Jak powiesić zdjęcia na ścianie, aby stworzyć unikatową domową galerię?

Galeria zdjęć, plakatów i inspirujących grafik to efektowna i modna dekoracja, którą w prosty sposób możemy zastosować w każdym wnętrzu. Wystarczy tylko poznać kilka sprytnych trików, by prawidłowo zawiesić ramy i stworzyć we wnętrzu efektowną kompozycję przywołującą wspomnienia.

Galeria na ścianieGaleria na ścianie Fot, IKEA

Galeria na ścianie, czyli sposób na wyeksponowanie wszystkiego, co kochasz

Zanim wbijemy pierwszy gwóźdź w ścianę, powinniśmy zastanowić się, co właściwie znajdzie się w naszej domowej galerii. Pierwszym krokiem przed zakaupem odpowiednich ramek jest więc zgromadzenie wszystkich zdjęć, plakatów, grafik, a nawet wydrukowanych cytatów i pamiątek, które lubimy, chcemy wyeksponować i mieć zawsze w zasięgu wzorku. Do wyboru mamy tak wiele różnych rozwiązań, że nie musimy ograniczać się jedynie do płaskich obrazków. W głębszych ramach lub niewielkich gablotkach - np. KASSEBY lub RIBBA z IKEA - możemy umieścić np. zasuszone kwiaty, pierwsze buciki lub zabawki dziecka, pamiątki ze ślubu lub podróży.

Warto pomysleć o tym, aby wybrane przez nas przedmioty, fotografie, grafiki miały jakiś element lub motyw współny i tworzyły spójną całość. Jest to szczególnie ważne w przypadku symetrycznych układów i ram monochromatycznych, eleganckich. Wyjątkiem jest szalony eklektyzm, w którym łączymy kolory, formy i faktury. Jeśli chcemy przełamać jakiś jeden motyw, np. serię zdjęć czarno-białych kolorem, zdecydujmy się na kilka elementów kontrastowych, aby nasz wybór nie wyglądał na przypadkowy.

Galeria na ścianieGaleria na ścianie Fot. IKEA

Białe, czarne czy kolorowe ramki na ścianie - jak wybrać kolor i styl ramki?

Kiedy już zgromadzimy wszystko, co ma znaleźć się w galerii, powinniśmy pomyśleć o efekcie, jaki chcemy uzyskać. Znaczenie ma nie tylko układ ram na ścianie, ale też ich kolor, wzór i faktura. Powinny one być dobrane nie tylko do charakteru wnętrza, ale też kompozycji, jaką stworzyliśmy. To, w jakim towarzystwie wystąpi zdjęcie czy grafika, ma wpływ na ich odbiór. Umiejętnie dobrane ramy mogą wzmocnić lub złagodzić kontrast oraz zależności między barwami. Można zauważyć to zarówno przy obrazkach czarno-białych, jak i kolorowych. Jak więc dobrać ramy, aby uzyskać oczekiwany efekt?

  • ramki w jednym kolorze

Bezpiecznym wyborem, na który często się decydujemy, jest jeden kolor ram. Możemy dopasować go do mebli i barw dominujących we wnętrzu lub zestawić na zasadzie kontrastu. Neutralna będzie biel, czerń i drewno. Proste ramy w tych kolorach sprawdzą się wtedy, kiedy chcemy wyeksponować zawartość, a nie same ramy, które w tym wypadku nie będą odwracać uwagi od zdjęć lub grafik. Warto wtedy zastanowić się, jak będą one z nimi współgrać. Zauważmy, że czerń wydobywa głębię z ciemnych kolorów i podbija kontrast, a biel je łagodzi. W przypadku kolorowych fotografii lub obrazków możemy zdecydować się na ramy neutralne lub podkreślające daną barwę.

Jeśli mamy obawy, że takie rozwiązanie jest zbyt nudne, wprowadźmy nieco kreatywnego zamieszania i zdecydujmy się na różne rozmiary lub nawet kształty i faktury ram.

Ramki w jednym kolorzeRamki w jednym kolorze Fot. IKEA

  • połączenie bieli i czerni

Klasycznym połączeniem, które najlepiej prezentować będzie się w układach symetrycznych i wnętrzach eleganckich, minimalistycznych lub nowoczesnych jest biel i czerń. Dobrze wyglądać będą przy niej czarno-białe zdjęcia lub grafiki. Przy dobieraniu zestawień, zwróćmy uwagę, które zdjęcie chcielibyśmy wzmocnić czernią, a które wymaga dopełnienia lub złagodzenia bielą.

