3 kultowe krzesła PRL-u - są świetne!

Moda funkcjonuje tak, że to co stare zawsze po jakimś czasie wraca. Często w lekko zmienionej formie, z nowymi materiałami, wzorami, ale mimo wszystko zachowując swój pierwotny charakter. Przez lata krzesła z czasów PRL-u były niedoceniane, teraz triumfują w naszych mieszkaniach. Ich nowoczesna odsłona zachwyca. Zobaczcie 3 kultowe modele krzeseł PRL-u.

Krzesła z PRL-u – jakie są? Skąd fenomen?

Krzesła z czasów PRL-u wywołują u różnych osób różne emocje. Dlaczego? Starszym kojarzą się one z dzieciństwem, niektórym z biedą, reżimem i pustymi półkami w sklepach. Nowoczesne aranżacje uwielbiają ładne, dobrze zaprojektowane, proste, a jednocześnie funkcjonalne meble, a takie właśnie są te z czasów PRL-u, oczywiście nie wszystkie, jednak niektóre modele krzeseł z całą pewnością zasłużyły na miano kultowych.

PRL-owskie meble charakteryzuje uniwersalność, świetnie dopasują się do wielu wnętrzarskich aranżacji. Jeśli je odpowiednio wyeksponujemy, nadamy wnętrzu unikalnego charakteru, stylu i klasy. Śmiało możemy eksperymentować z kolorami, bo kto powiedział, że krzesła w stylu PRL-u muszą być ciemne i zwyczajne. Krzesła przemalowane na róż, turkus czy soczystą żółć wprowadzą do mieszkania powiew świeżości, nowoczesnego wyrazu, a jednocześnie klimat dawnych lat, to idealne połączenie. Wiele mebli z tamtej epoki wykonana jest z materiałów doskonałej jakości, łatwo to sprawdzić, takie z pewnością dotrwały do dziś, być może są ukryte na strychu. W sklepach znajdziemy nowe odsłony kultowych mebli, są naprawdę piękne. Poznajcie 3 kultowe fotele PRL-u.

1. Krzesło muszelka

Krzesło muszelka to projekt Teresy Kruszewskiej, powstało na początku lat 50. Według projektu siedzisko i oparcie wykonywane były z jednego kawałka fornirowanej sklejki i ozdobione półkolistym otworem. Muszelka świetnie wpisała się w światowe trendy, realizacji projektu podjął się warsztat stolarki Spółdzielni ŁAD. Krzesło błyskawicznie trafiło na listę osiągnięć rodzimego wzornictwa. Mimo sukcesu krzesło Muszelka w pierwotnej, sklejkowej wersji nigdy nie weszło do masowej produkcji.

W latach 60. i 70. krzesła Muszelki powróciły, tym razem w wersji tapicerowanej, co przyniosło im uznanie. Krzesła prezentowały się wygodnie, lekko i elegancko. Teraz znajdziemy je w sklepach wnętrzarskich, w odświeżonej wersji, są niemal identyczne, jeśli szukasz kultowego krzesła do swojego mieszkania, warto wybrać je, na przykład do salonu.

2. Krzesło Grzybek

Krzesło GrzybekKrzesło Grzybek Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty inspiracje

Krzesło Grzybek zaprojektował R.T. Hałas, dostało ono oficjalnie nazwę „krzesło 200-190” i znajdowało się niemal w każdym polskim domu. Zdecydowanie można powiedzieć, że to najsłynniejszy model krzesła z czasu PRL-u.

Opływowe kształty, wąskie oparcie i zwężane nóżki to cechy krzesła grzybka. Znaleźliśmy odpowiedniki tego kultowego modelu w polskich sklepach.

3. Krzesła patyczaki

Krzesła patyczakiKrzesła patyczaki Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty inspiracje

Moda na patyczaki przywędrowała w latach 60. Krzesła patyczaki rozpoznamy po cienkich, patykowatym nogom i ażurowemu oparciu wykonanemu z pionowych szczebelków. Ten model prezentuje się wyjątkowo lekko, klasycznie, jest ponadczasowy, dlatego świetnie odnajduje się w nowoczesnych aranżacjach. Ogromną zaletą jest to, że znajdziemy je w przeróżnych kolorach, a jeśli odnajdziemy gdzieś dawny model, bardzo łatwo go przemalować. Patyczak najlepiej prezentuje się w bieli, czerni i pastelowych odcieniach. Są obecnie hitem we wnętrzach w stylu skandynawskim, jak widać moda powraca.

Więcej o:
Copyright © Agora SA