Kwiaty wieloletnie - jakie rośliny wybrać na długie lata? Najlepsze gatunki na działkę i do ogrodu

Ogrodowe kwiaty wieloletnie zachwycają urodą przez wiele sezonów. Są gatunki, które żyją przynajmniej 20 lat, a nawet dłużej. Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać do ogrodu lub na działkę i jakie warunki im zapewnić, by cieszyć się nimi jak najdłużej. Często są łatwe w uprawie i niekiedy nie wymagają wykopywania.

Kwiaty wieloletnie - gatunki, które warto mieć w ogrodzie na długie lata

  • Piwonie
  • Liliowce
  • Przywrotnik ostroklapowy
  • Irys Syberyjski
  • Funkia
  • Tojad Mocny
  • Parzydło Leśne
  • Świecznica Groniasta
  • Ciemiernik
  • Rozdchodnik
  • Rudbekia Błyskotliwa
  • Wielosił Błękitny
  • Fiołek Rogaty
  • Tojeść
  • Rutewka Orlikolistna
  • Tawułka Arendsa
  • Żeleźniak żółty

Kwiaty ogrodowe długo kwitnące: piwonie, czyli peonie (Paeonia)

Wśród piwonii są okazy, które mają po 50, 60 lat, zdarzają się nawet stuletnie!. W ogrodach najczęściej spotykamy piwonię chińską (Paeonia lactiflora) o pełnych, różowych lub białych kwiatach, rzadziej żółtych, kwitnących pod koniec maja i w czerwcu. Te kwiaty wieloletnie lubią żyzną ziemię i słoneczne miejsca. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem stanowiska, bo nie znoszą przesadzania. Należy je umieścić w ziemi płytko, tak aby znalazły się 2-5 cm pod jej powierzchnią. Cień i zbyt głębokie sadzenie to główna przyczyna słabego kwitnienia piwonii.

kwiaty wieloletnie - peoniakwiaty wieloletnie - peonia fot. shutterstock

Kwiaty wieloletnie: liliowce (Hemerocallis)

Liliowce są wręcz niezniszczalne. Dobrze się czują i w słońcu, i w półcieniu, nie potrzebują żyznej ziemi, znoszą suszę. Kwitną wczesnym latem. Odmian liliowców są tysiące i wciąż pojawiają się nowe, o ciekawych kolorach i formach płatków. Każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień, ale wciąż pojawiają się kolejne. Liliowce to rośliny wieloletnie, ale jeśli zależy nam na tym, aby obficie kwitły, co kilka lat ich kępy warto dzielić.

kwiaty wieloletnie - liliowieckwiaty wieloletnie - liliowiec fot. shutterstock

Kwiaty ogrodowe długo kwitnące: przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis)

Kolejną rośliną wieloletnią, którą warto mieć w ogrodzie jest przywrotnik ostroklapowy, określany też jako miękki. Ma duże liście, okrągłe w zarysie, i liczne drobne kwiatki koloru żółtozielonego, które pojawiają się od czerwca do sierpnia. Znany jest również pod takimi nazwami jak: lwia łapa, gwiazdki oraz nawrotek. Wymagania ma minimalne – dobrze czuje się zarówno w miejscach słonecznych, jak i zacienionych, znosi okresową suszę. Nadaje się na bukiety, bo długo stoi w wazonie i na pewno będzie piękną ozdobą salonu lub innego pomieszczenia. 

rośliny wieloletnie - przywrotnikrośliny wieloletnie - przywrotnik fot. shutterstock

Kwiaty wieloletnie: irys syberyjski (Iris sibirica)

Irys syberyjski, znany też jako kosaciec, kwitnie późną wiosną i wczesnym latem. W przeciwieństwie do bardziej popularnych irysów bródkowych, najlepiej rośnie w żyznej, kwaśnej, stale wilgotnej ziemi, dlatego jest idealną rośliną do sadzenia w miejscach podmokłych, np. wokół oczek wodnych. W ostatnich latach pojawiły się odmiany o dużych kwiatach w różnych kolorach: bywają nie tylko niebieskie i białe, ale także żółte, fioletowe, brązowe, a nawet wielobarwne. Ten kwiat wieloletni wygląda niezwykle efektownie, a wzrok przyciągają jego ciekawe płatki ozdobione wyraźnymi żyłkami. 

Rośliny wieloletnie: funkie (Hosta)

Funkie to niekłopotliwe byliny do cienia. Sprawdzą się doskonale jako rośliny okrywowe, bo ich szerokie liście nie dopuszczają do rozwoju chwastów. Liście występują w wielu kolorach - bywają nie tylko zielone, ale też cytrynowe, turkusowe, niebieskawe, pasiaste. Walorem funkii są także liliowe lub białe kwiaty. Rośliny te rzadko chorują, znoszą okresową suszę. Pod dobrą opieką mogą dożyć nawet 25 lat.

