Przegląd zlewozmywaków narożnych. Który zlewozmywak kuchenny wybrać

Kuchnia bez zmywarki nadal będzie funkcjonalna, ale bez zlewozmywaka już nie. Nawet, jeśli korzystamy z niego rzadko - ponieważ mieszkamy sami lub często wyjeżdżamy, jest w kuchni niezbędny. A co zrobić, kiedy jesteśmy zmuszeni wybrać zlewozmywak narożny? Sprawdzamy, jakie zlewozmywaki narożne są dostępne na rynku.

Jaki zlewozmywak narożny wybrać

Wybór właściwego zlewozmywaka bywa trudniejszy, niż mogłoby się wydawać - i zwykle jest kompromisem pomiędzy tym, co chcielibyśmy mieć w kuchni a tym, na co możemy sobie pozwolić. W przypadku modelu narożnikowego sprawa wydaje się jeszcze trudniejsza. Powinien być pojemny, aby wygodnie się w nim zmywało, ale jednocześnie nie zajmować zbyt wiele miejsca. Niedrogi, ale wytrzymały i pasujący do aranżacji kuchni. Czy wreszcie - tworzący z baterią estetycznie spójną całość. Przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jakie modele zlewozmywaków narożnych można obecnie znaleźć w sklepach oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem.

1. Zlewozmywak Blanco METRA 9 E 2. Zlewozmywak Vision 40 Alveus 3. Zlewozmywak granitowy Decoro 4.0 marki Lavello1. Zlewozmywak Blanco METRA 9 E 2. Zlewozmywak Vision 40 Alveus 3. Zlewozmywak granitowy Decoro 4.0 marki Lavello Fot. producenci

Rodzaje zlewozmywaków narożnych

Zlewozmywaki narożne montuje się w rogu kuchennej zabudowy meblowej, a ich kształt najczęściej przypomina łuk lub literę L. Takie umiejscowienie zlewu czasem zostaje wymuszone przez rozmieszczenie innych stref roboczych (szczególnie w małej kuchni), ale zdarza się, że świadomie decydujemy się na takie rozwiązanie. Zlewozmywaki narożne możemy podzielić ze względu na materiał wykonania, kształt, wielkość oraz sposób montażu.

Zlewozmywaki narożne występują w kilku wielkościach, są to modele: 1-komorowe, 1,5-komorowe, 2-komorowe oraz 2,5-komorowe. Przed zakupem należy zmierzyć, ile miejsca na blacie możemy przeznaczyć na zlewozmywak - duży model sprawi, co prawda, że zmywanie będzie wygodniejsze, z drugiej jednak strony stracimy część powierzchni roboczej na blacie, co szczególnie w małej kuchni może obniżyć jej funkcjonalność. Pamiętajmy też, że między zlewozmywakiem a kolejnym sprzętem (lodówka, płyta grzewcza) powinno być minimum 40 cm wolnego blatu (ale im więcej, tym lepiej).

1 i 3. Zlewozmywak narożny Blanco METRA 9 E 2. Zlewozmywak granitowy Monaco primaGran1 i 3. Zlewozmywak narożny Blanco METRA 9 E 2. Zlewozmywak granitowy Monaco primaGran Fot. producenci

Zlewozmywaki narożne - podział ze względu na materiał wykonania:

  • Stalowe - najchętniej kupowane ze względu na odporność na niskie i wysokie temperatury, są łatwe w utrzymaniu czystości.
  • Ceramiczne - wykonane z kamionki szlachetnej lub glinki ogniotrwałej są bardzo odporne na wysoką temperaturę i trwałe; podobnie jak stalowe są łatwe w czyszczeniu; szczególnie ładnie prezentują się w aranżacjach prowansalskich i rustykalnych.
  • Granitowe - cenione za atrakcyjny wygląd oraz wytrzymałość; często występują w kompletach z bateriami dopasowanymi pod względem koloru; produkowane z piasku granitowego i żywicy akrylowej.
  • Kompozytowe - są lekkie, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wyglądem przypominają granitowe, ale mają niższą zawartość minerału w stosunku do lepiszcza.

