Rynny - czym kierować się przy wyborze? Poradnik budowlany

Obowiązkowym elementem każdego domu jest orynnowanie. Odpowiednio dobrany i przede wszystkim sprawnie działający system odprowadzi wodę deszczową z dachu i ochroni ściany budynku przed wilgocią. Czym kierować się przy wyborze rynien? Jakie wyróżniamy rodzaje? Przygotowaliśmy poradnik budowlany.

System rynnowy - za co odpowiada?

Orynnowanie to niebędny element bezpiecznego domuOrynnowanie to niebędny element bezpiecznego domu Fot. galeco, materiały partnera

Rynny są odpowiedzialne za odprowadzenie z połaci dachu wody deszczowej lub topniejącego śniegu. Odpowiednio działające orynnowanie zapewni bezpieczeństwo elewacji, nie będzie jej zalewało, co zagwarantuje trwałość i estetyczny wygląd przez długie lata.

Rynny to tylko potoczna nazwa. Do sprawnego działania, niezbędne jest zamontowanie całego systemu odprowadzającego wodę dachu. Producenci przychodzą z pomocą i przygotowują w swoich ofertach systemy, wyposażone we wszystkie niezbędne elementy. Jakie to elementy? Rynny wraz z zamknięciami, narożniki wewnętrzne oraz zewnętrzne, haki rynnowe: doczołowe, nakrokwiowe, leje spustowe, kolanka, trójniki, rury spustowe, mufy, złączki oraz obejmy.

Warto pamiętać, że system orynnowania montuje się równocześnie z pokryciem dachowym, a każdy element musi być zamontowany w odpowiednim miejscu oraz we właściwej kolejności, dlatego tak ważne jest, by taką pracę wykonywał fachowiec.

Rynny - z jakiego materiału?

Dobre rynny muszą być odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Ważną kwestią jest również estetyka, cena oraz łatwość montażu i konserwacji. Rodzaj systemu rynnowego dobiera się do architektury budynku, wykończenia elewacji, a także rodzaju i koloru pokrycia dachowego, całość powinna prezentować się spójnie.

Najtrwalszym rozwiązaniem są rynny miedziane (150-300 lat), drugie w kolejności są rynny aluminiowe. Trwałość rynien z PVC i stali powlekanej określa się na mniej więcej 50 lat. Najmniej trwałe są rynny z stali ocynkowanej, które bardzo łatwo korodują; ich trwałość to 10-20 lat.

Niedrogie, dostępne w szerokiej gamie kolorystyczne, odporne na korozje, zaryzowania oraz uszkodzenia sa rynny wykonane z PVC. Nie wymagają one konserwacji, jedynie czyszczenia raz na jakiś czas. Ogromną zaletą jest łatwośc montażu i gładka powierzchnia. Warto pamiętać, by systemy łączyć uszczelkami odpornymi na zmiany temperatury, ponieważ PVC rozszerza się pod wpływem ciepła.

Bardzo popularne są rynny stalowe. Ten model pokrywany jest zabezpieczającą powłoką cynkową, chroniącą przed korozją. Pryz montażu należy bardzo uważać, by nie uszkodzić tej powłoki. Te modele orynnowania są odporne na zmiany temperatury i nasłonecznienie.

Montaż rynien w domuMontaż rynien w domu Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty

Rynna ocynk

Rynny wykonane z blachy ocynkowanej to tańsza alternatywa dla rynien z blachy miedzianej. To, że są one tańsze wcale nie oznacza wykorzystania do ich produkcji materiałów gorszej jakości. Rynny ocynk są prawidłowo zabezpieczone i konserwowane, dzięki czemu posłużą przez wiele lat, prawidłowo zamontowane bez żadnego problemu wytrzymają 20-30 lat. Łączenia tego systemu rynnowego wymagają lutowania lub użycia kleju do blachy. Mocne haki, używane do montażu nie ulegną zniekształceniu.

