Koc z wełny czesankowej - gdzie go kupić? Ile kosztuje? Czy warto?

Koce z wełny czesankowej to niekwestionowany wnętrzarski hit tej zimy. Czym jest wełna czesankowa? Gdzie kupić taki koc? A może opłaca się wykonać go samodzielnie?

Pledy z grubymi splotami polubiły zarówno redaktorki magazynów jak i popularne blogerki. Na Instagramie hasztag "chunkyknit" został użyty ponad 90 tysięcy razy.

Koc z wełny czesankowejKoc z wełny czesankowej Fot. Etsy

Koce z wełny czesankowej, czyli... z czego?

Wełna czesankowa może być uzyskiwana z sierści różnych gatunków zwierząt. Najczęściej spotykana jest wełna owcza, ale stosuje się również wełnę lam i wielbłądów. Warto wiedzieć, że długość włókien wełny owczej może dochodzić nawet do 40 cm.

Przed przędzeniem włókna wełny czesankowej są czesane specjalnymi szczotkami, a następnie układane płasko, równolegle do siebie. W ten sposób krótsze włókna są wyczesywane i usuwane. Powstaje gładka przędza z długich włókien, która kształtem przypomina sznur. 

Koc z wełny czesankowejKoc z wełny czesankowej Fot. wowcher.co.uk

Ile kosztują koce z wełny czesankowej?

Nie ukrywajmy, najmodniejsze w tym sezonie koce nie należą do najtańszych (oczywiście wszystko zależy od rozmiarów oraz gatunku i jakości wełny, z jakiej są wykonane). Ceny? Wystarczy dobrze poszukać w Internecie - zaczynają się już od 300 zł.

A może wykonać samodzielnie?

W Internecie można znaleźć mnóstwo tutoriali, które krok po kroku objaśniają, jak samodzielnie wykonać taki koc. Do zrobienia koca o wymiarach 220 cm x 100 cm potrzeba ok. 4 kg wełny. Przyzwoita wełna kosztuje od 80 zł/kg do 150 zł/kg. Taki koc będzie kosztował więc nawet ponad 600 zł. Poświęcony czas? Bezcenny! 

Ciepłe, ale czy praktyczne?

Grube, plecione sploty wyglądają przepięknie! Koce wykonane z dobrej gatunkowo wełny będą ciepłe i miłe - w sam raz na mrozy. Niestety, czyszczenie ich może być koszmarem (wyobrażacie sobie pranie zalanego herbatą koca?). Koce z wełny czesankowej będą świetną narzutą na łóżko - dodadzą charakteru każdemu wnętrzu.

W jakiej kolorystyce?

Najmodniejsze są koce w różnych odcieniach szarości (od delikatnych "gołębich" po grafitowe) oraz w jasnych, pudrowych, "przygaszonych" barwach (różowe, kremowe, żółte).

Więcej o:
Copyright © Agora SA