1. Zlewozmywak narożny Angular Teka 2. Ceramiczny zlewozmywak Monumentum Villeroy & Boch1. Zlewozmywak narożny Angular Teka 2. Ceramiczny zlewozmywak Monumentum Villeroy & Boch Fot. producenci

Zlewozmywak narożny - dodatkowe wyposażenie

W zależności od budowy i ceny zlewozmywaka, może on być wyposażony w dodatkowe akcesoria, które mają za zadanie poprawić jego funkcjonalność oraz ułatwić nam pracę w kuchni. Jakie to wyposażenie?

  • Drewniana deska - będzie służyła do krojenia jak "zwykła" deska, na blacie kuchennym, ale możemy nią również zasłonić komorę zlewu (jest specjalnie dopasowana, by nie wpadła do środka) - i tam kroić (przydatna opcja w przypadku soczystych produktów, z których sok będzie spływał bezpośrednio do odpływu); zasłoniętą komorę można też wykorzystać jako dodatkowy blat roboczy.
  • Dozownik na płyn do mycia naczyń - pojemnik na detergent ukryty pod powierzchnią zlewu; to wygodne rozwiązanie podnoszące estetykę aranżacji (nie musimy już ustawiać oddzielnego opakowania z płynem do naczyń).
  • Koszyki i wkłady - ułatwiają obróbkę warzyw, owoców i mięsa w zlewozmywaku nie dopuszczając, aby do odpływu dostały się kawałki produktów (obierki, kawałki skóry, itp.); w specjalnie wyprofilowanym durszlaku możemy też odlać makaron i ziemniaki.
  • Korek automatyczny - kiedyś zatykaliśmy odpływ w zlewie przy pomocy gumowego korka z metalowym łańcuszkiem, za który się pociągało chcąc spuścić wodę ze zlewu; dzisiaj coraz częściej montowany jest korek automatyczny, którym sterujemy przy pomocy pokrętła umieszczonego w jego górnej części; to bardzo wygodne rozwiązanie.
  • Młynek koloidalny - urządzenie to jest montowane pod zlewem, służy do rozdrabniania odpadków organicznych.

Młynki koloidalne - do odpadów w kuchni>>

Sposób montażu zlewozmywaka narożnego

Jeśli chodzi o sposób montażu, wyróżniamy kilka typów zlewozmywaków:

  • Nakładany - ten typ występuje najczęściej w gotowych kompletach mebli, które możemy kupić w różnych marketach (bywa dołączany do zestawu lub kupujemy go oddzielnie, ale w rozmiarze dopasowanym do gotowej szafki pod zlew); rozwiązanie niedrogie, ale mające wady - problemem często jest nieszczelność oraz nieestetyczne szpary miedzy szafkami.
  • Wpuszczany - montowany w zabudowie kuchennej robionej na wymiar - otwór na wybrany wcześniej zlewozmywak jest wycinany w blacie, aby idealnie dopasować jego wielkość i, co za tym idzie, uzyskać lepszą szczelność.
  • Podwieszany - większa szczelność, ale najtrudniejszy montaż; zlewozmywak montuje się w otworze w blacie, ale od spodu (stosowane przy blatach kamiennych, konglomeratowych oraz drewnianych).

Zlewozmywak podwieszany>>

1. Zlewozmywak narożny BLANCODELTA II z kompozytu SILGRANIT PuraDur 2. Zlewozmywak narożny Alveus Futur 701. Zlewozmywak narożny BLANCODELTA II z kompozytu SILGRANIT PuraDur 2. Zlewozmywak narożny Alveus Futur 70 Fot. producenci

Zlewozmywak narożny - na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie

  • Powłoka antybakteryjna. Powierzchnia zlewozmywaka to idealne środowisko do rozwoju bakterii. Po każdym zmywaniu naczyń powinniśmy dokładnie go spłukiwać i wybierać resztki z sitka, ale w praktyce mało kto tak robi - zwykle zostawiamy tę czynność "na potem". A namnażające się bakterie to ryzyko zatrucia pokarmowego dla członków rodziny - warto więc wybrać zlewozmywak z powłoką antybakteryjną. 
  • Gwarancja. Niektórzy producenci oferują gwarancję na swoje wyroby nawet na 30 lat! Takie zlewozmywaki powinny być wolne od wad produkcyjnych - a nawet, jeśli wystąpią, wymienimy wadliwy produkt na nowy bezpłatnie. 
  • Wygląd. Zlewozmywak przede wszystkim ma być dopasowany do naszych potrzeb i rozmiarów kuchni, ale nie można zapominać o kwestiach estetycznych. Nie jesteśmy już skazani na wybór między białym ceramicznym a metalowym zlewem - pomijając materiał, z jakiego został wykonany, mamy do dyspozycji również całą paletę barw "pomiędzy". Przy pomocy odpowiedniego koloru zlewozmywaka możemy go również "ukryć". Jeśli np. mamy w kuchni czarny blat roboczy i zamontujemy czarny zlew, na pierwszy rzut oka będzie on niemal niewidoczny.

.

1. Zlewozmywak narożny Sensual Alveus 2. Zlewozmywak narożny Primus C200 Nero Schock1. Zlewozmywak narożny Sensual Alveus 2. Zlewozmywak narożny Primus C200 Nero Schock Fot. producenci

Czyszczenie zlewozmywaka

Pewne materiały są trudniejsze w utrzymaniu czystości niż inne, nie zmienia to jednak faktu, że o każdy typ zlewozmywaka trzeba dbać. Ogólna zasada odnosząca się do wszystkich zlewozmywaków jest taka, że należy unikać szorowania powierzchni drucianymi zmywakami i stosowania substancji żrących oraz płynów zawierających drobinki ścierne.

Czyszczenie zlewozmywaka stalowego. Utrzymanie w czystości stalowej powierzchni jest stosunkowo proste - jest ona bardziej odporna na uszkodzenia od pozostałych materiałów, z których są wykonane najpopularniejsze zlewozmywaki. Musimy jednak pamiętać, aby nie dopuszczać do kontaktu np. z narzędziami, na których jest rdza - szybko pojawi się bowiem również na powierzchni zlewu. Jest jednak i na to sposób - rdzawe plamy usuniemy przy pomocy soku z cytryny lub roztworu kwasku cytrynowego i wody (pół godziny moczenia powinno wystarczyć). Delikatniejsze plamy (osad) usuniemy w równie prosty sposób - wystarczy natrzeć zlew octem i posypać sodą oczyszczoną. Bieżącą "konserwację" przeprowadzimy nacierając zlew zwykłym olejem spożywczym.

Czyszczenie zlewozmywaka granitowego. Podobnie, jak w przypadku stalowego zlewozmywaka, granitowy też trzeba "traktować" delikatnymi detergentami. Codzienna pielęgnacja sprowadza się do mycia ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń oraz usuwania resztek pokarmów z sitka. Raz na jakiś czas granit wymaga mocniejszego czyszczenia - służą do tego specjalne preparaty, można też wykorzystać domową miksturę - pastę z sody oczyszczonej, wody i octu.

Czyszczenie zlewozmywaka z kompozytu. Przede wszystkim należy na bieżąco spłukiwać resztki cieczy mających właściwości barwiące: soki z warzyw i owoców oraz kawę i herbatę. Trudne do usunięcia przebarwienia można z kolei usunąć przy pomocy proszku do zmywarki - napełniamy zlew ciepłą wodą i wsypujemy 2 łyżki stołowe proszku, zostawiamy na noc, a rano spłukujemy i przecieramy przy użyciu delikatnego mleczka.

Bądź eko - zadbaj o siebie i środowisko. A zacznij od... domowych tabletek do zmywarki

Więcej o:
Copyright © Agora SA