Piękny sylwester w domu? Aranżujemy! Był też święty Sylwester, ale nie zawsze

Czy to będzie złoty Nowy Rok, pełen obfitości i szczęścia? Bardzo możliwe. Przywitajcie zatem 2020 jak najlepiej i kolorowo - w blasku złota, pastelowego różu, szmaragdu lub klasycznej czerni i bieli. Dokładamy też bonus! Przewrotną historię demaskującą świętego Sylwestra oraz opowieść o sylwestrowych zwyczajach.

Jaki sylwester, taki nowy rok – mówi polskie przysłowie. Często szampańską noc chcemy więc spędzić z przytupem, radośnie, na zabawie przy dobrej muzyce i w towarzystwie przyjaciół. Wiąże się to z pewną legendą oraz starożytną historią, które warto znać. Nazwa nocy, w której kończy się stary rok, a zaczyna nowy, pochodzi od łacińskiego imienia „Silvestris” oznaczającego człowieka dzikiego, żyjącego w lesie. 

Sylwester 999 roku: nowy początek końca świata

Lubicie legendy? Oto jedna z nich. Dawno, dawno temu, w 317 roku papież Sylwester I pokonał w bohaterskiej walce groźnego smoka Lewiatana, a potem uwięził go w lochach na Lateranie. Zgodnie z Apokalipsą św. Jana smok jest  bestią, która ukarze ludzkość za wszystkich tych, którzy odrzucili Słowo Boże. Przy końcu czasów na polach pod Armagedonem miała mieć miejsce ostateczna bitwa między Niebem i Piekłem. Bliskość końca  świata potwierdziła jedna z wróżek, Sybilla – dama, której wizje przyszłości bardzo w tamtym czasie szanowano. Pewnego dnia ogłosiła ona, że koniec świata nastąpi w 1000 roku. Gdy zbliżała się ta data, ludzie byli przerażeni. Wierzyli też pogłoskom, że następca Sylwestra I, papież Sylwester II, planował wypuścić smoka na wolność, a ich samych czekać miało straszliwe męczeństwo. 

Pamiętnej nocy 31 grudnia 999 roku mieszkańcy Rzymu czekali na zagładę świata. Kiedy wybiła północ, a smok nie pojawił się, tłumy z radością wybiegły na plac św. Piotra. Tańczono, śpiewano i cieszono się z ocalenia i niespełnionego proroctwa, a papież Sylwester II udzielił wszystkim błogosławieństwa, które brzmiało „Urbi et Orbi”: „Miastu i Światu”. Od tamtej pory 31 grudnia stał się szczęśliwym dniem świętego Sylwestra i nowym początkiem istnienia świata. 

Papież Sylwester II nie wygląda na przestraszonegoPapież Sylwester II nie wygląda na przestraszonego Fot. Wikimedia.org

Słowo sylwester doczekało się wielu porównań do różnych świąt

Najpopularniejsze było święto obchodzone hucznie w Grecji około 600 r. p.n.e. Odbywało się ku czci Dionizosa – boga winnej latorośli. Grecy wkładali małe dzieci do koszyków i maszerowali z nimi, świętując odrodzenie ducha płodności.

Niemowlę było także symbolem nowego początku u starożytnych Egipcjan.

Polski sylwester rozpoczęliśmy toastem Tokaja

Sylwestra obchodzimy od XIX wieku dzięki zachodnim sąsiadom, od których nauczyliśmy się celebrowania tego święta. Początkowo znane było tylko w arystokratycznych kręgach. Ucztowano z najbliższymi, a nowy rok witano białym, węgierskim deserowym winem Tokaj (toast wznoszony szampanem stał się popularny dopiero po wojnie). Stary rok żegnano strzałami z bicza, bata i polowaniami. Dzieci czerpały sylwestrowe przyjemności z kuligów i psikusów, które robiły sąsiadom.

