Dachówka ceramiczna czy betonowa? Jaką dachówkę wybrać na dach

KM
29.04.2019 11:20
Dachówka ceramiczna i dachówka betonowa jest do siebie bardzo podobne wizualnie, jednak zrobione z różnych materiałów i w całkowicie różny sposób. Decyzja, czy wybrać dachówkę ceramiczną czy betonową spędza sen z powiek niejednego inwestora. Postanowiliśmy sprawdzić wady i zalety każdego modelu.

Dachówki ceramiczneDachówki ceramiczne Fot.EBM/Creaton

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna, zgodnie z nowoczesną technologią, produkowane są z surowców najwyższej jakości. Składają się gliny, zawierającej bardzo małą ilość margla. Ten rodzaj dachówki określany jest, jako najstarsze pokrycie dachowe. Ukształtowaną dachówkę wypala się w bardzo wysokiej temperaturze.

Dachówka ceramiczna naturalnie ma kolor czerwony, dzięki związkom żelaza zawartym w glinie. Do popularnych, naturalnych odcieni dachówek ceramicznych zaliczana jest żółć oraz szarość. Naturalna powierzchnia modeli ceramicznych nie jest zbyt odporna na zabrudzenia oraz porastanie mchem.

Obowiązkowym elementem domu jest orynnowanie - dowiedz się więcej >>

Dostępne są również inne barwy dachówek tego typu. Kolory powstają poprzez barwienie gliny lub podczas procesu angobowania. Do produkcji modelu dodaje się dodatek uszlachetniający, często kwarc, który podnosi jakość wykonania, dzięki czemu dachówka jest bardziej odporna na zabrudzenia. Ten model możemy wybrać także w kolorze czerni, ciemnej zieleni lub modele cieniowane. Z kolei modele ceramiczne glazurowane charakteryzuje wysoki połysk, wysoka odporność na wilgoć i zabrudzenia, jednak jest to najdroższy rodzaj dachówek ceramicznych.

Dachówki ceramiczne wyglądają pięknie, naturalnie, dodają budynkowi klasycznego uroku i wizualnego ciepła. Ciekawy jest również fakt, iż dachówki dostępne są w różnych kształtach, dzięki czemu każdy budynek można perfekcyjnie wykończyć, niezależnie od ilości i rodzajów załamań połaci czy grzbietów. Szeroką ofertę dachówek prezentuje producent Braas, który oferuje 30 letnią gwarancję na każdy z modeli ceramicznych.

Dachówka ceramiczna - cena

Dachówki ceramiczne są droższe od dachówek betonowych. 1 m² pokrycia dachu kosztuje minimum 38 zł. Wybierane są najczęściej ze względu na ich trwałość, w nienaruszonym stanie utrzymują się co najmniej 30-50 lat.

Na koszt pokrycia dachu dachówką ceramiczną największy wpływ ma kształt dachu.

Dachówka betonowa

Dach kryty dachówką cementowąDach kryty dachówką cementową FOT. BRAAS

Sprawdź, jakie zalety ma blachodachówka >>

Z czego powstaje dachówka betonowa?

Z cementu, piasku kwarcowego, wody oraz pigmentu nadającego barwę. Ten model dachówki pokrywany jest wygładzającą powierzchnią, która nie pochłania wody.

Dachówka betonowa światowego lidera na rynku pokryć dachowych, charakteryzuje niezwykłą twardość oraz trwałość. Dachówki betonowe Braas zapewniają bezpieczeństwo podczas długotrwałych i najbardziej niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz czy grad. Odporne są również na pękanie, w miarę upływu czasu stają się coraz bardziej twarde, dzięki czemu będą dobrze prezentowały się przez długie lata. Gwarancja na dachówki betonowe obejmuje aż 30 lat.

Zaadaptuj poddasze - zobacz jak >>

Początkowo dachówki betonowe można było kupić jedynie w kolorze szarym. Producenci wyszli na przeciw oczekiwaniom klientów, dzięki czemu wybierać można spód czerwieni, grafitu czy brązu.

Dachówka betonowa - cena

Koszt pokrycia dachy uzależniony jest od rodzaju dachówek jakie wybierzemy. Cena dachówki betonowej z kolei zależy od wykończenia powierzchni, modelu, a nawet koloru. Za jedną sztukę dachówki trzeba zapłacić od 2 do 7 złotych. Dachówka najczęściej ma wymiary ok. 330x420. 

