Płytki ścienne - modne wzory i kolory

Płytki ścienne to najczęściej wybierany materiał wykończeniowy w kuchni i łazience. Są trwałe oraz bezpieczne dla zdrowia. A jeśli dobrze wybierzesz kolor i wzór, będą też piękną ozdobą. Jakie wzory są obecnie modne?

Płytki produkuje się z gliny lub cementu, minerałów, piasku kwarcowego i naturalnych barwników. To ekologiczne, nietoksyczne materiały, więc są w pełni bezpieczne nawet dla osób wrażliwych na alergeny. Ponieważ w procesie produkcji płytki poddaje się działaniu bardzo wysokiej temperatury (ceramiczne są wypalane, a cementowe suszone), mają dużą wytrzymałość i odporność na zarysowania. Gładką powierzchnię płytek można więc szorować wielokrotnie, a i tak będzie ładnie wyglądała przez lata. I nie zaplami się nawet, gdy pryśnie na nią sok z buraków czy gorący tłuszcz z patelni - łatwo zmyjemy je wodą z detergentem.

Pomysły na zastosowanie płytek w łaziencePomysły na zastosowanie płytek w łazience Fot. Koło/Cersanit

Płytki ścienne - terakota, gres, cement

Terakotę wytwarza się głównie z gliny. Gotowe płytki pokrywane są szkliwem, dzięki czemu są bardzo odporne na plamy. Gres także powstaje z gliny, ale uszlachetnia się ją składnikami, które sprawiają, że jest twardszy i bardziej wytrzymały. Dlatego rzadziej się go szkliwi, lecz nieszkliwiony łatwiej zaplamić. Ostatnio coraz popularniejsze są płytki cementowe. Ponieważ nie wypala się ich w wysokiej temperaturze, brzegi płytek są wyjątkowo równe. Ta właściwość sprawia, że nie wymagają fugi, a pokryta nimi powierzchnia jest gładka, jednolita, niemal bez szczelin.

Z lewej: CERAMSTIC Hexon Madera - płytka ścienna/podłogowa, 60x52 cm, CERAMSTIC Madera Beige - płytki drewnopodobne 121,5x19,6 cm. Z prawej: połączenie dwóch rodzajów płytek pod prysznicem.Z lewej: CERAMSTIC Hexon Madera - płytka ścienna/podłogowa, 60x52 cm, CERAMSTIC Madera Beige - płytki drewnopodobne 121,5x19,6 cm. Z prawej: połączenie dwóch rodzajów płytek pod prysznicem. Fot. Ceramstic/Ceresit

Płytki ścienne - mini, midi, maksi

Wielkość płytek zależy od materiału.Te z terakoty produkuje się w mniejszych wymiarach, przeważnie do 60 cm. Gresowe, ze względu na dużą wytrzymałość, mogą być znacznie większe, nawet do 300 cm. Płytki cementowe, z uwagi na pokaźny ciężar, zazwyczaj są mniejsze i mierzą około 20-30 cm. Wybierając płytki, warto dostosować ich wielkość do wymiarów ściany, którą chcemy pokryć. W ten sposób unikniemy docinania pojedynczych sztuk i efekt ostateczny będzie znacznie lepszy. Grubość płytek waha się od pięciu do kilkunastu milimetrów, ale ten parametr nie ma istotnego wpływu na jakość płytek ściennych.

Pomysły na połączenie różnych rodzajów płytek w łazienkachPomysły na połączenie różnych rodzajów płytek w łazienkach Fot. Deante/Imola Ceramica

Płytki ścienne - romb, heksagon, 3D

Chociaż wciąż popularne są płytki prostokątne i kwadratowe, modne są również heksagony, które po ułożeniu przypominają plaster miodu, oraz romby, przywodzące na myśl budowę diamentu. W ofercie producentów znajdziemy też płytki trójwymiarowe, które po ułożeniu tworzą na ścianie artystyczną płaskorzeźbę. Różnorodność wzorów jest nieograniczona. Współczesne płytki wprost perfekcyjnie imitują także różne materiały - np. drewno, metal czy tkaninę. Łatwo dać się oszukać! I nadal modne są etniczne inspiracje z krajów basenu Morza Śródziemnego - Hiszpanii, Portugalii czy Maroka. Wciąż rozwijająca się technologia produkcji pozwala również osiągać niespotykane dawniej efekty - można np. na powierzchnię płytek przenosić fotografie i grafiki. Ograniczeniem jest dziś jedynie wyobraźnia.

Z lewej: ESAGON LINUM, terakota, 17,1 x 19,8 cm, gr. 0,73 cm, 17,22 zł/szt., Paradyż. Z prawej: Do nietypowych płytek warto wybrać równie oryginalne meble - kolekcja OP-ARTY marki DefraZ lewej: ESAGON LINUM, terakota, 17,1 x 19,8 cm, gr. 0,73 cm, 17,22 zł/szt., Paradyż. Z prawej: Do nietypowych płytek warto wybrać równie oryginalne meble - kolekcja OP-ARTY marki Defra Fot. producenci

Płytki ścienne - z połyskiem czy matowe

Płytki wykończone na wysoki połysk optycznie powiększą i rozjaśnią wnętrze, gdyż odbijają światło. Niestety widać na nich każdą plamę, odcisk palca, a nawet wyschniętą kroplę wody. Na matowych kafelkach zabrudzenia nie są aż tak bardzo widoczne. Płytki bez połysku wyglądają elegancko i są ostatnio bardzo modne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA