Jak wybrać grzejnik łazienkowy?

Grzejniki łazienkowe to nie tylko popularne obecnie drabinki. Wybór jest znacznie szerszy, choć nie wszystkie modele sprawdzą się w łazience. Jak wybrać grzejnik łazienkowy i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Wyjaśniamy.

Grzejniki łazienkowe drabinkowe

Najczęściej wybierane grzejniki łazienkowe to tzw. grzejniki drabinkowe, projektowane właśnie z myślą o łazienkach. Trudno się dziwić, że właśnie takie grzejniki łazienkowe cieszą się dużą popularnością. Prócz swojej podstawowej funkcji - ogrzewania, grzejniki drabinkowe mogą posłużyć do suszenia mokrych ubrań i ręczników. Właśnie ta dodatkowa funkcja sprawia, że grzejniki drabinkowe są obecnie wybierane najchętniej. Zwłaszcza, że prócz względów praktycznych, grzejniki drabinkowe wyróżnia także wyjątkowy design, co przekłada się na wygląd łazienki. 

Polecamy: Duża łazienka - jak ją urządzić >>

Grzejniki łazienkowe dekoracyjne

Wiele osób błędnie zakłada, że do łazienki trzeba koniecznie kupić grzejniki drabinkowe. Tymczasem w tym wnętrzu można zainstalować również większość grzejników dekoracyjnych. Do grzejników, które nie są dostosowane do umieszczania w łazience ani w innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, należą grzejniki płytowe, których producenci nie zabezpieczają dodatkową powłoką chroniącą przed wilgocią i korozją. W przypadku pomieszczeń basenowych czy jacuzzi najlepszym rozwiązaniem są grzejniki wykonane ze stali nierdzewnej lub miedzi. Chlor w połączeniu z dużym stężeniem wilgotności w powietrzu sprzyja szybkiemu powstawaniu rdzy. 

Grzejnik łazienkowy - rodzaje

Na rynku dostępne są grzejniki łazienkowe różniące się konstrukcją, materiałem i sposobem przekazywania ciepła do otoczenia. Mają też różną moc i wielkość, dlatego trzeba dobrze dopasować je do konkretnego pomieszczenia. Dla użytkowników ważny jest także wygląd grzejnika. Całe szczęście obecnie coraz więcej jest modeli o ciekawych formach i kształtach, których nie trzeba chować i niczym zasłaniać, co kiedyś się zdarzało.

Polecamy: Morskie dodatki do łazienki >>

Grzejnik łazienkowy - żeliwny

Do łask wróciły grzejniki żeliwne, jednak obecnie w niczym nie przypominają swoich poprzedników. Mają gładszą powierzchnię i ciekawsze wzornictwo. Można wielokrotnie zmieniać ich wygląd, malując je na dowolny kolor. Ponadto producenci zmniejszyli ich pojemność wodną, co oznacza mniejszą ilość wody w układzie grzewczym, a więc szybsze jej nagrzewanie. Ich zaletą jest doskonała akumulacja ciepła - choć wolno się nagrzewają (długi jest czas dostosowania temperatury w pomieszczeniu do zmieniających się potrzeb), to dłużej od innych trzymają ciepło. Poza tym są odporne na korozję, dlatego najczęściej montuje się je w instalacjach z otwartym naczyniem wzbiorczym, ogrzewanych kotłami na paliwa stałe.

Grzejniki do łazienki - członowy aluminiowy

Grzejniki członowe aluminiowe także mogą służyć jako grzejniki łazienkowe. Składają się one z kilku lub kilkunastu jednakowych elementów zwanych ogniwami lub członami, połączonych ze sobą za pomocą złączek, podobnie jak te z żeliwa. Są jednak od nich lżejsze, łatwo je więc transportować i montować. Ponadto mają małą pojemność wodną i dużą przewodność cieplną, dzięki czemu szybko reagują na zmiany temperatury wody w instalacji. Ich moc, wymiary i rozstaw króćców przyłączeniowych łatwo dopasować do tradycyjnych instalacji centralnego ogrzewania, dlatego często są polecane przez instalatorów, kiedy trzeba wymienić stare grzejniki żeliwne bez przebudowy układu grzewczego.

