Porcelana Ćmielów i Chodzież. Tylu pięknych wzorów jeszcze nie miała!

Poznaj nowe, wyjątkowe linie porcelany Ćmielów i Chodzież. To pogięte, owalne, kwadratowe, nieregularne, trójwymiarowe perełki polskiego designu.

Obecnie polskie fabryki Ćmielów i Chodzież są największymi producentami porcelany cienkościennej w Europie. Od 2013 roku istnieje również nowa marka Polskich Fabryk Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A. – Ćmielów Design Studio, którego dyrektorem artystycznym jest Marek Cecuła, ceniony na świecie artysta, ceramik i projektant. To innowacyjna pracownia wzornicza, która powstała z myślą o projektowaniu, produkcji, eksperymentowaniu oraz realizacji projektów edukacyjnych i artystycznych. Zaprasza do współpracy artystów i designerów z całego świata, którzy wraz ze swoimi kolekcjami mogą dołączyć do oferty Polskich Fabryk Porcelany. Działają bardzo prężnie i zaskakują nowymi, pięknymi, nieoczywistymi kolekcjami. Oto wspaniałe przykłady.

Od ażurowych koszyków do królewskiej zastawy Belwederu

Ćmielowskie kolekcje od początku, czyli od 1790 roku, aż do dnia dzisiejszego tworzone są ręcznie, z dbałością o detale, artyzm i jakość wykonania. Ich historię rozpoczął garncarz Wojtas, który założył manufakturę glinianych garnków i fajansu. To dzięki jego solidnej i fachowej pracy powstała późniejsza fabryka, która zajęła się produkcją porcelany. Dokładnie w 1838 roku. Obecnie porcelanę Ćmielów wytwarza się z mieszanki glinki kaolinowej, skalenia i kwarcu, które wypalane są w temperaturze 920-980 stopni Celsjusza. 

Z produkcji z dawnych lat najbardziej znane są ażurowe koszyczki, plecione z cienkich wałków porcelany. Po 1840 roku design ćmielowskiej porcelany uległ zmianie. Powstało sporo wyrobów, na których przedstawiano wiejskie krajobrazy, sceny historyczne, mitologiczne, biblijne oraz portrety sławnych ludzi. Kolejne zmiany nastąpiły po 1887. Wtedy znakiem firmowym stał się napis „Ćmielów” lub rysunek łabędzia na tle gałązek.

W 1920 roku, po kolejnej zmianie właściciela, manufaktura stała się Fabryką Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie. Projektowali dla niej wybitni artyści, m.in. Bogdan Wendorf, autor dwóch kultowych przedwojennych serwisów z lat 30. w stylu art déco – „Kuli” i „Płaskiego” – produkowanych do dziś. Wtedy tworzyli też inni wybitni projektanci: B. Wysocki i J. Steckiewicz, którzy na zamówienie Prezydenta Ignacego Mościckiego stworzyli klasyczną kolekcję „Empire”, sprzedawaną do dziś. W 2012 została ona oficjalną zastawą stołową w Belwederze. Używa się jej również na dworze królewskim w Belgii, w Kancelarii Prezydenta RP, Watykanie oraz w placówkach dyplomatycznych i dworach arystokratycznych na całym świecie.

W kierunku nowoczesnej formy

Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku marka rozpoczęła także produkcję tzw. figurek ćmielowskich. Po wojnie Fabryka Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie została upaństwowiona, a w 1997 sprywatyzowana, otrzymując nową nazwą – Zakłady Porcelany Ćmielów. Obecnie znakiem rozpoznawczym marki jest literka „Ć” otoczona trójkątem. Jest częścią firmy o nazwie Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. - posiadają one bardzo ciekawą ofertę naczyń z porcelany. To różne nowoczesne formy o niestandardowych kształtach.

Porcelana w trzech stylach i po chodziesku

Zakład w Chodzieży powstał w 1852 roku i początkowo tworzył naczynia fajansowe. Założyli go dwaj kupcy – Hermann Müller i Ludwik Schnorr, których pierwsze wyroby z porcelany powstały w 1896. W 1959 roku, według projektu Danuty Duszniak – wielokrotnie docenianej i nagradzanej artystki ceramiki urodzonej we Lwowie – powstał kultowy serwis kawowy „Prometeusz”. Obecnie mamy trzy linie chodzieskiej porcelany: nowoczesną, klasyczną i awangardową. Pierwsza tworzona jest przy współpracy ze wspomnianą pracownią Ćmielów Design Studio.

Więcej o:
Copyright © Agora SA