Zobacz także
 • Bezawaryjny dach doskonałej jakości - Ruukki Rynny i systemy rynnowe. Jakie rynny wybrać?
 • Dach modułowy Blachodachówka modułowa czyli dachy modułowe
 • BLACHODACHÓWKA. Przykład dachu z blachodachówki (Kron, BLACHY PRUSZYŃSKI): blacha dwustronnie ocynkowana z powłoką poliester mat gruboziarnisty, kolor grafitowy, cena netto - 24,50 za m2 całkowity. Blachodachówki modułowe czy w arkuszach. Jaką wybrać blachodachówkę?
Komentarze (22)
Zaloguj się
 • noltenick

  Oceniono 29 razy 29

  Zarówno dachówka ceramiczna jak i betonowa nie ma żadnych wad, ma za to same zalety. Grunt że jest to dachówka Braas. Artykuł żenada.

 • supermarjan

  Oceniono 12 razy 12

  robcie z dachowek.
  maja te zalete ze latwo mozna wywalic otwor w dachu na karabin maszynowy.
  a czasy niepewne ida.....

 • excellenz

  Oceniono 11 razy 3

  Moment, czy właśnie dowiadujemy się, że dachówka cementowa to nie jest ceramika, i jest wykonana z innych materiałów? Cóż, według autora tych technologicznych bredni to pewnie polimer, albo metal... No, ewentualnie kompozyt :) Jeśli nie, no to KM, bez kozery - nic, tylko starać się o Nobla!

 • kka69

  Oceniono 3 razy 1

  Dachówka betonowa to pomyłka.
  Głównie z powodu wagi.
  Przy powierzchni , po podłodze 70 m2 , jak jest skośny dach , to na dachu mam aż 4 tony dachówki !
  Potrzeba do tego bardzo solidnej konstrukcji dachowej .
  A jak by kłaść blachę , to oszczędzamy sporo na tej konstrukcji, bo blacha będzie ważyła max 300-400 kg.
  No i na cenie samego pokrycia też oszczędzimy.
  Do tego blacha jest bardziej szczelna niż dachówka .

 • claudiusz

  Oceniono 1 raz 1

  z uwagi na swoj ciezar obie dachowki wymagaja zupelnie innej,bardzo kosztownej konstrukcj podtrzymujacej dachi...tu lezy pies pogrzebany

 • makatek99

  Oceniono 1 raz 1

  Koszty pokrycia dachu ceramiką czy betonem są zbliżone - może jakieś 10% drożej będzie zrobić to dachówką ceramiczną. Cenę zresztą można zbijać, bo różnica pomiędzy dużymi dachówkami typu Koramic Alegra 9 a karpiówkami jest ze 30%... Ale pod względem jakości materiału zdecydowanie lepiej wybrać ceramikę - nie zarasta, nie płowieje od słońca i nie zmyje się kolor od deszczu i mrozu.

 • Pavel Adamowicz

  0

  Ceramika to trwalszy materiał ale cementowe dachówki są również warte uwagi. Cenowo wypadają lepiej. Tylko że to nie jedyna i nie główna zaleta. Moim zdaniem oczywiście. Waga sprawia, że cały dach może być tańszy. Mniejsze przekroje belek wieźby to też sumarycznie mniejszy koszt. Do tego jak się zastosuje membrany zamiast tradycyjnego pełnego deskowania i papy to już koszty potrafią być znacząco niższe. My postawiliśmy na cementowe Creatona Goteborg i ich membranę. Systemowo poszliśmy. Cenowo po wyliczeniu nowej konstrukcji dachu sporo zyskaliśmy na koszcie całości.

 • 0

  W składach budowlanych lubią gadać, że to w sumie jedno i to samo. Ale tak akurat nie jest... :) Dachówka betonowa zawsze będzie niższą klasą materiału niż ceramika - co wynika ze specyfiki tych materiałów. Różnice są więc nie do obejścia czy zamaskowania i warto o tym wiedzieć zanim się kupi np. dachówkę betonową z posypką ceramiczną :) Beton jest materiałem naturalnie chropowatym i porowatym. Żeby to zamaskować, dodaje się do dachówek różne powłoki. Niestety one nie wystarczają na jakoś szczególnie długi okres czasu. Dlatego po kilku latach dachówka betonowa będzie płowieć i zarastać mchami. Przy ceramice problem jest dużo mniejszy, bo powłoki są wypalone razem z dachówką, co daje dużo lepsze utrwalenie i związanie powłok z samym materiałem. W dachówce betonowej tego się nie da zrobić. Cenowo to jest tak, że taka "dopalona" dachówka betonowa będzie droższa (za m2) niż zwykła (a lepsza) dachówka ceramiczna Koramic Alegra... Absurd?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX