Kwiaty doniczkowe idealne do domu

KM
24.05.2018 13:36
Kwiaty to doskonała dekoracja wnętrza. Nadają aranżacji klimatu, piękna i są uniwersalne - pasują do mieszkania bez względu na styl czy kolorystykę. Jednocześnie dodają elegancji, świeżości i uroku. Sprawdziliśmy, jakie kwiaty najlepiej wybrać do mieszkania.

Kwiaty idealne do mieszkania

rośliny doniczkowe do wnętrzarośliny doniczkowe do wnętrza Fot. Arkadiusz Ścichocki

Dracena to roślina, którą charakteryzują ciekawie ukształtowane, długie liście. Bardzo często wybierana do domów i mieszkań, ze względu na łatwą uprawę. Wystarczy ustawić ją w nasłonecznionym miejscu i regularnie podlewać, nie częściej jednak niż raz w tygodniu. Ta roślina wygląda we wnętrzach z dużą ilością drewna i kamienia. Dodaje wnętrzom egzotycznego klimatu i ciepła. Dracena średnio osiąga wysokość 130 cm. W ciemniejszych miejscach roślina rośnie wolniej. Od dołu jest łysa, na górze rozgałęziona, o bujnych zielonych liściach. Świetnie będzie czuła się na dużych powierzchniach, w salonie lub przedpokoju. Dracena bardzo łatwo się rozmnaża, wystarczy ucięty wierzchołek włożyć do torfowego podłoża.

Podobną rośliną jest Areca catechu, prezentuje równie piękne liście o egzotycznym wyglądzie. Ona także jest bardzo prosta w uprawie – wymaga nasłonecznionego miejsca i intensywnego, częstego podlewania.

Hiacynt to jeden z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Świetnie wygląda nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. Pierwotnie hiacynt kwitł jedynie na niebiesko, teraz znajdziemy mnóstwo kolorowych odmian. W sklepach znajdziemy zarówno kwitnące już hiacynty doniczkowe, jak i roślinę, o której kwitnienie sami musimy się postarać odpowiednią pielęgnacją. Roślina wymaga doniczki z otworem odpływowym i przepuszczalnej ziemi, bogatej w próchnicę. Jeśli kupujemy roślinę cebulkową, najlepiej ustawić ją w ciemnym, chłodnym miejscu. Jeśli roślina ma już pędy najlepiej będzie czuła się w cieplejszym pomieszczeniu, jednak nie przekraczającym 20 stopni Celsjusza. W chłodniejszych warunkach hiacynt będzie kwitł dłużej.

Bardzo popularnym kwiatem jest cyklamen, czyli fiołek alpejski. Kwitnie on od jesieni do końca wiosny, następnie przechodzi w stan spoczynku, jednak może kwitnąc w kolejnych latach. Liście rośliny przypominają serduszka. Cyklamen najlepiej czuje się w temperaturze 14 stopni C, w miejscu wilgotnym i półcieniu. Roślinę najlepiej umieścić w doniczce, na podstawce z wodą wyłożoną kamyczkami i żwirkiem. Dno doniczki nie może bezpośrednio sykać się z wodą.

Storczyki

Storczyki - jak je pielęgnować, by kwitły jak szalone?Storczyki - jak je pielęgnować, by kwitły jak szalone? Fot. CC0 Public Domain

Storczyki zachwycają delikatnymi kwiatami i szeroką gamą kolorów. Stały się jedną z najczęściej wybieranych roślin pokojowych. Kwitną miesiącami, a kształtami i kolorami przyprawiają o zawrót głowy, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Orchidee uwielbiają dobrze nasłonecznione miejsca, dzięki temu mają zielone, błyszczące liście, pozbawione plam. Najlepiej ustawić je na parapecie. Roślinę należy podlewać co 4-7 dni lub moczyć korzenie wraz z osłonką przez 15 minut w misce w wodą. Storczyki najlepiej czują się w temperaturze od 13 do 30 st. C. Na ich kwitnienie dobrze wpływają wahania temperatury pomiędzy dniem, a nocą. W okresie letnim dobrze wystawić je na lekko ocieniony balkon lub taras.

Roślina najlepiej czuje się w specjalnej mieszance z łupinami orzecha kokosowego lub korą sosnową. Pamiętajmy także o regularnym stosowaniu odżywki do storczyków i przesadzaniu co najmniej raz na 2 lata. Storczyk nie może mieć zbyt ściśniętych korzeni, doniczka musi mieć odpowiednią wielkość. Wymagana jest także osłonka, najlepiej przezroczysta, która przepuści światło, dzięki czemu roślina będzie się rozwijała i kwitła.

Zobacz też sprzęt, który pozwoli ci zadbać o rośliny w twoim ogrodzie!

Więcej o: