Goździki w doniczce na balkon. Jak pielęgnować?

Alicja Gawryś, Magda Narkiewicz, Małgorzata Szymczykiewicz, dor
08.06.2018 13:52
Goździki są idealne, by przyozdobić nimi balkon. Świetnie czują się zarówno w skrzynkach, jak i w doniczkach. Imponująco prezentują się kompozycje zestawione z różnych odmian kolorystycznych goździków. Co istotne, goździki pięknie pachną! Jak je pielęgnować?

Goździki na balkon

GOŹDZIK CHIŃSKI kwitnie pod koniec maja. Osiąga 20 cm wysokości. Mocno pachnie.
GOŹDZIK CHIŃSKI kwitnie pod koniec maja. Osiąga 20 cm wysokości. Mocno pachnie.  Fot. Shutterstock

Goździki przeznaczone na balkon to doskonała alternatywa dla znanych i oklepanych kwiatów balkonowych. Goździki na balkon mają wysokość ok. 15-20 cm i stanowią zwarte krzaczki. Największe - do 5 cm średnicy, a przy tym mocno pachnące kwiaty ma jednoroczny goździk chiński (Dianthus chinensis). Okazy kupione wiosną kwitną do późnego lata.

Idealna na balkony i rabaty jest mieszańcowa seria Ideal - wywodząca się od goździka chińskiego. Obejmuje ona blisko 20 różnokolorowych odmian tworzących gęste kępy o wysokości 25 cm i kwitnące aż do mrozów. Są one bardzo wytrzymałe i obficie kwitną.

Zarówno goździk chiński (Dianthus chinensis), jak i jego mieszańce wydzielają za dnia silny aromat.

Goździki w doniczce

Od goździka chińskiego wywodzi się mieszańcowa seria Ideal - idealna na balkony i rabaty. Obejmuje blisko 20 różnokolorowych odmian tworzących gęste kępy o wysokości 25 cm i kwitnące aż do mrozów.Od goździka chińskiego wywodzi się mieszańcowa seria Ideal - idealna na balkony i rabaty. Obejmuje blisko 20 różnokolorowych odmian tworzących gęste kępy o wysokości 25 cm i kwitnące aż do mrozów. Fot.: METTE KRULL MORE

Aby rozpocząć hodowlę goździków w doniczce, konieczne są odpowiednie sadzonki. Podczas kupowania warto sprawdzić ich system korzeniowy - to on świadczy o tym, czy roślina jest zdrowa.

W klasycznych doniczkach balkonowych warto posadzić pięć-sześć okazów, aby tworzyły zwartą formację, a jednocześnie mogły skutecznie się ukorzenić.

Kompozycje z goździkami

Lawenda pachnie nie tylko wtedy, gdy kwitnie. Silny aromat wydzielają także jej rozgrzane w słońcu liście.Lawenda pachnie nie tylko wtedy, gdy kwitnie. Silny aromat wydzielają także jej rozgrzane w słońcu liście. Fot.: FRIEDRICH STRAUSS

Goździki balkonowe znakomicie prezentują się w towarzystwie innych roślin. Na przykład w pojemnikach obsadzonych iglakami idealnie będą pasować bylinowe gatunki goździków, o zimotrwałych srebrnych liściach, np. goździk pierzasty (Dianthus plumarius), oraz pochodzące od niego odmiany mieszańcowe. Rośliny te kwitną od czerwca do sierpnia w kolorach: białym, różowym i czerwonym.

Na brzegach pojemników z goździkami świetnie sprawdzą się kwiaty o przewieszających się łodygach, m.in. begonia bulwiasta czy werbena.

Kompozycje z goździkami balkonowymi mogą wyróżniać się kolorystyką. Łatwo dobrać do goździków rośliny w zbliżonych odcieniach różu lub fioletu. Można też postawić na kontrasty, łącząc np. kwiaty białe z czerwonymi.

Nagrzane słońcem goździki w doniczce wydzielają intensywną woń. Aby zapach był wyraźny i intensywny, lepiej sadzić na balkonie jeden rodzaj kwiatów pachnących o danej porze. Skoro więc goździki pachną za dnia, dosadźmy do nich gatunki wydzielające zapach po zmroku.

Jak pielęgnować goździki

Goździki na balkon nie wymagają specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jednak pamiętać o ich regularnym nawadnianiu. Latem wystarczy co dwa-trzy dni, chyba że panują upały – wtedy trzeba je podlewać znacznie częściej. Ważne, by podłoże w donicach było stale wilgotne.

Warto regularnie zasilać goździki odżywkami dla roślin kwitnących lub balkonowych (jeśli w podłożu nie znajduje się nawóz o przedłużonym działaniu).

Podczas okresu kwitnienia goździki wypuszczają kilka pąków i kwitną w różnym czasie. Zwiędłe okazy należy usuwać, tak samo jak uschnięte liście.

Pamiętajmy, że goździki – jak wszystkie kwiaty balkonowe - potrzebują co roku świeżego podłoża, ponieważ po kilku miesiącach intensywnej uprawy zaczyna im brakować składników pokarmowych, a ziemia przestaje dobrze wchłaniać i utrzymywać wilgoć. Dlatego odmiany bylinowe goździków dobrze jest w nowym sezonie posadzić w nowej ziemi.

Więcej o: