Kompostownik w twoim mieszkaniu. Bądź eko na co dzień!

JS
07.05.2019 11:20
Chcesz żyć w zgodzie ze środowiskiem, ale nie wiesz, od czego zacząć? Kompostownik to pierwszy krok do bycia bardziej "eko"! Możesz używać go nawet mieszkając w bloku. Zobacz nasze propozycje kompostowników i pojemników na obierki, które sprawdzą się w każdym mieszkaniu.

kompostowniki domowekompostowniki domowe materiały prasowe

Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom ludzi, którzy chcą dbać o środowisko i wzbogacają swoją ofertę o stylowe kompostowniki. Teraz nie musisz martwić się o to, jak ukryć pojemnik na obierki. W sklepach internetowych znajdziesz kompostowniki o nowoczesnym designie, które sprawdzą się idealnie zarówno do domów, jak i mieszkań. 

Główną obawą osób, które zastanawiają się nad zakupem kompostownika, jest to, że może wydzielać nieprzyjemny zapach. Jest to błędne pojęcie, wynikające z tego, że wiele osób niepoprawnie używa kompostownika, doprowadzając do gnicia, lub wrzucając do niego nieodpowiednie produkty. W kompostowniku nie powinny znajdować się na przykład odpadki mięsne. Nowoczesne kompostowniki są ponadto wyposażone w specjalny filtr, który zapobiega ewentualnemu nieprzyjemnemu zapachowi.

Wprowadzenie do codziennego użytku kompostownika ma wiele plusów. Jego wielką zaletą jest to, że nie marnujemy dużej części warzyw i robimy z nich wartościowy nawóz dla naszych roślin. Kolejnym plusem jest też redukcja odpadów, co wiąże się z rzadszym wyrzucaniem śmieci. Jeżeli nie jesteś przekonany do posiadania kompostownika w mieszkaniu, bez obaw możesz postawić go na balkonie.

Więcej o:
Komentarze (19)
Zaloguj się
 • szydlo4

  Oceniono 102 razy 100

  Ażby uzyskać kompost z odpadków organicznych musi zajść butwienie, czyli praca mikroorganizmów tlenowych w obecności powietrza. Zamknięte pojemniki nie przepuszczają powietrza, więc proces rozkładu przebiega poprzez gnicie, czyli w procesie beztlenowym. W procesie tlenowym (butwienie) powstają potrzebne bezzapachowe substancje: z azotu azotany, z fosforu fosforany, z siarki siarczany, z węgla ditlenek, z wodoru woda. W przypadku gnicia powstają śmierdzące, lotne substancje, odpowiednio: amoniak, fosforiak, siarkowodór, sadza.
  Pozdrawiam
  Bogdan Thomalla, Zabrze

 • igraszkabis

  Oceniono 38 razy 32

  I co potem z takim kompostem? Jak długo ma stać, co zrobić z uzyskanym - no właśnie czym? Nawozem? Do czego? Nie mam kwiatków ani roślinek. Mam to potem wyrzucić do śmietnika, ubikacji, zlewu, czy na chodnik?

 • mniammniam3

  Oceniono 52 razy 32

  W czasie przyjęcia imieninowego kompostownik stawiamy na środku stołu, jako główną atrakcję kulinarną.

 • 8sparrow8

  Oceniono 29 razy 15

  W ostatecznym rozrachunku blok jest duzo bardziej EKO niz dom. Mniejsza powierzchnia do ogrzania, mniej materialow budowlanych w przeliczeniu na lokal i statystycznie krotszy czas dojazdu do pracy.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 53 razy 13

  Gdyby słuchać nawiedzonych pseudoekologów to nasze mieszkania zamieniłyby się w magazyn kubłów na różne frakcje śmieci. Ponieważ zapełnianie ich zapewne odbywałoby się miesiącami w mieszkaniu panowałby ekologiczny smród. Zapewne ku radości insektów typu karaluchy czy muchy. Ach! Ach jak tego pragniemy?!

 • Robert Gren

  Oceniono 8 razy 6

  w sumie Toy toy-a też można, kto zabroni ? Można też 2

 • Milena Gracja

  Oceniono 10 razy 6

  Zbieram kompost do zwykłego wiadra z pokrywką (takiego jak od dużej farby). Raz na kilka tygodni wyworzę na działkę na prawdziwy kompost. W innym przypadku nie ma to sensu.
  Dobrym rozwiązaniem by były przyblokowe elektrownie kompostowe, ale to chyba utopia...

 • hrabina.de.profundis

  Oceniono 2 razy 2

  "Chcesz żyć w zgodzie ze środowiskiem, ale nie wiesz, od czego zacząć?"
  Najlepiej od niekupowania kolejnego plastikowego klamota.
  I tak nie da się w tym zrobić kompostu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX