Brama - automatyczna czy ręczna? Porównanie

Wybór odpowiedniej bramy może zrodzić mnóstwo dylematów. Powinniśmy wybrać taką, która zapewni domownikom bezpieczeństwo i ochroni nasz dom przed włamaniem i kradzieżą. Brama musi obowiązkowo pasować do elewacji, okien i ogrodzenia. Jaką wybrać - bramę automatyczną czy ręczną? Przedstawimy wady i zalety obu rozwiązań.

Brama automatyczna

Brama posesyjna automatyczna z napędemBrama posesyjna automatyczna z napędem Brama automatyczna, Fot. wiśniowski materiały partnera

Automatyka do bram pojawiła się na rynku kilkanaście lat temu. Początkowo stanowiła luksus i montowana była jedynie na strzeżonych osiedlach czy posesjach wokół domów jednorodzinnych. Teraz może mieć ją praktycznie każdy. To rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety.

Zalety:

  • wygoda – bramę otwieramy i zamykamy bez wysiadania z samochodu, gościom otwieramy z odległości kilkunastu metrów;
  • oszczędność czasu;
  • nie musimy marznąć i moknąć, gdy panują złe warunki atmosferyczne;
  • brama zwiększa poczucie bezpieczeństwa - samochód opuszczamy, będąc już w garażu. Jest to szczególnie praktyczne, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy - nie powinniśmy wtedy zostawiać samochodu nawet na chwilę pustego, z włączonym silnikiem.

Wady:

  • wyższe koszty zakupu i montażu;
  • w przypadku przerwy w dostawie prądu musimy wyłączyć blokadę i otworzyć bramę ręcznie.

Brama manualna

Brama posesyjna skrzydłowa manualnaBrama posesyjna skrzydłowa manualna Brama skrzydłowa, Fot. wiśniowski materiały partnera

Zalety:

  • tańsza alternatywa dla modelu bramy z napędem;
  • to dobre rozwiązanie, jeśli w najbliższym czasie planujesz zmianę ogrodzenia.

Brama manualna sprawdzi się na działce letniskowej lub na posesji, gdzie jest druga brama, a ta będzie mniej używana. Pamiętajmy, że model dwuskrzydłowy jest lżejszy, ale brama przesuwna jest wygodniejsza w otwieraniu (np. podczas silnego wiatru). Do bramy przesuwnej bardzo łatwo jest zamontować w przyszłości napęd.

 

Więcej o:
Copyright © Agora SA