Piekarnik do zabudowy - jaki wybrać? Przegląd najlepszych modeli na rynku

Piekarnik to niezbędne urządzenie w każdej kuchni. Bez niego nie powstanie rumiane ciasto, soczyste mięso czy pyszna domowa pizza lub zapiekanka. Kupując sprzęt stajemy przed dylematem, jaki model będzie dla nas najlepszy. Sprawdziliśmy, czym kierować się przy wyborze piekarnika do zabudowy.

Piekarnik do zabudowy - jaki wybrać?

Jak wybrać piekarnik? Nie jest to proste pytanie. W ofercie sprzętu AGD wśród piekarników dominują modele elektryczne. W takim urządzeniu zarówno upieczemy, jak i podgrzejemy jedzenie.

Jeśli jesteś miłośnikiem zdrowego gotowania, możesz wybrać piekarnik parowy, który przygotowuje jedzenie podobnie jak parowar. Wkładasz potrawę, specjalny zbiornik napełniasz wodą i włączasz urządzenie.

Piekarniki najczęściej mają szerokość 59-60 centymetrów. Jeśli masz małą kuchnię, możesz wybrać model kompaktowy - 45-50 cm wysokości.

Decydując się na piekarnik do zabudowy, kluczową kwestią jest rodzaj zamontowania. Musimy podjąć decyzję czy wybieramy model montowany pod blatem, w kolumnie, czy na ścianie. Piekarnik do zabudowy pod blatem jest najbardziej popularnym rozwiązaniem. To jeden z najprostszych sposobów montażu, jednak podczas użytkowania będziemy musieli się do niego schylać, ponieważ umiejscowiony będzie w ciągu szafek kuchennych, dosyć nisko.

Piekarnik ElectroluxPiekarnik Electrolux Fot. Electrolux, materiały partnera

Piekarnik do zabudowy w kolumnie, słupku gwarantuje nam komfort, ponieważ możemy go zamontować na dowolnej wysokości. Zarówno pod, jak i nad piekarnikiem mogą znajdować się szafki i inne urządzenia AGD.

Ostatnim rodzajem jest piekarnik do zabudowy na ścianie, który ma wbudowaną windę. Jak działa? Opuszcza spód urządzenia do wybranej przez nas wysokości, jednak tego rodzaju piekarnik dostępny jest tylko u dwóch producentów.

Parametry techniczne

Piekarniki parowe do zabudowy - najlepsza oferta.Piekarniki parowe do zabudowy - najlepsza oferta. Jaki piekarnik wybrać? fot. Electrolux

Parametry piekarnika odgrywają bardzo ważną rolę. Zwracajmy uwagę na klasę energetyczną, czyli ilość zużytej w ciągu roku energii. Dla piekarników klasy energetyczne zostały określone od A do C. Najmniej energii pobierają te z oznaczeniem A. Modele z oznaczeniem C są naprawdę rzadko spotykane.

Piekarniki mają pojemność od 23 do 90 litrów. Warto pamiętać, że modele o pojemności poniżej 60 litrów mają węższe o około 5 cm blachy. Pojemność piekarnika powinna być uzależniona od naszych potrzeb. Jeśli chcemy przygotowywać jednocześnie dwie potrawy, warto wybrać urządzenie o pojemności ponad 50 litrów.

Planując zabudowę kuchni, musimy zwracać szczególną uwagę na wymiary piekarnika, żeby nie musieć później przebudowywać całej aranżacji. Standardowe urządzenia liczą około 60 cm wysokości, 60 cm szerokości i 60 cm głębokości. Modele kompaktowe mają całkowicie różne wymiary, warto sprawdzić ten parametr w wybranym modelu.

Nowoczesne piekarniki mają wbudowane szereg dodatkowych funkcji, miedzy innymi automatyczny dobór programów, funkcja podtrzymania ciepła, Dual Cook, czyli możliwość pieczenia dwóch dań jednocześnie w różnych temperaturach, timer, pieczenie na wielu poziomach, funkcja booster, czyli szybkie nagrzewanie, rożen, rozmrażanie, a także funkcja „pizza” dla miłośników tego włoskiego dania.

Piekarnik do zabudowy - wady i zalety

Piekarnik do zabudowy pozwala stworzyć spójną, idealnie skomponowaną aranżację całej kuchni. Dodatkowo mamy możliwość zamontowania sprzętu na wysokości naszego wzroku, co zdecydowanie ułatwia kontrolowanie procesu pieczenia. Nie musimy się schylać i sięgać, dużo łatwiej jest sprawdzać, czy potrawa jest już gotowa, łatwiej ją także wyjąć i włożyć do piekarnika.

Jakie wady ma piekarnik do zabudowy? Głównie ekonomiczne. Urządzenie jest zdecydowanie droższe od wolnostojącego modelu z danej kategorii.

Jak wyczyścić piekarnik?

Najlepszy piekarnik na rynku ElectroluxNajlepszy piekarnik na rynku Electrolux Fot. Electrolux, materiały partnera

Czyszczenie piekarnika to nie lada wyzwanie, nie należy ono do lubianych czynności. Na pewno nie raz zmierzyliście się z resztkami przypalonego jedzenia i zaschniętym tłuszczem. Świetnym pomysłem jest zakup piekarnika z funkcją samoczyszczenia, która automatycznie wyczyści piekarnik z resztek tłuszczu i żywności. Jeśli jednak masz w swojej kuchni standardowy model piekarnika, przyda Ci się garść porad.

Warto zaopatrzyć się w specjalne środki czystości, płyny i preparaty, które po popryskaniu wnętrza piekarnika rozpuszczą niechciane resztki. Następnie wystarczy umyć urządzenie na mokro i wytrzeć do sucha. Pamiętajmy jednak, by wybierać preparaty rekomendowane, znanych producentów, będzie to oszczędność zarówno dla naszego portfela, jak i czasu. Zwracajmy też uwagę na skład, niektóre z nich mogą mieć drażniący zapach i być niebezpieczny dla dzieci i alergików.

Istnieją też domowe sposoby na idealnie czysty piekarnik! Wystarczy przygotować roztwór-pastę z sody czyszczonej, pasty do zębów i wody. Wymieszane składniki, nałożone na brudne miejsca gąbką lub starą szczoteczką do zębów pomogą wyczyścić piekarnik. Pomocny okaże się także roztwór octu i wody 1:1. Taka mieszanina bez trudu usunie brud.

Więcej o:
Copyright © Agora SA