Blachodachówki modułowe czy w arkuszach. Jaką wybrać blachodachówkę?

Blachodachówki cieszą się ogromną popularnością, jako materiał do krycia budynków. Są trwałe, eleganckie i nadają się na wszystkie rodzaje dachów stromych. Dostępne są blachodachówki w arkuszach oraz modułowe. Jakie sprawdzą się lepiej?

Blachodachówka w arkuszach

Arkusze blachy mogą mieć długość nawet 8 metrów. Wymaga to odpowiedniego transportu, ostrożnego rozładunku oraz miejsca, by ją ułożyć. Duże arkusze blachy w większym stopniu narażone są na deformację podczas transportu. Montowanie blachy w arkuszach nie należy do najłatwiejszych prac.

Montaż blachodachówki

Montaż wymaga od dekarza ogromnej precyzji oraz dokładności. Pracę należy rozpocząć od wykorzystania listew startowych. Od właściwego zamontowania pierwszych elementów blachodachówki zależy jakość i odpowiednia wentylacja całej konstrukcji. Arkusze blachy powinniśmy układać wzdłuż linii okapu, rozpoczynając od prawego dolnego rogu. Bardzo ważne jest odpowiednie wymierzenie kąta między okapem a pierwszym szeregiem blachodachówek. Optymalna ilość wkrętów, które powinny zostać użyte podczas montażu blachodachówki to około 7-8 sztuk na metr kwadratowy pokrycia.

Miejsca łączenia muszą być jak najmniej widoczne. Podczas przycinania nie można używać szybkotnących narzędzi, by nie narazić arkuszy blachy na uszkodzenie struktury oraz korozję.

Blachodachówka modułowa

Blachodachówka modułowa to najlepszy wybór. Dlaczego? Wystarczy znać powierzchnię kwadratową dachu, nie trzeba dokładnie go mierzyć. Każdy moduł blachy charakteryzuje standardowy wymiar, dzięki czemu łatwo i precyzyjnie można obliczyć ilość potrzebnego materiału. Transport, rozładunek oraz montaż blachodachówki modułowej jest prosty i wygodny. Nie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt do przenoszenia materiału, ani kilkuosobowa ekipa dekarska.

Blachodachówka cena za m²

Pamiętajmy, by dostosować rodzaj pokrycia do stopnia skomplikowania dachu. Mniej zapłacimy za takie materiały, przy układaniu których będzie mniej odpadów po cięciu.

Ceny dachówek zależą od producenta, modelu, wykończenia powierzchni, a nawet koloru. Za większość dachówek cementowych trzeba zapłacić 28-33 zł/m2; nietypowe kosztują 50-60 zł/m2. Najtańsze dachówki ceramiczne kupimy już za 30-40 zł/m2, a najdroższe nawet za 150 zł/m2.

Wybierając blachodachówkę modułową mamy szansę zaoszczędzić, ponieważ straty i odpady z materiału są zdecydowanie najmniejsze, dzięki niedużym wymiarom modułów, które najczęsciej mają długość 350/400 mm.

Blachodachówka REN

Blachodachówka modułowa RENBlachodachówka modułowa REN Fot. materiały producenta

Blachodachówka modułowa REN jest szczególnie polecana przez polskiego producenta Dachy Pruszyński. Została również wyróżniona Złotym Mdalem MTP na Targach budowalnych BUDMA 2018.

Model REN jest idealny dla osób preferujących pokrycia dachowe w wymierzonych częściach. Sprawdzi się na dachach o prostej konstrukcji. Blachodachówka REN ma pochylony kształt. Innowacyjny kształt materiału wyróżni obiekt nim pokryty na tle otoczeenia. Omawiany model wykonany jest ze stali najwyższej jakości, pokryty metaliczną powłoką. Kupić można go w wymierzonych arkuszach lub w formie paneli modułowych. Zaletą jest symetryczność blachy, dzięki czemu nie ma różnicy od której strony rozpoczęto jej układanie. Montaż zapewnia oszczędność czasu i niskie koszty. Dach będzie wizualnie perfekcyjny.

Blachodachówki są świetnym materiałem krycia. Łączą w sobie tradycję z nowoczesną technologią, dzięki czemu znajdują zastosowanie zarówno przy budowie domów jedno lub kilkurodzinnych, budynków gospodarczych, a także renowacji starych dachów.

Wszystkie dachy polskiego producenta dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, możemy dobrać kolor dachu do elewacji lub otoczenia spośród 27 odcieni oraz wszystkich powłok.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.