Ramy białe i czarneRamy białe i czarne Fot. IKEA

  • złoto, srebro i ramki metaliczne

Metaliczne ramy dobrze wyglądają jako akcent przy bieli lub czerni. Można je stosować również na całej galerii, jednak należy wtedy uważać, aby nie przesadzić z ich zbyt dekoracyjną formą, która przytłoczy wnętrze. Przy niewielkim formacie odwrócą również uwagę od zawartości. Lepiej więc wybrać prostsze kształty lub zastosować złoto lub srebro jedynie jako dodatek.

  • odrobina koloru w galerii zdjęć

Kolorowe ramki będą pasować nie tylko do pokojów dziecięcych. Stworzą ciekawą kompozycję w stylu eklektycznym, nadadzą dynamiki i indywidualnego charakteru każdej galerii. Możemy łączyć je z barwami neutralnymi lub ożywić aranżację kolorową galerią. Odcienie warto dobierać do tych, które dominują na fotografiach lub grafikach. Dzięki temu kolory wydadzą się pełniejsze, żywsze.

  • zabawa fakturami ramki

Innym pomysłem na ciekawą galerię na ścianie jest łączenie różnych faktur, motywów dekoracyjnych, kolorów i wzorów. Przed wyborem konkretnych ram, warto rozłożyć sobie na stole lub podłodze wybrane fotografie, obrazki i pamiątki, by dobrze przemyśleć, jak mają one wyglądać. Pamiętajmy, że otoczenie w soczystym kolorze, bogato zdobione może zarówno zwrócić uwagę na zawartość, jak również ją przyćmić. Postarajmy się, aby nie konkurowały one ze sobą, ale się uzupełniały. Do zdobnych ram lepiej więc wybierać wyraziste zdjęcia lub grafiki z mocnym przekazem, kolorem lub punktem, na którym skupia się uwaga odbiorcy. Nie chodzi przecież o to, żeby patrzył on jedynie na ramkę, ale dostrzegł to, co chcemy wyeksponować.

Ramy eklektyczneRamy eklektyczne Fot. IKEA

Jak dobrać passe-partout do ramki i zdjęcia?

Istotnym elementem, o którym często zapominamy, jest passe-partout, czyli papierowe obramowanie często dołączane do ramy. W przypadku bardzo dużych formatów możemy z niego całkowicie zrezygnować. Kiedy w ramie umieszczamy mniejsze obrazki, warto ją zastosować, ponieważ nie tylko wygląda elegancko, ale też skupia uwagę obserwatora na odpowiednim punkcie. Kolor dobieramy do barw, jakie dominują na grafice czy fotografii. Neutralne – nawet bardziej od czystej bieli – są odcienie kremowe, śmietankowe. Klasycznym zestawieniem są też czarno-białe zdjęcia z białym passe-partout i czarną ramą. Ciemne stosuje się w przypadku równie ciemnych ścian. Ważna jest również grubość: do małych obrazków pasuje bardzo szerokie passe-partout, do większych średniej szerokości lub wąskie.

Ramki i obrazki znajdziesz tutaj >>

Ściana ze zdjęciami, czyli jak zrobić ciekawą domową galerię

Kiedy dobierzemy już wszystkie elementy galerii, możemy zastanowić się nad układem ramek.

  • Kompozycja prosta - układ ramek w jednej linii

Bezpieczna, ale też nieco zachowawcza będzie kompozycja prosta, w której stosujemy podobne lub takie same elementy. Wyrównujemy je do danej linii. Przy tworzeniu każdej galerii powinniśmy też pamiętać, aby ramy wisiały na poziomie wzroku osób obserwujących. Zazwyczaj jest to około 1,50-1,60 m, ale punkt ten możemy dopasować do wzrostu domowników. Warto o tym pamiętać, urządzając pokoje dzieci. W tym przypadku obrazki powinny wisieć tak, aby one również mogły się nimi cieszyć.

Kompozycja prosta - układ ramek w jednej liniiKompozycja prosta - układ ramek w jednej linii Fot. IKEA

  • Kompozycja zdjęć symetryczna

Naszym sprzymierzeńcem jest również symetria. Każda kompozycja ułożona z zachowaniem jej zasad będzie wyglądała elegancko i efektownie. Powtarzalność wyznaczy też punkty przymocowania obrazków i pomoże osobom niezdecydowanym lub tym, które nie mają jeszcze odwagi na kompozycyjny miszmasz.