Rynna kwadratowa

Rynny najczęściej znajdziemy półokrągłe – dostępne w szerokiej ofercie, dzięki czemu łatwo dopasować je do każdego dachu oraz rynny kwadratowe – najczęściej wybierane do budynków o nowoczesnej bryle.

Rynna kwadratowaRynna kwadratowa Fot. galeco, materiały partnera

Unikalny, kwadratowy kształt rynny i rury spustowej to klucz do zachowania harmonii i estetyki w najnowocześniejszych projektach architektonicznych. Rynna kwadratowa daje możliwość uzyskania nowoczesnego i estetycznego wyglądu domu z okapem. Jak to możliwe? Maskownica podsufitkowa, ktorą zatrzaskujemy na haki doczołowe, zasłaniamy przednią część rynny, dzięki czemu uzyskujemy efekt gładkiego wykończenia okapu.Innowacyjny kwadratowy system rynnowy został zaprojektowany z myślą o nowoczesnych i estetycznych rozwiązaniach idealnie komponujacych się z bryłą budynku. 

Rynna i rura spustowa

Rynna często jest mylona z rurą spustową, czyli pionową rurą, łączącą rynnę z ziemią lub podziemną instalacją kanalizacji deszczowej. Podczas montażu orynnowania ustala się położenie lejów spustowych i wycina na nie otwory, dopasowane do średnicy rynny i wielkości sztucera. Rynny powinny być zamocowane ze spadkiem 0,2-0,5% na 1 m długości w kierunku rur spustowych. Montaż rur spustowych należy zacząć od osadzenia dybli w elewacji.

Zadaniem rury spustowej jest odprowadzenie wody z rynny, dzięki czemu rynna sama się oczyszcza. Mocowane są do ściany na specjalne obejmy.

Rynny są odpowiedzialne za odprowadzanie wody i ochronę elewacjiRynny są odpowiedzialne za odprowadzanie wody i ochronę elewacji Fot. galeco, materialy partnera

Rynna balkonowa

Odprowadzenie wody z balkonu, garażu czy altanki możliwe jest dzięki rynnie o mniejszej średnicy, tak zwanej rynnie balkonowej. Montaż takiej rynny za pomocą typowych narzędzi jest bardzo uciążliwy, wymaga większych kosztów i poświęcenia więcej czasu. Alternatywą jest balkonowa rynna wciskana, która pozwala zrezygnować z uchwytów rynnowych. Samonośny profil umożliwia prosto wmontować ją w szynę rynnową i zatrzasnąć.

Rynna ukryta

Rynna bezokapowaRynna bezokapowa Fot. galeco, materiały partnera, kolaż czterykąty

W nowoczesnych domach stawiamy na minimalizm, jak najmniej elementów lub zaaranżowanie ich w taki sposób, by były jak najmniej widoczne. Zgodnie z ta ideą powstały rynny ukryte, to alternatywa dla architektów i projektantów nowych budynków. Rynna ukryta nie ma okapu. Na wierzchu pozostaje jedynie maskownica, którą bez problemu można dobrać do barwy dachu oraz elewacji. Ukryć można rynnę wykonaną z każdego materiału. Dom z ukrytymi rynnami prezentuje się proso i elegancko. Nowoczesny, estetyczny, ale też bardzo funkcjonalny system odprowadzania wody deszczowej ukryty w elewacji jest dziś coraz bardziej popularnym trendem.

Jedynym mankamentem podczas montażu rynien ukrytych jest fakt, ż należy o nich pomyśleć już na etapie projektowania budynku, ponieważ możliwość zamontowania rynny ukrytej wymaga właściwego przygotowania wieńca.

Rynna - cena

Wybierając rynny kluczową kwestię odgrywa dla nas cena. Cena rynien zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Koszt rynny z pcv wynosi 15-20 zł/m. Droższe będą rynny z blachy powlekanej. Najdroższe są rynny miedziane oraz rynny aluminiowe.

Ustalając indywidualną cenę systemu rynnowego dla naszego domu najlepiej zwrócić się do specjalisty lub wykorzystać specjalny kalkulator na stronie producenta wybranych rynien.

Więcej o:
Copyright © Agora SA