Kwiaty ogrodowe długo kwitnące: tojad mocny (Aconitum napellus)

Tojad mocny jest wysoką byliną do półcienistych i wilgotnych miejsc. Przypomina nieco ostróżkę, ale jego kwiaty nie są rozchylone, lecz przymknięte, przypominające hełmy, zwykle koloru ciemnofioletowego. Nazwa nie kłamie - tojad jest rośliną bardzo mocno trującą! Z tego powodu nie powinny się na nią decydować osoby, które mają dzieci albo zwierzęta. Prace ogrodowe przy niej trzeba wykonywać zawsze w rękawiczkach ochronnych, ponieważ samo dotknięcie tej rośliny jest niebezpieczne dla skóry i całego organizmu.

kwiaty wieloletnie - irys syberyjski, funkia, tojad mocnykwiaty wieloletnie - irys syberyjski, funkia, tojad mocny fot. shutterstock

Kwiaty wieloletnie do ogrodu: parzydło leśne (Aruncus dioicus)

Parzydło leśne rośnie dziko w Polsce, ale ta okazała, osiągająca 1,5 m wysokości bylina, świetnie pasuje do cienistych zakątków ogrodu właśnie tam czuje się najlepiej. W maju i czerwcu tworzy wiechowate kwiatostany; u roślin męskich kwiaty są czysto białe, u żeńskich - kremowe. Parzydło może rosnąć na przeciętnej glebie, ale najefektowniej prezentuje się, gdy zostanie posadzone w ziemi żyznej i wilgotnej, którą trzeba od czasu do czasu nawozić. Tak samo jak tojad mocny, należy do roślin trujących, dlatego nie powinno się mieć jej w ogrodzie, w którym przebywają dzieci lub zwierzęta. Wbrew nazwie - nie parzy.

Kwiaty ogrodowe: świecznica groniasta (Cimicifuga racemosa)

Świecznica groniasta nazywana jest też pluskwicą. Dorasta nawet do 2 m, a jej kremowe kwiatostany, kwitnące późnym latem, przypominają świece. Jest jednym z najbardziej okazałych i wysokich kwiatów wieloletnich do ogrodu. Odpowiada jej gleba żyzna i wilgotna. Lubi miejsca cieniste lub półcieniste. 

Jakie kwiaty do ogrodu wieloletnie: ciemiernik (Helleborus)

W krajach o łagodnym klimacie ciemierniki kwitną w listopadzie lub grudniu, stąd nazywane są różami Bożego Narodzenia. W Polsce zwykle zakwitają na przedwiośniu, rzadziej jesienią. Oprócz kwiatów, utrzymujących się przez kilka tygodni, ozdobą ciemierników są skórzaste ciemnozielone liście. Rośliny te mają skromne wymagania, dobrze się czują w półcieniu, a nawet w cieniu. Żyją kilkadziesiąt lat, choć mogą przemarznąć, gdy zima jest sroga i bezśnieżna. W dobrych warunkach są to kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania, co jest bardzo wygodne. 

Kwiaty wieloletnie do ogrodu - parzydło leśne, świecznica groniasta, ciemiernikKwiaty wieloletnie do ogrodu - parzydło leśne, świecznica groniasta, ciemiernik fot. shutterstock

Kwiaty do ogrodu na lata: rozchodnik (Sedum)

Do rodzaju rozchodników należy wiele gatunków - głównie małych, odpowiednich na skalniaki. To bardzo dobrze znana roślina wieloletnia i efektownie wyglądająca. Prawdziwym pewniakiem na długowieczność jest rozchodnik okazały (na zdjęciu). Tak jak inne rozchodniki, kocha słońce i doskonale obywa się bez podlewania, ale w przeciwieństwie do swoich kuzynów woli bardziej urodzajną ziemię. Kwitnie pod koniec lata i jesienią, w różnych odcieniach różu i purpury.

Kwiaty wieloletnie: rudbekia błyskotliwa 'Goldsturm' (Rudbeckia fulgida 'Goldsturm')

Wśród rudbekii właśnie ta odmiana wyróżnia się szczególną trwałością. Nazwa 'Goldsturm', czyli po niemiecku „złota burza", doskonale pasuje do tej byliny o licznych złocistych kwiatach, występujących od połowy lata do późnej jesieni. Roślina dobrze się czuje posadzona w przeciętnej ogrodowej ziemi, w słonecznym miejscu. Znosi krótkie okresy suszy. Łatwo wysiewa się sama.

kwiaty wieloletnie - rozchodnik, rudbekia błyskotliwa 'Goldsturm'kwiaty wieloletnie - rozchodnik, rudbekia błyskotliwa 'Goldsturm' fot. shuttertock

Bylina wielosił błękitny (Polemonium caeruleum)

Kolejny kwiat wieloletni to wielosił błękitny, który jest byliną o pokroju kępiastym, osiągającą od 25 do 70 cm wysokości. Ma piękne pierzaste liście. Wiechowate kwiatostany ciemnobłękitnych kwiatów z żółtymi pylnikami pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Wielosił potrzebuje sporo wilgoci, gleby lekkiej, próchnicznej, ubogiej w wapń. Ładnie wygląda jako błękitny akcent na rabatach, sadzony w grupach, a także na łące kwietnej. Jego nazwa pochodzi od właściwości leczniczych - pomaga w leczeniu wielu schorzeń.

Fiołek rogaty (Viola cornuta) 'Etain'

Fiołek rogaty to niezwykły bylinowy bratek. Ma piękne kremowo-żółte kwiaty z lawendowym brzeżkiem. Kwitnie non stop od maja do września. Ta niewysoka roślina wieloletnia (ok. 15 cm), sprawdzi się jako obwódka rabaty w miejscu słonecznym lub w półcieniu. Potrzebuje żyznej ziemi i sporo wilgoci. By utrzymywać jej efektowny wygląd, można skracać jej liście.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu: tojeść (Lysimachia)

Tojeści to mało wymagające długowieczne rośliny nadające się na rabaty i do ogrodów naturalistycznych. Wysokie gatunki wyrastają nawet na metr nad ziemią. Kwitną od czerwca do sierpnia, rozrastają się krótkimi rozłogami, lecz można łatwo kontrolować ich zasięg. Potrzebują sporo wilgoci, ale sprawdzą się też w donicach. Ma piękne, intensywnie żółte, kwiaty. 

kwiaty wieloletnie - wielosił błękitny, fiołek rogaty, tojeśćkwiaty wieloletnie - wielosił błękitny, fiołek rogaty, tojeść fot. shutterstock

Kwiat wieloletni: rutewka orlikolistna (Thalictrum aquilegifolium)

Rutewka orlikolistna to bylina, która rośnie dziko m.in. nad tatrzańskimi potokami, ale może być też uprawiana w ogrodzie i na działce. Osiąga wysokość od 40 do 150 cm, ma niebieskawe łodygi i liście podobne do liści orlików. Kwitnie w maju i czerwcu. Ma drobne kwiaty w kolorze rozbielonego fioletu, skupione w luźnych wiechach o wielu rozgałęzieniach. Rutewka jest łatwa w uprawie i mrozoodporna. Dobrze czuje się na słońcu i w półcieniu, w miejscach umiarkowanie wilgotnych. W sprzyjających warunkach sama się rozsiewa.

Tawułka Arendsa 'Fanal' (Astilbe ×arendsii)

Ta odmiana tawułki Arendsa dochodzi do wysokości ok 60 cm. Jej ciemnoczerwone kwiatostany pięknie komponują się na rabatach. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Jest idealny kwiat wieloletni do ogrodu do miejsc półcienistych i cienistych. Potrzebuje gleby próchnicznej i żyznej oraz sporo wilgoci. Po usunięciu przekwitłych kwiatostanów zagęszcza się, tworząc efektowne kępki.

Rośliny ogrodowe wieloletnie: żeleźniak żółty (Phlomis russeliana)

Żeleźniak ma grube liście, ułożone w rozety i lekko owłosione, a przy tym zimotrwałe. Wyrastają z nich proste, wysokie na ok. 90 cm pionowe łodygi, z piętrowo rozmieszczonymi kwiatostanami. Seledynowe pączki rozkwitają na żółto od czerwca do sierpnia, a po przekwitnięciu brązowieją i zasychają. Pędy można ściąć lub zostawić, bo są efektowne także jesienią i zimą. Żeleźniak najlepiej rośnie w słońcu lub półcieniu, nie ma wymagań co do gleby, znosi okresowe susze.

kwiaty wieloletnie - rutewka orlikolistna, tawułka arenda, żeleźniak żółtykwiaty wieloletnie - rutewka orlikolistna, tawułka arenda, żeleźniak żółty fot. shutterstock

Jak dbać o rośliny wieloletnie

Rośliny wieloletnie są bardzo praktyczne, ponieważ mogą zachwycać atrakcyjnym wyglądem przez wiele lat, a nie wymagają wiele pracy. Szczególnie należy o nie zadbać w porze wiosennej - dokładnie podzielić kępy i usunąć zaschniętych liście. Także wiosną należy sadzić młode byliny.

Pielęgnując je, warto pamiętać o zasilaniu – kompostem lub innym nawozem organicznym. Dzięki temu te kwiaty wieloletnie szybko odzyskają formę i będą dłużej zachwycać swym dekoracyjnym wyglądem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA