Kuchnia indukcyjna - jaką wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Do nowoczesnych kuchni najczęściej wybierane są płyty indukcyjne. Dlaczego? Wszystko za sprawą wysokiej efektywności i dużego poziomu bezpieczeństwa. Podczas wyboru pojawiają się jednak dylematy. Wybrać kuchnię indukcyjną wolnostojącą czy do zabudowy? Z piekarnikiem czy bez? Czy się sprawdzi, a może lepsza będzie kuchnia gazowa? Wyjaśniamy wszystkie kwestie!

Płyt indukcyjna – jak działa?

Pod szklaną płytą zamontowywane są cewki indukcyjne. Cewki wytwarzają zmienne pole elektromagnetyczne, które powoduje wytwarzanie ciepła w naczyniu postawionym na płycie. W ten sposób zachodzi proces gotowania. Płyta pobiera ciepło od nagrzanego naczynia, ale tylko w miejscu bezpośredniego kontaktu – reszta jej powierzchni pozostaje zimna.

Energia elektryczna podczas gotowania zostaje wykorzystywana w 100%, a samo gotowanie trwa bardzo krótko.

Zakup płyty indukcyjnej wiąże się z koniecznością zakupu specjalnych garnków dedykowanych temu rodzajowi kuchenki. 

Tutaj przeczytasz o tym, jakie garnki kupić do kuchenki indukcyjnej

Płyty indukcyjne w nowoczesnych kuchniachPłyty indukcyjne w nowoczesnych kuchniach Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty

Zalety kuchni indukcyjnej

  • gwarantują dużą oszczędność energii w porównaniu z innymi płytami grzewczymi.
  • czas gotowania redukuje się o około 30%
  • dno naczynia ustawionego na płycie błyskawicznie nagrzewa się dzięki polu elektromagnetycznemu
  • miejsca obok ustawionego garnka nie nagrzewają się, dzięki czemu unikniemy poparzenia się, jeśli dotkniemy płyty
  • jeśli coś wykipi z garnka lub przez przypadek zostanie rozlane na płytę, nie przypali się i przywrze do powierzchni płyty
  • przypadkowe włączenie płyty nie uruchomi sprzętu, jeśli nie będzie na nim naczynia
  • na płycie brak zakamarków trudnych do czyszczenia, dzięki czemu utrzymanie w czystości jest banalnie proste
  • płyty indukcyjne uznawane są za najbardziej oszczędne, ponieważ po zdjęciu naczynia z płyty grzanie ustaje. Oszczędność z pewnością odczują osoby, które dużo gotują.

Kuchnia indukcyjna wolnostojąca

Płyta indukcyjnaPłyta indukcyjna Fot. Homebook, materiały partnera

Kuchnia indukcyjna wolnostojąca daje nam możliwość ustawienia niemal w każdym miejscu, niezalenie od układu mebli w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie sprawdzi się w wynajmowanych mieszkaniach. Model wolnostojący zmieści się w każdej kuchni bez potrzeby dopasowywania sprzętu do szerokości szafek. Jeśli będziemy chcieli ją wymienić, nowa aranżacja szafek i blatów nie jest potrzebna, jak w przypadku sprzętu do zabudowy.

Kuchnia indukcyjna z piekarnikiem

Płyta indukcyjna z piekarnikiemPłyta indukcyjna z piekarnikiem Fot. Homebook, materiały partnera

Kuchnia indukcyjna z piekarnikiem to najlepsza alternatywa dla kuchenki gazowej czy elektrycznej. Taki model cieszy się największą popularnością. Wolnostojące kuchnie z płytą indukcyjną najczęściej wyposażone są w piekarnik elektryczny, indukcja niestety nie nagrzeje piekarnika.

Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na pojemność piekarnika, klasę energetyczną z oznaczeniem A. Świetnie sprawdza się funkcje, takie jak: rozmrażanie, szybkie nagrzewanie oraz temoobieg, a także automatyczne wyłączanie piecyka po określonym czasie.

Pojemność piekarnika w kuchniach indukcyjnych mieści się w przedziale 62-70 l. Kiedyś przez zakupem kuchni indukcyjnej z piekarnikiem odstraszała cena, teraz można ją kupić już do 1300 złotych.

Kuchnia indukcyjna do zabudowy

Kuchnie do zabudowy są niesamowicie popularne. Ich główną zaletą jest efektowne i idealne skomponowanie z pozostałym sprzętem AGD i meblami w kuchni. To bardzo doceniana zaleta, szczególnie w nowoczesnych mieszkaniach, gdzie wybieramy meble na wymiar. W takim przypadku w pierwszej kolejności decydujemy o wielkości sprzętu AGD, następnie dopasowujemy do ich wymiarów płyty oraz blaty, tak by uzyskać spójną aranżację.

Kuchnia indukcyjna opinie

Płyty indukcyjnePłyty indukcyjne Fot. Homebook, materiały partnera kolaż czterykąty

Kuchnie indukcyjne cieszą się coraz większą popularnością. Czym przekonują do siebie klientów? Kluczową kwestią jest wydajność oraz energooszczędność, płyta działa jedynie w miejscu, gdzie ma styczność z powierzchnią ferromagnetyczną, czyli garnkami. Posiadacze płyty indukcyjnej cenią ją sobie również za łatwość utrzymania w czystości – nie ma potrzeby zdejmowania nakrywek od palników, a powierzchnię płyty wystarczy wytrzeć szmatką. Posiadacze dzieci i zwierząt polecają ją ze względu na bezpieczeństwo – dla ciała i innych przedmiotów niż garnki indukcyjne powierzchnia płyty jest zimna, unikniemy poparzeń.

Kuchnia indukcyjna czy gazowa - która lepsza?

Płyty gazowe cieszą popularnością wśród osób przyzwyczajonych do tradycyjnych metod gotowania. Jednak w nowoczesnym budownictwie nie zawsze mamy możliwość doprowadzenia przyłącza gazowego, w takim przypadku koniecznością staje się dowożenie i samodzielne wymienianie gazowej butli. Płyta gazowa jest niedroga, koszty natomiast generują spore straty ciepła podczas użytkowania, nie wymaga jest zakupu specjalnych garnków.

Dla żyjących w biegu, energooszczędnych i szukających wygody doskonałą alternatywą jest płyta indukcyjna. Ceny płyt indukcyjnych zaczynają się od 900 zł – najtańsze modele mogą mieć od 38 do 60 cm. Są energooszczędne, bezpieczne w użytkowaniu, zasilane prądem, w wyniku wytwarzania pola elektromagnetycznego. Czas gotowania jest zdecydowanie krótszy, jednak do jej użytkowania niezbędne są specjalne garnki.

Płyty indukcyjne, w przeciwieństwie do płyt gazowych, są idealnym rozwiązaniem do kuchni otwartych na salon – mają estetyczny wygląd oraz wytwarzają mniej tłustych osadów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA