Okleina meblowa samoprzylepna. Którą okleinę wybrać i w jaki sposób ją zastosować?

Drewniane meble możemy odnowić przy pomocy farby lub lakierobejcy - a co zrobić z meblami laminowanymi, jeśli nie chcemy ich malować? Dobrym rozwiązaniem może być okleina meblowa. Odpowiednio dobrany wzór odświeży aranżację - i posłuży dłuższy czas przy odpowiednim traktowaniu. Gdzie można kupić okleinę meblową? Czy można ją przykleić samemu, czy potrzebna będzie pomoc osoby z doświadczeniem? Ile kosztuje okleina meblowa?

Oklejanie mebli to jeden ze sposobów na ich odnowienie. Okleina meblowa często bywa uznawana za materiał nietrwały - ale to wynika głównie z błędów popełnianych przy oklejaniu oraz niewłaściwego użytkowania w późniejszym czasie. Jak zatem wybrać dobrą okleinę meblową, którą nie tylko będzie ładnie wyglądała, ale i nie zniszczy się szybko?

Aranżacja sypialniAranżacja sypialni fot. ChellyRika/pixabay.com

Każda okleina samoprzylepna pokryta jest laminatem, który zabezpiecza ją (do pewnego stopnia) przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Im grubszy laminat - tym trwalsze wykończenie uzyskamy. Wybierając wzór należy pamiętać o dopasowaniu go do aranżacji pomieszczenia, w którym się znajdzie. Nawet najładniejszy motyw dekoracyjny nie zda egzaminu, jeśli nie będzie pasował do wnętrza.

Okleina meblowa - jak przyklejać?

Bez względu na to, jaką okleinę meblową wybierzemy, zawsze przed przystąpieniem do przyklejania należy odpowiednio przygotować powierzchnię mebla. Powinna być oczyszczona z brudu i kurzu, resztek kleju po ewentualnych naklejkach oraz osuszona. Warto ją tez odtłuścić. Do samego przyklejania używamy gumowej ściągaczki - takiej samej, jaka przydaje się przy okazji mycia okien lub szyb w samochodzie. Ściągaczka pomoże w usunięciu pęcherzyków powietrza, które dostaną się pod okleinę w trakcie przyklejania. Nadmiar okleiny meblowej obcinamy ostrym nożykiem do papieru.

Okleina na meble do pokoju dziecka lub nastolatka

W pokojach dziecięcych każda powierzchnia jest narażona na zabrudzenia bardziej niż w innych pomieszczeniach. Tym bardziej sprawdzi się tam okleina meblowa - pomoże ukryć porysowane powierzchnie na meblach, a kiedy ulegnie uszkodzeniu - bez problemu wymienimy ją na nową. Jest to też szybki sposób na odświeżenie aranżacji, kiedy dziecko podrośnie i np. motyw postaci z bajek nie będzie mu już odpowiadał.

Meble do pokoju nastolatkaMeble do pokoju nastolatka fot. leexi/pixabay.com

Okleina na drzwi

Okleiną samoprzylepną możemy ozdobić również drzwi (pod warunkiem, że maja płaską powierzchnię). Przed przystąpieniem do przyklejania należy odkręcić klamkę - inaczej nie uda się położyć okleiny równomiernie i cały wysiłek pójdzie na marne. W przypadku specjalnych naklejek na drzwi na szczególną uwagę zasługują te z motywem drogi, schodów lub mostu - głębia na zdjęciu sprawi, że pomieszczenie, w którym naklejka się znajdzie, będzie się wydawało większe.

Naklejka na drzwiNaklejka na drzwi fot. newmedia-art.pl

Okleina meblowa w kuchni

W przypadku mebli kuchennych robionych na wymiar najczęściej oklejamy fronty - korpusy i tak pozostają niewidoczne, więc nie ma potrzeby zmieniać ich koloru. Okleina meblowa pozwala tu nieco "zaszaleć" - jest niedroga i łatwo ją usunąć, więc możemy eksperymentować z różnymi wzorami i kolorami - na co raczej ciężko byłoby się zdecydować przy zamawianiu mebli u stolarza.

Meble kuchenneMeble kuchenne fot. Michał Mutor

Okleina na lodówkę

Czasem po przeprowadzeniu remontu kuchni okazuje się, że stara lodówka nie pasuje do nowej aranżacji. Pozbycie się jej nie wchodzi w grę, co zatem możemy zrobić, by poprawić jej wygląd? Dobrać odpowiednią naklejkę, choć może sprawdzić się też okleina meblowa - pod warunkiem, że kupimy tę o szerokości 90 cm (67,5 i 45 cm będą zbyt wąskie, aby w całości przykryć drzwi lodówki). Naklejki dają jednak więcej możliwości aranżacyjnych - możemy bowiem wybierać spośród wielu ciekawych motywów dekoracyjnych, które sprawią, że lodówka z najbrzydszego elementu kuchni stanie się najbardziej ozdobnym.

Zobacz: Metamorfoza lodówki - kolorowe naklejki, które odmienią jej wygląd>>

Lodówka z serii ColourLine z frontem pokrytym barwną grafikąLodówka z serii ColourLine z frontem pokrytym barwną grafiką Fot. producent

Okleina na blat kuchenny

Zmieniliśmy wygląd mebli i lodówki - a jak odnowić blat kuchenny? W tym przypadku okleina meblowa się nie sprawdzi. Można co prawda przykleić ją na blat stołu w jadalni - ale blat roboczy w kuchni jest miejscem o wiele bardziej narażonym na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę i zalanie wodą, co w połączeniu wystawi wytrzymałość okleiny na poważną próbę. Blat laminowany można pomalować specjalną farbą przeznaczoną do tego typu powierzchni (oraz do bezpośredniego kontaktu z żywnością).

Jakie jeszcze zastosowanie może mieć okleina meblowa?

Można ją wykorzystać również do stworzenia dekoracyjnych paneli na ścianie, które będą przypominały obraz bez ramy. Okleina meblowa z drobnym wzorem będzie się nadawała do wypełnienia mniejszych obrazków lub oklejenia pudełek do przechowywania. Ciekawy efekt dekoracyjny da również oklejenie wnętrza witryny lub regału.

Okleina dekoracyjna KWIATY szer. 45 cm D-C-FIX, 29,99 zł/szt.Okleina dekoracyjna KWIATY szer. 45 cm D-C-FIX, 29,99 zł/szt. fot. Leroy Merlin

Oklejamy meble - co zamiast okleiny meblowej?

Ciekawą alternatywą dla okleiny meblowej mogą być... gazety. Czego potrzebujemy do wykonania takiej dekoracji? Tutaj znajdziecie odpowiedź oraz wskazówki, jak krok po kroku okleić gazetami stolik kawowy.

Gdzie i w jakiej cenie można kupić okleinę meblową?

Okleinę meblową znajdziemy w niemal wszystkich marketach budowlanych oraz wielu sklepach internetowych. Ceny zaczynają się już od 5 zł za m.b. okleiny o szerokości 45 cm. Inne dostępne wymiary to 67,5 i 90 cm (szerokość).

Więcej o:
Copyright © Agora SA