Co to są panele winylowe?

W ostatnich latach panel winylowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Okazuje się jednak, że wiele osób wciąż nie do końca wie, co to są panele winylowe. Dlatego też obalamy mity i wyjaśniamy czy lepiej wybrać panele laminowane czy winylowe, jaka jest ich cena oraz jak należy układać panele winylowe, by osiągnąć zamierzony efekt.

Co to są panele winylowe?

Panele winylowe z każdym rokiem zyskują na popularności. Wciąż jednak wiele osób nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, co to są panele winylowe i w czym tkwi sekret ich popularności. Panel winylowy to nic innego, jak produkt doskonale imitujący drewno. Winyl, czyli polichlorek winylu (PCV) to nic innego jak syntetyczny polimer uzyskiwany poprzez polimeryzację chlorku winylu bardzo często kojarzony jest z popularnym przed laty gumolitem, który królował w mieszkaniach w czasach PRL-u. Panele winylowe występują w różnych wersjach kolorystycznych, stylach i wzorach, dzięki czemu bez trudno można dopasować panele do swojej aranżacji. 

Panel winylowy - zalety

Rosnąca popularność paneli winylowych to w dużej mierze zasługa ich licznych zalet. Nie dość, że panele winylowe są bardzo trwałe to są także wyjątkowo ciche i co ważne - wodoodporne. Ich dużym atutem jest dobra termoplastyczność i wyjątkowa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Ponad to panele winylowe są wyjątkowo łatwe w montażu - najczęściej są one tworzone w systemie zatrzaskowym i montowane na tzw. kliki. Dzięki temu, że panele winylowe nie chłoną wilgoci, mogą być wykorzystywane także w łazience. Ponad to winylowa powierzchnia jest odporna na zabrudzenia przez co są panele winylowe są wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem. To jednak nie koniec zalet. Kolejnym atutem paneli winylowych jest antypoślizgowa powierzchnia, która zwiększa bezpieczeństwo i świetnie nadaje się do użytkowania przez rodzinę z małymi dziećmi. 

Polecamy: Jakie panele podłogowe wybrać, jak je pielęgnować >>

Panele winylowe cena 

Koszt zakupu paneli winylowych zależy  od konkretnego modelu, jednak średnio wynosi od 100 do 150 zł za metr kwadratowy. Jeśli chodzi o przedział cenowy to panele winylowe plasują się pomiędzy zwykłymi panelami a podłogą z drewnianych desek. Na ich koszt składa się kilka czynników, takich jak: panel winylowy, podkład lub klej montażowy, posadzka samopoziomująca i montaż. Panele winylowe są więc świetną alternatywą dla tych, którym marzy się drewniana podłoga, ale szukają nieco tańszego odpowiednika. Jeśli cena paneli winylowych jest wciąż zbyt wysoka, należy wybrać standardowe panele. 

Panele winylowe samoprzylepne 

O tym, że panele winylowe wciąż zyskują na popularności i coraz więcej osób decyduje się na ich zakup wiadomo nie od dziś. Nie wszyscy wiedzą jednak, że na rynku dostępne są panele winylowe, które mają znacznie większą wytrzymałość od drewna. Na tym jednak nie koniec. Panele winylowe samoprzylepne są bardzo proste w montażu i co równie ważne nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Ich zaletą jest także duża dostępność na rynku - panele winylowe samoprzylepne są dostępne w najróżniejszych wersjach. 

Polecamy: Szara podłoga we wnętrzach. Jakie kolory mebli i dodatków >> 

Panele podłogowe laminowane czy winylowe

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co wybrać: panele laminowane czy winylowe. Jaka jest różnica i które sprawdzą się lepiej? Zacznijmy od początku. Panele laminowane są dostępne na naszym rynku od lat i przez ten czas doczekały się szerokiej rzeszy zwolenników. Dlatego panele laminowane cieszą się już dużą popularnością i zainteresowaniem. Panele winylowe dopiero wkraczają na rynek, dlatego są wybierane zdecydowanie rzadziej. Panele laminowane i winylowe łączy świetna jakość wykonania, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe i odporne na ścieranie. Zarówno jedne jak i drugie panele podłogowe są dostępne w najróżniejszych wzorach, formatach i rozmiarach, dlatego każdy bez problemu znajdzie wymarzony model. Zarówno panele winylowe, jak i panele laminowane świetnie sprawdzą się nie tylko w salonie, ale także w kuchni i łazience. Wszystko za sprawą podwyższonej odporności na wilgoć, dzięki czemu nie musimy się obawiać, ze pod wpływem wilgoci zaczną puchnąć.  Co więc różni panele winylowe i panele laminowane? W największym stopniu różnią się surowcem z którego je wykonano. Panele laminowane są produkowane z naturalnego drewna, a warstwa wierzchnia jest wykonana z żywicy melaminowej. Panele podłogowe winylowe wytwarza się natomiast z polichlorku winylu. Panele laminowane są jednak zdecydowanie grubsze i twardsze. Ze względu na dłuższy staż na rynku ich wybór jest także nieco większy. Nie oznacza to jednak, że panele winylowe będą mniej trafionym wyborem. Wręcz przeciwnie, są one znacznie bardziej wytrzymałe na uderzenia. Panele winylowe, w przeciwieństwie do paneli laminowanych wytrzymają nawet uderzenie ciężkiego przedmiotu i nie powinny spowodować pęknięcia. Kolejną zaletą paneli winylowych jest także możliwość nałożenia na nie specjalnej powłoki, która ochroni je przed uszkodzeniem. Na tym nie koniec. Panele winylowe są zdecydowanie lepszym wyborem pod względem izolacji akustycznej. 

Jak układać panele winylowe

Panele winylowe mają jeszcze jedną zaletę - montuje się w bardzo prosty sposób, dlatego ich układanie nie powinno sprawić żadnego problemu. Pierwszym krokiem jest zmierzenie podłogi (w stronę w która będą układane panele). Panele podłogowe winylowe układa się na twardych podłożach, takich jak: drewno, cement czy ceramika.Ważne jest także aby przed rozpoczęciem prac montażowych sprawdzić wilgotność podłoża, która w przypadku posadzki cementowej powinny wynosić 2 %.

Do układania paneli podłogowych winylowych potrzebne będą: 

  • klocki dystansowe
  • elektryczna piła
  • taśma klejąca
  • folia PE
  • przymiar linowy
  • ołówek

Następnie można przystąpić do układania desek. Ważne, by panele układać zgodnie z kierunkiem padania światła, zachowując 10 mm odstęp od siebie. Układanie paneli koniecznie należy zacząć od rogu pokoju. Wpust deski musi skierowany w stronę pomieszczenia, a pióro w stronę ściany. Następnie, należy wyznaczyć 10 mm odstęp od kolejnej deski. Robi się to przy pomocy klocka dystansowego. Kolejnym krokiem jest ułożenie kolejnej deski ustawiając jej pióro naprzeciwko wpustu deski, którą ułożyliśmy wcześniej. Następnie należy docisnąć pióro do spustu i powolnym ruchem opuścić deskę. Kolejne panele układamy tak samo. Co ważne, w ostatnim rzędzie panele muszą mieć minimum 5 cm, dlatego w razie konieczności trzeba przyciąć deski, które znajdują się w pierwszym rzędzie.

Polecamy:  Jaka podłoga do stylu skandynawskiego >>

Więcej o:
Copyright © Agora SA