Polacy nawet z sosny potrafią stworzyć ekskluzywny design. Stoły to ich specjalność

Z polskiego stołu drewnianego możemy być naprawdę dumni. Prostą i trwałą formą, wykonany bez formuły "szybciej, prościej, taniej" zachwyca od lat. Poznajcie hity od polskich projektantów.

Od lat trwały, praktyczny, polski stół drewniany pozostaje w ekologicznych trendach, przyciągając zwolenników naturalnych materiałów i kolorów ziemi. To mebel, który w polskim designie ma różne oblicza: skandynawskie, industrialne, retro, vintage, glamour i inne. Uwielbiają go domownicy, jak również goście, wspólnie spożywając posiłki i spędzając przy nim czas. Stół drewniany zwykle znajdujemy w kuchni i salonie. Często występuje też w duecie z lustrem, spełniając rolę toaletki lub stanowi centrum pokoju biurowego.Uwielbiamy go za piękny, niezwykle trwały design, który z biegiem czasu staje się coraz bardziej urokliwy. Stół drewniany dodaje niepowtarzalności oraz ociepla wizerunek całego wnętrza, przyciągając fanów i miłośników stylowego designu z nutą vintage, jak również projektantów. Czy tylko ich?  

Stół drewniany Hoom AnneStół drewniany Hoom Anne mat. prasowe Homebook.pl

Wspólne posiłki i rozmowy przy stole drewnianym 

Są o wiele przyjemniejsze. Prawda? Jak wskazują badania przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia, aż 87 % z nas uważa rozmowy przy stole za istotny czynnik budujący rodzinne więzi. Dlatego śmiało można stwierdzić, że nie kupujemy stołu drewnianego tylko dla pięknej, trwałej, eko formy. Dla Polaków znaczy dużo więcej. Ogromną rolę polskiej rodziny podkreśla również dr Joanna Heidtman – psycholog, socjolog, trener biznesu, doradca, coach, która wiedzę i doświadczenie zdobywała min. w University of South Carolina i Cornell University w USA. W raporcie Coca-Cola "Polacy przy stole" wyjaśniła: 

Rodzina jest dla Polaków bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym obszarem życia. Rodzina stanowi wsparcie i źródło szczęścia. Dla wielu jest źródłem dumy, satysfakcji, światem, w którym można rozwijać swoje pasje, który daje możliwość zbalansowania życia prywatnego i zawodowego. Jednak aby tak było muszą zostać spełnione pewne warunki. Nie bez znaczenia jest realnie poświęcany sobie czas.
Tymczasem dla wielu rodzin stanowi to wyzwanie – w dużej mierze ze względu na czas przeznaczony na pracę, obowiązki i zajęcia, które powodują, że nie jest łatwo znaleźć ten czas rzeczywiście poświęcony sobie nawzajem. W tym kontekście to właśnie posiłki nabierają dodatkowego znaczenia. Bywa przecież, że właśnie wspólne obiady lub kolacje są niemal jedyną okazją w ciągu tygodnia, by członkowie rodziny mogli się razem spotkać 

– mówi dr Joanna Heidtman. 

Z pewnością pełny stół drewniany, z dobrą, polską kuchnią, w towarzystwie najbliższych będzie najlepszym rozwiązaniem. Pakietem wyjątkowym, magicznym, niezastąpionym, którego życzymy wszystkim, nie tylko od święta! 

Stół drewniany Take Me Home Mezzo Soft BicolorStół drewniany Take Me Home Mezzo Soft Bicolor mat. prasowe Homebook.pl

Stół drewniany w polskim przemyśle meblowym

Utrzymujący się trend na ekologiczny tryb życia i moda na style, w których dominuje stare drewno, jak industrialny, vintage, boho, retro bardzo dobrze wykorzystali w aranżacji wnętrz polscy designerzy i projektanci mebli.   

Polska jest szóstym producentem, a z wynikiem 10,6 mld zł. trzecim co do wielkości eksporterem mebli na świecie (meble drewniane zajmują drugą pozycję na liście). Przed nami są tylko Chiny i Niemcy. Produkujemy i eksportujemy naprawdę sporo mebli, a polski potencjał produkcyjny mebli stale rośnie. Dzięki dogodnej lokalizacji geograficznej, długiej tradycji relacji handlowych, doświadczonej kadrze i przede wszystkim sporym zasobom drewna mamy szansę na jeszcze lepszy wynik w produkcji, eksporcie mebli, ale również sprzedaży na krajowym rynku.

W 2018 roku w Polsce przybyło 1105 mikro firm zajmujących się produkcją mebli, nie tylko tych pięknie oszlifowanych. W ofercie wielu producentów mebli pojawiły się produkty po renowacji, postarzane oraz w całości tworzone ze starego drewna. Doszukaliśmy się też wielu różnych modeli stołu drewnianego. W ofercie wyposażenia pokoju dziennego i kuchni jest to jeden z najchętniej kupowanych produktów na rynku meblarskim. Także polscy designerzy i producenci mają wymarzoną sytuację na krajowym rynku meblarskim. Zaś drewno, jako nowoczesny, ekologiczny i bezpieczny materiał konstrukcyjny doczekało się wielkiego powrotu. Urokliwe, solidne wzornictwo z dawnych lat zagościło w wielu polskich wnętrzach. 

Stół drewniany od polskich projektantów 

Potencjał drewna dostrzegli polscy producenci mebli, którzy nawet z sosny tworzą od lat ekskluzywny design zgodny z najnowszymi trendami. Polskie eko marki najczęściej przedstawiają swoje produkty w formach najbardziej pożądanych przez polskie wnętrza. Stół drewniany zdecydowanie króluje wśród nich. To wokół niego kręci się często życie domowników i ich gości. W kuchni, jadalni, salonie potrafi być również wspaniałym dekoratorem wnętrza. Dlatego tak ważne jest, by był nie tylko trwały i praktyczny, ale ładny. W roku 2019 polskie marki zaprezentowały całą gamę ze szczególną dbałością o detale i nadal zaskakują. Piękne blaty z porządnej stolarki – gładkie, oszlifowane, z nieregularną strukturą, ze starych belek, z sękami, śladami zapisanej już historii oraz różnorodne kształty nóg są dziś dowodem wspaniałej, polskiej sztuki eko designu. Prostego, ekologicznego i stylowego rzemiosła artystycznego, które z pewnością należy wspierać. 

Stół drewniany Smreki ST 12 Slim OakStół drewniany Smreki ST 12 Slim Oak materiały prasowe Partnera

Cienie i blaski stołu drewnianego 

Pasuje do dużego domu na wsi, jak również pięknego apartamentu na Manhattanie. Świetnie odnajdzie się w  aranżacji hygge, rustykalnej, vintage. Także w domu industrialnym, minimalistycznym, retro, mid-century, boho, czy klasycznym. Nadaje przytulny i naturalny klimat. Pięknie się starzeje i jest łatwy w konserwacji i renowacji. Stół drewniany to klasa sama w sobie. To eko design z ponadczasowym materiałem, który nigdy nie wychodzi z mody. Stół drewniany można też stworzyć na zamówienie, dobierając wymiar i kształt do powierzchni kuchni, jadalni, czy salonu. Ponieważ drewno to nie tylko szlachetny, ale łatwy w obróbce materiał. Można je dowolnie przycinać, szlifować, wielokrotnie odnawiać, lakierować, olejować i malować.

Stół drewniany wymaga jednak dużo większej troski i jest o wiele mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne, plamienie, zarysowania, także na wilgoć i zmiany temperatur niż ten z kamienia, stali, laminatu, czy betonu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego gatunku drewna, z jakiego chcemy mieć stół drewniany. Buk, jesion, dąb, teak, merbau, palisander są z reguły odporniejsze i twardsze niż pozostałe gatunki drewna. Bez względu na jego rodzaj, stół drewniany wymaga również przestrzegania dwóch, podstawowych zasad podczas użytkowania, znanych na pewno wszystkim. Nie należy stawiać na nim gorących naczyń ponieważ mogą spowodować powstawanie odbarwień trudnych do usunięcia. Nie wolno też kroić produktów bezpośrednio na blacie, co mogłoby zarysować i uszkodzić powierzchnię stołu drewnianego. 

Przedstawiamy kolejne propozycje polskiego stołu drewnianego, które w minimalistycznej formie wyglądają bardzo imponująco.  

Stół drewniany Take Me Home Okrągły All Black 130 CMStół drewniany Take Me Home Okrągły All Black 130 CM mat. Marki

Więcej o:
Copyright © Agora SA