Sylwester miał też kulinarne tradycje. Kobiety wypiekały chleby i bułki, tzw. „bochniaczki”, „szczodraki”,„gościńce”, które rozdawano potem gościom. Były symbolem zdrowia, szczęścia i pomyślności.

Jaki nowy rok, taki cały rok

– to polskie porzekadło znane było już w XIX wieku.

Sylwester miał być radosny. Towarzyszyło mu wiele różnych przesądów, a związane z nimi zwyczaje są przez niektóre rodziny praktykowane do dziś dnia.

Lista szczęścia i dostatku, czyli o ważnych przesądach ostatniej nocy roku

W trosce o zasobny portfel, powodzenie u płci przeciwnej, większe szczęście i dobrobyt praktykujemy zwyczaje sylwestrowe i wierzymy w przesądy. Poznajcie drogę do szczęścia i dostatku.

Nowy rok bez długów – to proste. Należy spłacić wszystkie należności przed sylwestrem i nie zaciągać w tym dniu kolejnych pożyczek. Bogactwu można też pomóc, wkładając łuskę wigilijnego karpia do portfela.

Podobno znany jest też eksperyment z jajkiem – jego wynik daje odpowiedź na temat finansowej formy w nowym roku. Na czym polega? O północy, w dniu sylwestra, należy włożyć jajko do przeźroczystego pojemnika z zimną wodą. Następnie wyjąć je dnia kolejnego po południu i policzyć bąbelki, które powstaną na skorupce – im więcej, tym lepiej będzie wyposażony nasz portfel.

Nowa bielizna (najlepiej jeszcze z metką) w towarzystwie wystrzałowej kreacji przyciągnie nowych adoratorów. Dziewczyny! Wytężcie o północy słuch! Pierwsze imię, które usłyszycie, wskaże przyszłego partnera. 

31 grudnia nie pierzcie ubrań, nie sprzątajcie, nie wynoście śmieci i koniecznie wypełnijcie swoją lodówkę dobrymi produktami spożywczymi! Podobno to również zapewni wam noworoczny dobrobyt.

Czas na sylwestrowe dekoracje wnętrza

Przed wami propozycje, dzięki którym wnętrza zabłysną w sylwestrową noc. Aranżujemy dom w blasku złota, różu, szmaragdu lub w klasycznej czerni i bieli. Będzie to proste z produktami polskiej marki – PartyDeco. 

Marka stroi domy od 1995 roku. W jej ofercie znajduje się 6 tysięcy produktów do dekoracji wnętrz. Zobaczcie, jak jest ładnie i kolorowo w naszych sylwestrowych czterech kątach.

Sylwester w złocieSylwester w złocie mat. pras. Partnera

Złoty sylwester 

Oto piękne dekoracje sylwestrowe w kolorze złota – dobrobytu i czerni – pokory i wyrzeczenia. Są elegancko, modnie i pozbawione przesadnego glamouru. 

Sylwester w złocie, z czarnymi dodatkamiSylwester w złocie, z czarnymi dodatkami mat. pras. Partnera

Szampańska zabawa w niebieskim anturażu

Takie tło wzbudzi u gości jeszcze większe zaufanie. Niebieski symbolizuje przyjaźń, uspokaja i pobudza do twórczych działań. Został kolorem 2020 roku według Instytutu Pantone.

Niebieskie dekoracje połączyłyśmy z detalami w anielskiej bieli, które rozjaśniają wnętrze i jeszcze lepiej podkreślają szmaragdową barwę oraz ze złotymi, nadającymi blasku.

Niebieska stylizacja sylwestrowaNiebieska stylizacja sylwestrowa mat. pras. Partnera

Różowy sylwester

Pastelowe odcienie na pewno pozytywnie zaskoczą gości. Różowy jest drugim (po czerwonym) kolorem miłości - symbolizuje także wrażliwość i życzliwość. Zestawiony z szarością i złotem nabiera elegancji. 

Różowe dekoracje sylwestroweRóżowe dekoracje sylwestrowe mat. pras. Partnera

W jakim więc kolorze powitacie Nowy Rok? 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.