Lampy w stylu Tiffany - mozaikowe klosze znów modne

Lampy w stylu Tiffany wracają do mody. Styl, którym świat zachwycił się już w XIX wieku, ponownie "robi furorę". Wiemy, gdzie kupić modne lampy i z czym najlepiej łączyć je we wnętrzach.

Lampy Tiffany to jeden z najlepiej rozpoznawalnych obiektów designu, który w ostatnich latach mocno stracił na popularności. Ze względu na skojarzenia z ciężkimi i babcinymi aranżacjami, mozaikowe klosze przeniesiono do antykwariatów, za to nowo urządzane mieszkania wypełniły nowoczesne lampy w industrialnym stylu. Teraz Tiffany wraca do łask, a dekoratorzy ponownie zachwycają się nietuzinkową formą lamp, których historia sięga XIX wieku.

Autorem oryginalnego projektu jest Louis Comfort Tiffany, syn Charlesa Lewisa Tiffany'ego - założyciela słynnej firmy biżuteryjnej. Louis studiował w Nowym Jorku i Paryżu, a najbardziej interesowała go sztuka Art Noveau. W 1885 roku założył własny biznes związany z produkcją szkła. Louis już wtedy promował mniej przezierne, opalizujące szkło, które potem wykorzystywał do tworzenia wazonów i oświetlenia. Młody przedsiębiorca opracował nową technikę obróbki szkła zwaną "fravile", a także wyspecjalizował się w szklanych mozaikach. To z nich powstawały witrażowe klosze do lamp Tiffany - produktu, który przyniósł mu światową sławę. Wiele prac amerykańskiego projektanta można do dziś podziwiać w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku - największym i najstarszym muzeum w Stanach Zjednoczonych.

Lampy Tiffany doczekały się wielu replik. W latach 70. i 80. były popularnym elementem wystroju wnętrz, ale później zostały wyparte przez nowocześniejsze i lżejsze modele. Teraz dekoratorzy ponownie fascynują się witrażowym kloszem i majestatyczną podstawą, ale ważny jest też element glamour, który styl Tiffany ma w sobie głęboko zakorzeniony. Lampy w stylu Tiffany najlepiej łączyć z klasycznymi wnętrzami, ale świetnie komponują się też z klimatem industrialnym. Mozaikowy klosz dobrze wygląda na tle drewna i modnych kolorów: szarości, czekoladowego brązu i żółci w odcieniu ochry.

   

Więcej o:
Copyright © Agora SA