Trawnik po zimie - najważniejsze czynności

W kwietniu zaczynamy myśleć o przygotowaniu posesji do sezonu. Z pewnością większości z nas zależy na pięknym, zielonym trawniku, który stanie się wizytówką ogrodu. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak przeprowadzić wiosenny lifting trawnika.

Trawnik po zimie niestety nie zachwyca. Sterty brzydkich, brązowych liści, pożółkła trawa i puste miejsca… Czas zabrać się do pracy - kilka zabiegów pielęgnacyjnych przywróci ogrodowi świetność.

Od czego należy zacząć? Przede wszystkim od usunięcia starej trawy. Warto zaopatrzyć się w solidne grabie i dokładnie wyczesać murawę, dzięki czemu pozbędziemy się pożółkłych liści i resztek zeszłorocznej trawy, a nowe pędy będą mogły łatwiej rosnąć. Jeśli mamy wertykulator, czyli specjalne urządzenie od usuwania złej trawy, możemy go wykorzystać, praca będzie dużo szybsza.

Kolejnym krokiem jest napowietrzenie gleby. Jak to zrobić? Możemy ponakłuwać trawnik widłami na głębokość 8-10 cm lub wykorzystać aerator, czyli specjalny walec ogrodowy z bolcami. Napowietrzenie gleby sprawi, że trawnik łatwiej będzie chłonął wodę, korzenie będą miały dostęp do powietrza, a nawozy łatwiejsze dojście do korzeni. Niektórzy z nas na działce mają glebę gliniastą, wtedy należy przeprowadzić aerację oraz posypać trawę warstwą 3-5 mm piasku, dzięki czemu przepuszczalność i porowatość podłoża się zwiększą.

W miejscach, gdzie trawa podczas zimy całkowicie wypadła, należy zasiać nową. Ziemię należy spulchnić, a nasiona nowej trawy wymieszać z ziemią próchniczną, następnie rozsypać w pustych miejscach po trawniku. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu. Warto też kupić specjalny nawóz do trawników.

Jeśli nie lubicie czekać aż trawa urośnie, dobrym rozwiązaniem jest kupno gotowego trawnika i rozwinięcie go w ogrodzie. Można go poprzycinać i porozwijać w interesujących nas miejscach.

Bardzo ważną kwestią jest koszenie trawnika. Pamiętajmy, by nie kosić go poniżej 2,5 cm. Prawidłowe koszenie sprawi, że trawa w ogrodzie się zagęści, a chwasty nie będą kiełkować. Trawnik najlepiej kosić co 7-10 dni. Pierwsze sezonowe koszenie powinniśmy wykonać w kwietniu lub maju, wszystko zależy od warunków pogodowych. Poniżej znajdziecie odpowiednie kosiarki.

Podlewanie odgrywa kluczową rolę. Musi być regularne, dzięki czemu trawa będzie soczyście zielona i zdrowa. Warto zainwestować w automatyczne zraszacze. Trawnik wymaga także systemu nawożenia. Świetnie sprawdzą się granulki, odżywki oraz specjalne nawozy organiczne, które poprawią stan podłoża. Najlepiej używać siewnika nawozów, dzięki czemu trawnik będzie równomiernie odżywiony, a nasza praca dużo łatwiejsza.

Pamiętajmy o usuwaniu chwastów przed ich zakwitnięciem, unikniemy wtedy rozsiania. Jeśli na naszej działce jest szczególnie dużo chwastów, warto wspomóc się specjalistycznymi opryskami. Krety to zmora każdego ogrodnika. Tworzą nieestetyczne kopce, rozgrzebują ziemię, przez co rośliny nie rosną. Do przegonienia szkodników przydadzą się odstraszacze emitujące dźwięki, których krety nie znoszą. Do kretowisk można tez włożyć szmatę nasączoną preparatem do zwalczania kretów.

Na kwaśnej i wilgotnej glebie może rosnąć mech. Odpowiednie odżywienie podłoża wyeliminuje ten problem. Warto stosować nawozy z dodatkiem żelaza, specjalne preparaty likwidujące mech oraz piaskowanie podłoża.

Ziołowy ogród rośnie w kuchni. Pomysł na wiosenne doniczki

Więcej o:
Copyright © Agora SA