Wypiekacz do chleba - jak wybrać? Czy warto?

Ciężko znaleźć osobę, która nie lubiłaby zapachu świeżego chleba. Jest pyszny, aromatyczny, z chrupiącą skórką, a jeśli jeszcze ciepły to mamy pełnię szczęścia. Coraz chętniej decydujemy się na samodzielne pieczenie chleba w domu, dzięki czemu jest zdrowy i z ulubionymi dodatkami. Jak wybrać domowy wypiekacz do chleba?

Coraz częściej i chętniej kupujemy urządzenia, które ułatwiają funkcjonowanie w kuchni, które pomogą szybko przygotować pyszne dania, wyręczą od pilnowania czasu. Jednym z takich urządzeń jest wypiekacz do chleba. Teraz bez problemu pieczywo możemy przygotować w zaciszu własnej kuchni. Nie ma potrzeby długiego pieczenia w piekarniku, pilnowania i zamartwiania o to, że z ciasta wyjdzie zakalec.

Automat do pieczenia chlebaAutomat do pieczenia chleba Fot. Homebook, materiały partnera

Wypiekacz do chleba – jak działa?

Wypiekacz do chleba to urządzenie o prostej budowie. Składa się z pojemnika oraz grzałki umieszczonej na dole urządzenia. Sprzęt jest w pełni zautomatyzowany, bez problemu przygotujemy w nim chleb, bułki, muffinki czy ciasta. Proces pieczenia nie wymaga od nas użytkowników żadnej kontroli. Wystarczy, że składniki wrzucimy do urządzenia, zamkniemy je i włączymy. Po wykonanych czynnościach zostawiamy wypiekacz, on sam wymiesza składniki, precyzyjnie dobierze i utrzyma temperaturę, spód chleba na pewno się nie przypiecze, a boki ciasta nie opadną, wszystko za sprawą idealnej formy.

Urządzenie do pieczenia chleba jest idealne dla osób, które muszą dbać o prawidłową dietę czy też chcą wypróbować babcine przepisy. Wypiekacz może posłużyć do przygotowania chleba bezglutenowego czy na zakwasie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W każdym sklepie ze sprzętem AGD znajdziemy modele urządzeń w różnych przedziałach cenowych. Przed zakupem wypiekacza do chleba, warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Na szczególną uwagę zasługuje moc wypiekacza, liczba mieszadeł, komora oraz obudowa.

  • Moc – to zdecydowanie najważniejszy parametr. Im będzie ona wyższa, tym wypiekacz dłużej może pracować bez wyłączenia, stabilnie utrzyma temperaturę przez cały proces pieczenia. Znajdziemy modele o mocy od 250 W do nawet 1650 W. Wybór powinien zależeć również od rodzaju chleba, jaki najczęściej będziemy wypiekać. Pieczywo wymagające długiego wypieku powinno być przygotowywane w wypiekaczu o mocy powyżej 750 W.
  • Mieszadła – wypiekacze najczęściej wyposażone są w jedno mieszadło, wykonane z metalu, umieszczone na dnie komory, znajdziemy też modele z dwoma mieszadłami. Ich zadaniem jest ciągłe przemieszczanie ciasta. Który rodzaj wybrać? Modele z jednym mieszadłem poradzą sobie z ciastem nieprzekraczającym wagi 1 kg, jeśli chcemy przygotowywać więcej, jedno mieszadło sobie nie poradzi, wybierz podwójne.
  • Komora – od wielkości komory uzależniona jest waga wypieczonego chleba czy ciasta. Wyróżniamy wypiekacze z komorą pionową oraz poziomą. Wypiekacze pionowe zapewniają lepsze mieszanie ciasta, mają jedno mieszadło, więc sprawdzą się do wypiekania małych bochenków. Zajmują mało miejsca, jednak jest większe prawdopodobieństwo powstania zakalca. Wypiekacze poziome z kolei mają jedno lub dwa mieszadła. Zakalec rzadka się zdarza, a wypieczony chleb jest mało wilgotny. Kształt pozwala na wygodne i proste dorzucanie dodatków – pestek, ziaren czy ziół.
  • Obudowa opiekacza – zdecydowanie najlepiej wybrać opiekacz z nieprzywieralną powłoka, którą docenimy podczas sprzątania. Najczęściej jest to teflon. Producenci szczególnie polecają powłoki antyadhezyjne, które charakteryzują się dużą wytrzymałością, ciasto nie przywiera i jest dużo lepiej wyrobione.

Programy pieczenia chleba

Każdy wypiekacz do chleba wyposażony jest w kilka programów, które umożliwią upieczenie różnych rodzajów pieczywa. Czas oraz moc jest dopasowywana automatyczne do programu. Jakie chleby upieczemy?

Świeży, aromatyczny i z chrupiącą skórkąŚwieży, aromatyczny i z chrupiącą skórką Fot. pixabay, CC0 public domain

  • chleb pszenno-żytni
  • ciasta np. na kopytka, pizzę czy makaron
  • chleb tostowy
  • chleb francuski
  • chleb bezglutenowy
  • ciasto drożdżowe
  • chleb razowy

Niektóre modele wypiekaczy do chleba wyposażone są w funkcję opóźnionego startu, sygnalizację dodawania składników (dodatków: ziaren czy ziół) oraz wybór stopnia zarumienienia skórki pieczywa.

Czy warto kupić wypiekacz do chleba?

Zdecydowanie tak! Automat do wypiekania chleba ułatwi życie każdemu miłośnikowi świeżego, aromatycznego i chrupiącego pieczywa! Nie będziesz musiał rano biegać do sklepu po świeże bułeczki czy chleb. Od teraz we własnej kuchni przygotujesz pełnowartościowy, o sprawdzonym składzie bochenek, nawet jeśli nie masz czasu. Pamiętaj, że urządzenie samo ugniata ciasto i pilnuje procesu pieczenia, wystarczy, że wrzucisz do komory składniki!

Więcej o:
Copyright © Agora SA