Kompozycja symetryczna infografikaKompozycja symetryczna infografika Fot. IKEA

  • Kompozycja otwarta domowej galerii zdjęć

Kiedy nastała moda na łączenie różnego rodzaju elementów w aranżacjach wnętrz, coraz częściej stosowanym pomysłem na galerię jest dynamiczna kompozycja otwarta. Nadaje ona indywidualnego charakteru i pozwala na zabawę kolorami, kształtami, fakturami oraz zestawianie ram dekoracyjnych z prostymi, starych z nowymi. Najlepiej do jej stworzenia wybrać barwy, które powtarzają się na obrazkach i fotografiach. Jakie zalety ma taki układ galerii:

Kompozycja otwartaKompozycja otwarta Fot. IKEA

Jeśli nie mamy pomysłu na galerię, zawsze możemy kupić już gotowy zestaw ram w różnych rozmiarach. Takie rozwiązanie proponuje np. IKEA w serii KNOPPÄNG. Ciekawym pomysłem jest również zastosowanie ramek połączonych, tj. np. RIBBA, KNOPPÄNG czy BREDARYD.

Układ ramek na ścianie - 3 sposoby jak go wyznaczyć

Wybranie koloru i układu kompozycji nie wystarczy. Powinniśmy jeszcze stworzyć plan, dzięki któremu później dokładnie odwzorujemy naszą wizję na ścianie. W wyznaczeniu równej linii pomoże poziomica – najlepiej, aby była długa – oraz taśma malarska. Kiedy jednak chcemy stworzyć bardziej skomplikowane galerie, możemy posłużyć się jedną z trzech metod.

1. Układ ramek na wzór zdjęcia

Ramki układamy na podłodze o wymiarach zbliżonych do ściany, na której ma zawisnąć galeria. Kiedy plan będzie gotowy, robimy zdjęcie, dzięki któremu łatwiej będzie nam umieścić elementy w odpowiednich miejscach. Tą metodę warto jednak połączyć z drugą, dzięki której precyzyjnie wyznaczymy np. miejsca mocowania i odległośc.

2. Układ galerii odrysowany na kartonie

Kompozycję rozkładamy na podłodze na dużym kartonie lub szarym papierze. Każdą ramkę odrysowujemy oraz wymierzamy i zaznaczamy odległość, w jakiej znajduje się mocowanie zaczepu. Kiedy skończymy, robimy zdjęcie układu, a karton przyklejamy równo – pomoże nam poziomica – taśmą malarską do ściany. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieć, gdzie przybić gwóźdź oraz powiesić ramki.

3. Galeria zdjęć z gotowych lub własnoręcznie wykonanych wzorów

W sklepach znajdziemy również szablony dostosowane do wielkości i kształtu wybranych ram z oferty. Takie pomocne wzorniki ma w serii MÅTTEBY IKEA. To gotowe wydruki układów, które możemy przymocować do ściany, by równo i w odpowiednich miejscach zawiesić odpowiednie ramy. Jeśli decydujemy się jednak na łączenie różnych ram, taki szablon możemy wykonać własnoręcznie z kartonu lub szarego papieru. Wystarczy wyciąć z niego kształty odpowiadające wybranym ramom, zaznaczyć miejsca mocowań i przykleić do ściany taśmą malarską. W ten sposób nie musimy układać kompozycji na podłodze. Unikniemy też błędów przy wbijaniu gwoździ.

Zdjęcia na sznurku - nietypowe pomysły na glerię na ścianie

Ramki wcale nie muszą wisieć na wbitym w ścianę gwoździu. Doskonałym rozwiązaniem będą np. praktyczne półki na zdjęcia, tj. np. BILLSÅSEN i MOSSLANDA z IKEA. Dają one możliwość bezinwazyjnego wprowadzania zmian w naszej domowej galerii. W pokojach dziecięcych lub młodzieżowych dobrze wyglądać będzie specjalna tablica z klipsami lub elastycznymi gumkami, za które wsuwa się obrazki i zdjęcia. Przy biurku zawiesić możemy również sznurek lub linkę do zasłony, na której przypniemy pamiątki.

Pomysł na galerięPomysł na galerię Fot. IKEA

Artykuł powstał we współpracy z IKEA.

Więcej o:
Copyright © Agora SA