Odkurzacz bezworkowy - dlaczego warto go mieć? [zalety]

KM
04.07.2018 10:00
Szukasz idealnego odkurzacza do swojego mieszkania? Masz w rodzinie alergika? Chcesz, by twój sprzęt był niezawodny i skuteczny? Odkurzacze bezworkowe to strzał w dziesiątkę. Stanowią najlepszą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Sprawdziliśmy, dlaczego warto mieć odkurzacz bezworkowy i jakie ma on zalety.

Jak działa odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacz bezworkowy PhilipsOdkurzacz bezworkowy Philips Fot. Philips materiały producenta

Odkurzacz bezworkowy to urządzenie nowoczesne, praktyczne i ułatwiające życie, szczególnie, jeśli mamy w rodzinie alergików. Jak działa? Klasyczny odkurzacz zbiera zanieczyszczenia i gromadzi je w specjalnym worku, który co jakiś czas trzeba wymienić, opróżnić i wyczyścić, narażając się na wdychanie tumanów kurzu, które temu towarzyszą. Model bezworkowy oszczędza nam tej niemiłej czynności. Zanieczyszczenia i kurz z podłogi oraz dywanu są zasysane do specjalnej komory, gdzie powietrze jest wprowadzane w ruch wirowy. Ogromna siła odśrodkowa oddziela z niego zanieczyszczenia - zbierają się one w pojemniku. To dlatego urządzenie nazywane jest cyklonowym. Warto podkreślić, że powietrze, jakie odkurzacz wydmuchuje na zewnątrz, jest czyste. Po skończonym odkurzaniu wysypujemy śmieci ze zbiornika i myjemy go wodą.

Odkurzacz bezworkowy - wady i zalety

Odkurzacz bezworkowyOdkurzacz bezworkowy Fot. Rowenta materiały producenta

Odkurzacze bezworkowe mają wbudowany filtr HEPA, dzięki czemu skutecznie oczyszczają powietrze.

Pojemnik na zanieczyszczenia jest wielokrotnego użytku, a jego zapełnienie nie powoduje zmniejszenia siły ssącej urządzenia. W sklepach znajdziemy także odkurzacze z filtrem wodnym, dzięki czemu oczyszczanie pojemnika jest jeszcze łatwiejsze.

Jakie wady ma odkurzacz bezworkowy? Na pewno jest droższy od modeli tradycyjnych. Zapłacimy za niego od 200 do nawet kilku tysięcy złotych. Urządzenie wymaga mycia po każdym sprzątaniu, jednak fakt, że nie towarzyszą temu kłęby kurzu oraz, że nie musimy pamiętać o kupnie i wymianie worków z pewnością rekompensuje wady.

Na co zwracać uwagę przy wyborze odkurzacza bezworkowego?

Odkurzacz BORA (model MOD-07.Odkurzacz BORA (model MOD-07. Fot. BULENT KARAKAS

Wybierając model odkurzacza, oprócz siły ssącej oraz mocy warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka kwestii. Ważna jest wielkość pojemnika - im jest on większy, tym dłużej można odkurzać. W dużych mieszkaniach najlepiej sprawdzą się urządzenia z pojemnikiem o pojemności co najmniej 2 litrów. Pamiętajmy jednak, że od wielkości pojemnika zależy ciężar całego urządzenia.

Odkurzacz bezworkowy może mieć 3 rodzaje filtrów. Jednym z nich jest filtr wodny, to najlepszy wybór do mieszkań alergików - w wodzie zatrzymywany jest kurz i alergeny. Drugim rodzajem jest filtr HEPA, najbardziej popularny - zatrzymuje bakterie, grzyby oraz inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Znajdziemy także modele odkurzaczy z filtrem zmywalnym, który zamontowany jest w urządzeniu na stałe, powinniśmy go tylko co jakiś czas opłukać pod wodą.

Daj swojej ekotorbie drugie życie i stwórz z niej designerską poszewkę na poduszkę! Przekonaj się, jakie to proste

Komentarze (19)
Zaloguj się
 • spyderman2

  Oceniono 33 razy 13

  stek bzdur. czyszczenie zbiornika to męka większa niż samo odkurzanie. do tego mocno się kurzy. najlepsze są odkurzacze z workiem. kto wziął w łapę za napisanie artykułu okłamującego ludzi??

 • melemoth

  Oceniono 17 razy 11

  A potem alergiku wysyp ten zbity kurz z pojemnika i "wesołego" wdychania....

 • felicjan.dulski

  Oceniono 11 razy 5

  Cholernie drogi filtr wyjściowy HEPA, który trzeba co rusz wymieniać.
  Na dodatek, do modelu który kupisz, trudno dostępny.
  Wyleczyłem się z tego wynalazku, przy czyszczeniu którego zawsze się uświnisz.
  Miałem Roventę Cosmo.

 • Jozef Osuchowski

  Oceniono 6 razy 4

  idiota to pisał i chyba tylko dla idiotów, ale pismak na życie jakoś musi zarabiać ?

 • drugifotopstrykacz

  Oceniono 6 razy 4

  Artykuł typowo reklamowy! Bzdura goni bzdurę. Pieprzenie, że dobry dla alergików to już totalna klęska. Posiadam takie scierwo! Jeżeli chcesz się pozbyć teściowej alergiczki, kup jej ten wynalazek. Podpierając się tym artykułem, każdy sąd Cię uniewinni. Najwyżej ukarają tępego autora tekstu za podżeganie do zabójstwa.

 • seboc

  Oceniono 12 razy 4

  Odkurzacze bezworkowe to dziadostwo jest

 • aerofan

  Oceniono 3 razy 3

  Co za głupoty. Podczas opróżniania bezworkowca jest masa pyłu a i szybko się zapycha trzeba czyścić dużo częściej niż wymieniać worek w zwykłym.

 • sselrats

  Oceniono 5 razy 3

  Tylko Dyson.

 • a.d.b

  Oceniono 2 razy 2

  Złapałam się kiedyś na taką reklamę. Czyszczenie zbiornika i filtrów to śmierć dla alergika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX