Marmur we wnętrzach. Meble, akcesoria i dekoracje z tym modnym wzorem

Symbol luksusu, elegancji, ekstrawagancji. Wyrazisty i ponadczasowy. Od lat marmur nie schodzi z listy wnętrzarskich przebojów. Wybraliśmy najciekawsze dekoracje i przedmioty codziennego użytku z tym pieknym wzorem.

Co łączy Partenon, Bazylikę św. Piotra i Wersal? Wszystkie zostały zbudowane z marmuru lub marmurem ozdobione. Od wieków ten niezwykły kamień jest niedoścignionym w swej urodzie materiałem, którego zalety (trwałość, łatwość w obróbce, uniwersalność) doceniali najwybitniejsi architekci i rzeźbiarze. Charakterystyczne żyłki sprawiały, że nigdy się nie nudził, a różnorodność barw (od bieli, przez ciepłe pastele, po intensywne czerwienie, zielenie i głęboką czerń) dawała duże pole do popisu. Dotychczas stosowano go głównie na ścianach i posadzkach. Dziś opanował też inne wnętrzarskie rejony.

Wzory imitujące ten piękny kamień pojawiają się na tapetach, poduszkach, dywanach. Marmurowe lub udające marmur są naczynia, akcesoria biurowe i łazienkowe (na marginesie: imitacje nie są bynajmniej wymysłem współczesności – XIV-wieczny malarz Giotto namalował marmur na ścianach padewskiej kaplicy Scrovegnich).
Dla wciąż nieprzekonanych dodajemy: to nieprawda, że ten piękny kamień lubi wyłącznie złoto, klasykę, przepych. Świetnie odnajduje się również we wnętrzach minimalistycznych. Pokochali go nawet skandynawscy i holenderscy projektanci.

Marmur we wnętrzach - salon

Niektóre rodzaje marmuru są dość kruche. Podczas zakupów upewnijmy się więc, czy ten wybrany przez nas lepiej sprawdzi się na podłodze czy na ścianie.
Zakupy przez internet oszczędzają czas, ale w przypadku marmuru niekoniecznie przynoszą dobry efekt. Kamień lepiej dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie ma wad. Jak to zrobić? Wystarczy unieść płytę i popatrzyć na nią pod lekkim kątem – w miejscach uszkodzonych będzie się załamywało światło.

Marmur na podłodze - tak czy nie?>>

Marmurową posadzkę trzeba koniecznie zaimpregnować, włącznie z fugami, i powtarzać tę czynność raz do roku. Środki do impregnacji, konserwacji i czyszczenia znajdziemy m.in. w sklepie magma.net.pl oraz u takich producentów środków chemicznych, jak HG, Astonish, Colgate (Mr Proper), Procter & Gamble (Ajax).
Jedną z najpiękniejszych odmian marmuru jest marmur karraryjski, pochodzący z włoskiej miejscowości Carrara. Jest trwały, względnie odporny na wietrzenie i bardzo dekoracyjny dzięki śnieżnobiałej barwie. Inne odmiany to: marmury błękitne pochodzące z Toskanii, czerwone – z okolic Werony i Levanto, żółte – ze Sieny i Sycylii, czarne – z okolic Muroglio, zielone – z Polcever, Levanto i Prato.

Naturalny kamień we wnętrzach. Konserwacja i pielęgnacja kamienia>>

1,2. Marmur w salonie1,2. Marmur w salonie Fot. Mak Media/Gap Interiors, Tubądzin

Na zdjęciach powyżej:

1. Ten ciekawy materiał idealnie pasuje do wnętrz klasycznych, ale równie dobrze czuje się w towarzystwie mebli orientalnych (patrz chińska szafa) czy z tworzywa sztucznego (patrz krzesło).

2. Z klasyki w nowoczesność - minimalistyczny styl nie wyklucza zastosowania we wnętrzu marmuru. Wręcz przeciwnie - kamień (lub materiał go imitujący) będzie ciekawie podkreślał nieco surowy charakter aranżacji.

Marmur we wnętrzach - kuchnia

Marmuru nie poleca się raczej na blat kuchenny, bo jest podatny na zaplamienia – ma chłonną strukturę, tak więc sok z cytryny, kawa czy wino wnikają w niego jak w gąbkę. Nawet staranna impregnacja (powtarzana co pół roku) nie ochroni blatu w 100 proc. Można za to bez obaw obudować nim boki wyspy lub położyć go na ścianę. Jeśli jednak chcemy mieć blat wyglądający jak marmur, wybierzmy materiał, który będzie go imitował, np. płytę laminowaną lub spiek kwarcowy. W przypadku tego pierwszego jakość nadruku jest tak dobra, że często trudno odróżnić płytę od oryginału.
Marmur najefektowniej wygląda w postaci wielkoformatowych płyt: na frontach szafek, na podłodze czy ścianie.

Nowe materiały wykończeniowe: spiekany kwarc>>

1. Marmur w kuchni 2. Spiek kwarcowy Laminam wzorem przypominający marmur Calacatta1. Marmur w kuchni 2. Spiek kwarcowy Laminam wzorem przypominający marmur Calacatta Fot. Talcik & Demovicova, ZAJC

Na zdjęciach powyżej:

1. W kuchni otwartej na salon wyspa wykończona marmurem robi niesamowite wrażenie! W połączeniu z drewnianym parkietem i delikatną sztukaterią na ścianach i suficie staje się jeszcze bardziej szlachetny.

2. A co zamiast naturalnego kamienia? Na przykład spiek kwarcowy, do złudzenia przypominający marmur. Poza wykończeniem wyspy kuchennej, warto zastosować go na ścianie.

Marmur we wnętrzach - łazienka

Marmurowe płytki najlepiej czyścić ciepłą wodą i wycierać do sucha ściereczką. Zbyt silne detergenty mogą zniszczyć kamień.
Aby wzmocnić kolor zmatowiałych płytek, warto kupić tzw. intensyfikator lub impregnat z efektem „mokrego kamienia”. Środki te wydobywają naturalną barwę płytek i konserwują je.
Zamiast prawdziwego marmuru można wybrać imitujące go płytki gresowe, np. z kolekcji Pietrasanta (Tubądzin) lub Calacatta (Paradyż).

Kamień zamiast płytek>>

1. Płytki imitujące marmur. 2. Marmur na ścianach i podłodze łazienki1. Płytki imitujące marmur. 2. Marmur na ścianach i podłodze łazienki Fot. Tubądzin, Tom Kurek/Hompics

Na zdjęciach powyżej:

1. Płytkami z delikatnym rysunkiem żyłek można wyłożyć wszystkie ściany - nie przytłoczą wnętrza. Na zdjęciu: imitujące marmur płytki gresowe PARIS MADELEINE marki Tubądzin.

2. Boazeria? Może być nie tylko z drewna! Tutaj zastąpił je mocno żyłkowany marmur. Uwaga: do tak wyrazistego kamienia dobierzmy stonowaną, jednobarwną ceramikę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.