Patelnia wok - coś dla miłośników kuchni orientalnej. Jaką wybrać?

Lubisz gotować? Uwielbiasz dania kuchni azjatyckiej? Jeśli tak, to z pewnością słyszałeś o naczyniu nazywanym wokiem - to podstawowy element pozwalający przygotować orientalne jedzenie. Wyjaśniamy, do czego przyda się wok, jak z niego korzystać i jaki model naczynia wybrać.

Wok – co to takiego? Jak korzystać?

Patelnia wokPatelnia wok Fot. shutterstock

Każdy miłośnik kuchni azjatyckiej wie, że dania przygotowuje się szybko, smażąc ich składniki w wysokiej temperaturze. Metoda strir fry oznacza jednocześnie mieszanie i smażenie. Wok jest patelnią o wyjątkowym kształcie - spełnia jednocześnie rolę garnka i parowara. Wok jest głęboki, a do smażenia nie jest konieczna duża ilość tłuszczu - wystarczy wlać odrobinę oleju, który rozchodzi się po naczyniu w równomierny sposób. Warto pamiętać, że należy poczekać, aż olej lekko zadymi, a dopiero po chwili wrzucać na patelnię składniki dania.

Potrawy przygotowywane w woku są zdecydowanie mniej tłuste, a warzywa nie tracą wartości odżywczych - są zdrowe i świeże. Składniki smażone w woku są soczyste i bardzo aromatyczne.

Na patelni typu wok możemy przygotować każde danie, nie tylko to o orientalnym charakterze. Dzięki swojej głębokości naczynie to świetnie sprawdzi się do duszenia, gotowania w wodzie czy na parze.

Jaki typ woka najlepiej wybrać?

W sklepach znajdziemy 3 rodzaje woków, które różnią się od siebie budową.

1. Wok tradycyjny - najczęściej wykonany jest z żeliwa, stali węglowej lub żelaza, ma półokrągłe dno.

  • Model kantoński ma po bokach 2 rączki, jest bardzo ciężki, więc trudno nim poruszać podczas smażenia.
  • Wok madaryński jest lekki, ma długą rączke, dzięki czemu łatwo podrzucać i potrząsać składniki znajdujące się w naczyniu.
  • Wok pekińsiki jest najczęściej wybierany, świetnie sprawdzi się w domowej kuchni. Jest lekki, poręczny i łatwy w operowaniu.

2. Woki z płaskim dnem - znajdziemy niemal w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Przystosowane są do płyt indukcyjnych, gazowych oraz standardowych. Naczynia z płaskim dnem mają różne wielkości, grubości oraz kształty, wykonywane są z żeliwa, żelaza oraz stali.

3. Wok elektryczny - wystarczy podłączyć do gniazdka z prądem. Dzięki mocy 1800-5000 W danie przygotujemy w mgnieniu oka. Urządzenie wyposażone jest w pokrętła do regulacji mocy oraz lampki kontrolne; wiele z tych urządzeń działa na podobnej zasadzie jak płyty indukcyjne - wytwarzają pole magnetyczne.

Na co zwrócić uwagę, kupując wok?

Patelnia wok z pokrywkąPatelnia wok z pokrywką Fot. homebook, materiały partnera

Najważniejszą sprawą przy wyborze patelni wok jest zwrócenie uwagi na materiał, z którego jest ona wykonana. Najlepiej sprawdzają się modele żeliwne, które szybko się nagrzewają i długo utrzymują temperaturę, są jednak bardzo ciężkie. Lżejsze są modele węglowe, które równie świetnie przewodzą ciepło.

Najtańsze są woki aluminiowe, pokryte nieprzywierającą powłoką, na przykład teflonem. Naczynia te są wytrzymałe, mają gładką powierzchnię, jednak trudniej utrzymać w nich stałą temperaturę.

Ważne jest, by w zestawie znalazła się pokrywa, dzięki której w pełni wykorzystamy możliwości woka. Ważną rolę odgrywa rączka - powinna być wygodna, o odpowiednim kształcie, pochyleniu oraz umiejscowieniu, co zagwarantuje nam komfort użytkowania i stabilność woka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA