Krajalnica - czy warto ją kupić?

Wiele osób uważa ją za zbytek luksusu, część nie wyobraża sobie bez niej życia. Mowa o krajalnicy. Co to takiego? Kuchenny gadżet, który pomoże w krojeniu chleba, wędliny czy sera na różne grubości - zdecydowanie ułatwia życie, przekonajcie się sami. Wybraliśmy różne modele, najtańszy kosztuje mniej niż 140 złotych.

Krajalnica - co to takiego?

Krajalnica to nic innego jak urządzenie do krojenia produktów spożywczych. Bez wysiłku, łatwo i pokroimy dzięki niej chleb, wędlinę, mięso i ser. Wszyscy wiemy, że ze świeżym, puszystym chlebem może sobie nie poradzić nawet najlepszy nóż, a dzięki temu gadżetowi koniec z wielkimi pajdami pieczywa, mamy możliwość pokrojenia chleba na równe kawałki, a wędliny i sera na cienkie plasterki.

Tutaj znajdziecie modele za mniej niż 150 złotych:

Krajalnice do pieczywa, wędlin i serówKrajalnice do pieczywa, wędlin i serów Fot. Instagram: eldomeu, kolaż czterykaty inspiracje

Krajalnica - jak działa?

Każda krajalnica wyposażona jest w obrotowy nóż oraz prowadnicę, na której umieszczamy produkt, który chcemy pokroić. Wyróżniamy 2 typy krajalnicy.

Pierwszy model krajalnicy uruchamia się po wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku. Podczas krojenia jedną ręką należy trzymać przyciśnięty przycisk, a drugą przesuwać produkt umieszczony na prowadnicy. Drugi model charakteryzuje się pracą ciągłą – krajalnica po wciśnięciu przycisku uruchamia się i pracuje do momentu wyłączenia, a my jedynie wkładamy produkt w odpowiednie miejsce i go przesuwamy. Zdecydowanie polecamy pierwszy model krajalnicy, ze względu na większe bezpieczeństwo.

Każdy model krajalnicy ma zakres regulacji grubości krojenia – zazwyczaj od 1 do 22 milimetrów. Szerokość ustawiamy pokrętłem. Krojąc należy zachować szczególną ostrożność i rozwagę, aby się nie skaleczyć, noże są naprawdę ostre. Krajalnice dołączone mają tacki, na której podczas krojenia układa się gotowy pokrojony produkt. W zestawie znajdziemy także dociskacz, dzięki któremu podczas pracy zapobiegniemy przesuwaniu się produktu, skroimy go do końca i ochronimy swoje palce.

Krajalnice do 300 złotych:

KrajalnicaKrajalnica Fot. Homebook, materiały partnera

Zakup krajalnicy - na co zwrócić uwagę?

Wybierając model krajalnicy zwracajmy szczególną uwagę na jakość jej wykonania. Urządzenie powinno mieć solidne noże, najczęściej są one wykonywane ze stali nierdzewnej, tytanu lub wytrzymałej stali chromowo-węglowej.

Zdecydowanie nie polecamy zakupu najtańszych urządzeń, które mogą nie sprostać naszym oczekiwaniom, niskiej jakości materiały nie ułatwią krojenia pieczywa czy wędlin na określoną przez nas grubość. Jaki będzie efekt? Poszarpane, nierówne plastry.

Urządzenia wykonywane są z plastiku lub metalu. Jeśli wybierzemy model sprawdzonego producenta, nawet, jeśli będzie wykonany z plastiku, będzie on lżejszy, dobrej jakości, wtedy urządzenie posłuży nam przez lata. Z kolei krajalnice metalowe są niemal niezniszczalne, wystarczy co jakiś czas konserwować lub wymieniać ostrza, urządzenie poradzi sobie nawet z najtwardszymi i największymi kawałkami mięs.

Czy warto mieć krajalnicę?

Wszystko zależy od Ciebie. Oczywiście, wędliny, pieczywo i ser potniesz nożem, jednak krajalnica zrobi to bezkonkurencyjnie, równo i szybko. Urządzenia nie są już tak drogie jak kiedyś, Poręczne, ergonomiczne, solidnie wykonane i ładne modele, które posłużą przez długie lata kupisz za mniej niż 800 złotych. Jeśli kupujesz wędlinę, schab czy karkówkę w kawałkach, a nie plastrach, bo nie lubisz jak obsychają w lodówce, z pewnością docenisz obecność tego urządzenia w Twojej kuchni.

Więcej krajalnic znajdziecie poniżej:

Więcej o:
Copyright © Agora SA