się, a delikatne czyszczenie nie powoduje wycierania, ani zdzierania się szkliwa. Szczoteczka zbiera bakterie, które mogłyby spowodować przebarwienia lub nalot na zębach. Szczotkowanie nie wymaga praktycznie żadnego nacisku.

Szczoteczki soniczne od 31 000 do 62 000 ruchów pulsacyjnych, co pozwala na usunięcie jeszcze większej ilości płytki nazębnej, usuwają 6 razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne oraz ograniczają powstawanie kamienia nazębnego.

Warto podkreślić, że mycie zębów szczoteczką soniczną nie powoduje obniżania się linii dziąseł, odsłaniania szyjek oraz korzeni zębów. Urządzenie polecane jest osobom z implantami, aparatami nazębnymi oraz z wrażliwością zębów - szczoteczka działa kojąco i daje uczucie masowania dziąseł. Spośród szczoteczek elektrycznych modele soniczne są najłagodniejsze i mało inwazyjne.

Za sprawą wyboru wyboru odpowiadających nam główek szczoteczki, możemy spersonalizować tryb szczotkowania: np. wybielające, masujące dziąsła lub dogłębne oczyszczanie.

Szczoteczka soniczna jest nieco droższa od tradycyjnej elektrycznej, jednak po kilku użyciach przekonacie się, że jest warta swojej ceny. W sklepach znajdziecie modele w standardowych kolorach, a także kolorowe i we wzorki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.