Polecamy: Praktyczne i kolorowe dodatki do łazienki >>

Grzejnik łazienkowy - członowy stalowy

Jako grzejniki łazienkowe mogą służyć także grzejniki członowe stalowe. Te grzejniki z wyglądu przypominają żeliwne, ale ogniwa są połączone ze sobą na stałe przez zgrzewanie, nie można ich więc dodawać ani odejmować. Powierzchnia grzejników stalowych jest jeszcze gładsza niż nowoczesnych żeliwnych, zatem łatwa do utrzymania w czystości. Mają ciekawe, różnorodne wzornictwo, na przykład mogą mieć postać łuku dopasowanego do kształtu ściany zewnętrznej lub działowej. Charakteryzują się małymi oporami przepływu wody, stosuje się więc je chętnie w układach grawitacyjnych.

Grzejniki konwektorowe

Wybierając grzejnik łazienkowy warto wziąć pod uwagę grzejnik konwektorowy. W grzejniku konwektorowym wymiennik ciepła stanowi rura miedziana lub stalowa z gęsto nałożonymi lamelami, czyli odpowiednio ukształtowanym ożebrowaniem aluminiowym albo miedzianym. Obudowa jest stalowa lub aluminiowa, ale może być też z drewna. Odmianą konwektora jest grzejnik kanałowy - montowany w kanale w podłodze i przykryty nakładaną lub zwijaną kratką. Sprawdza się tam, gdzie znaczna część ściany zewnętrznej jest przeszklona. Grzejniki konwektorowe zapewniają szybkie nagrzewanie się wnętrz, gdyż mają małą pojemność wodną. Cechuje je bardzo duża moc cieplna w stosunku do wymiarów, dlatego polecane są do niewielkich pomieszczeń, w których nie ma zbyt dużo miejsca na grzejniki. Do wyboru mamy modele kanałowe z naturalnym przepływem powietrza lub wymuszonym przez wentylatory. W pierwszym wariancie urządzenia mogą być płytkie (np. o głębokości 9 cm) bądź głębokie (np. 30 cm). W drugiej wersji, dzięki wentylatorom, nagrzewanie wnętrz jest zintensyfikowane. Aby ograniczyć unoszenie się kurzu, należy przed sezonem grzewczym oczyścić ożebrowaną rurę wymiennika, a gdy mamy zamontowany grzejnik kanałowy - również kanał.

Jak obliczyć moc grzejnika łazienkowego 

Aby grzejnik łazienkowy zapewniał w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę, należy właściwie dobrać jego moc i wielkość. Najlepiej, aby parametry grzejników określił projektant instalacji grzewczej. W projekcie będą uwzględnione wszystkie istotne czynniki: straty ciepła w pomieszczeniu, rodzaj kotła, temperatura wody zasilającej instalację, sposób zasilania grzejników, typ instalacji. Podczas modernizacji instalacji grzejniki dobiera się czasem orientacyjnie. Aby szacunkowo określić ich moc, trzeba ustalić jednostkowe zapotrzebowanie budynku na ciepło i przemnożyć je przez powierzchnię pomieszczeń. Niektórzy producenci ułatwiają użytkownikom samodzielny wstępny dobór grzejników poprzez ściągnięcie ze swoich stron internetowych specjalnych programów komputerowych przeznaczonych dla domów jednorodzinnych. Producenci podają w katalogach moc grzejników najczęściej dla parametrów pracy instalacji 75/65/20°C (temperatura zasilania grzejnika/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu). Jeśli instalacja pracuje przy innych parametrach niż podane w tabelach lub mamy inną temperaturę w pomieszczeniu, powinniśmy skorzystać ze współczynników korygujących, umożliwiających właściwe przeliczenie mocy grzejnika.

Polecamy: Czarno-biała łazienka w bloku >>

Montaż grzejnika łazienkowego 

Przy montażu grzejnika łazienkowego trzeba pamiętać, by dopasować typ urządzenia do rodzaju rur w instalacji. Należy mieć świadomość, że każda instalacja grzejnika to nie montaż pojedynczego urządzenia tylko zespołu współpracujących elementów. Jeśli chodzi o współpracę grzejników i rur, najważniejsze są trzy rzeczy:
-  grzejniki stalowe - w takim wypadku ze względu na gwarancję, należy stosować wyłącznie rury z barierą antydyfuzyjną (dotyczy rur z tworzyw);
- grzejniki aluminiowe - w takim wypadku należy stosować instalację zamkniętą, na styku materiałów użyć przekładek (najlepiej z teflonu), a instalację napełnić wodą z inhibitorem korozji;
- stosowanie w instalacji wielu metali (zwłaszcza kolorowych) sprzyja korozji, dlatego ogólna zasada jest taka, aby w instalacji unikać wielu materiałów.

Polecamy: Proste rady, jak urządzić łazienkę na poddaszu >>

Więcej o:
Copyright © Agora SA