Architektura, zgodnie z definicją, jest sztuką tworzenia ładu w otoczeniu. Celem architektury jest jest zaspokojeniu potrzeb ludzi, w tym potrzeb materialnych i fizycznych. Innym zadaniem architektury jest również planowa przemiana środowiska naturalnego oraz budowanie form i wydzielanie przestrzeni o różnym przeznaczeniu. Współczesna architektura musi sprostać zadaniom wynikającym ze zmian społecznych i gospodarczych oraz rozwoju techniki. Architektura powinna więc przewidywać pojawianie się nowych potrzeb w przyszłości i starać się wcześniej opracowywać sposoby na ich zaspokojenie.
W portalu Cztery Kąty poznacie wiele ciekawostek związanych z architekturą, w tym przykładowe budynki stworzone zgodnie z różnymi stylami w architekturze. Część z zamieszczanych informacji dotyczy małej architektury oraz architektury krajobrazu, dlatego każdy fan architektury znajdzie tu coś dla siebie.

Architektura: style w architekturze

Każdy budynek, który powstaje, jest projektowany w określonym stylu. W architekturze można wyróżnić ich kilka. Warto wiedzieć czym wyróżniają się poszczególne style w architekturze. Wiedzę na temat stylów w architekturze można wykorzystać podczas urządzania własnego domu lub mieszkania. O stylach w architekturze warto też rozmawiać na spotkaniach towarzyskich - architektura to niezwykle interesująca i inspirująca dziedzina, będąca pasją wielu osób.
Na naszej stronie przybliżamy poszczególne style w architekturze, prezentując je głównie na gotowych budynkach oraz innych dziełach architektury. Dzięki tym przykładom można z łatwością zaprojektować własne wnętrze zgodnie z odpowiednim stylem w architekturze, na przykład przy pomocy programu do projektowania wnętrz.

Architektura: mała architektura

Mała architektura to zespół niewielkich obiektów budowlanych. Obiekty małej architektury wznosi się po to, by zagospodarować działkę budowlaną przeznaczoną pod budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne lub pod budowanie miast, zakładów pracy, parków i wielu innych. Wśród podstawowych obiektów małej architektury należy wymienić obiekty użytkowe, obiekty kultu religijnego oraz obiekty architektury ogrodowej.
W dziale Architektura znajdziecie wiele przykładów małej architektury, w tym projekty obiektów małej architektury, które mogą służyć wam za inspirację.

Architektura: architektura krajobrazu

Ważnym działem architektury jest też architektura krajobrazu. Architektura krajobrazu ma na celu kształtowanie życiowej przestrzeni człowieka przy pomocy szaty roślinnej. Dzięki poradom zamieszczanym na naszej stronie dowiecie się na czym polega architektura krajobrazu i jak duże jest jej znaczenie dla waszego otoczenia.

Zobacz także:

Design Projekty i prezentacje Wnętrza Dekoracje wnętrz Inspiracje Dom jednorodzinny Budowa domu

architektura

 • Geometryczne kształty we wnętrzach - postaw na design w trójkąty i kwadraty

  Geometryczne kształty we wnętrzach - postaw na design w trójkąty i kwadraty

  Geometryczne kształty we wnętrzach zdominowały wystrój, wypierając proste i stonowane dodatki. Dekorując swoje mieszkanie stawiamy na coraz odważniejsze dodatki i indywidualny, charakterystyczny styl. Geometryczne motywy w kształcie chociażby trójkątów, czy kwadratów pojawiają sięna wet w najmniejszych elementach wyposażenia domu, przez co dodają mu temperamentu i stanowią kontrast dla stonowanych pomieszczeń. Sprawdź co jest najmodniejsze w tym sezonie, jeśli chodzi o wnętrza!

 • Co aktualnie buduje się w stolicy? [PRZEGLĄD]

  Co aktualnie buduje się w stolicy? [PRZEGLĄD]

  Najwyższy drapacz chmur w całej Unii Europejskiej, biznesowe "city" na Woli i nowe szaty dobrze znanych budynków. Budowlany boom w Warszawie trwa w najlepsze. Sprawdźcie nasz przegląd najciekawszych inwestycji, które powstają w stolicy.

 • Najbardziej kiczowate budynki na świecie [PRZEGLĄD]

  Najbardziej kiczowate budynki na świecie [PRZEGLĄD]

  Chociaż mogłoby się wydawać, że najbardziej satysfakcjonujące przykłady architektonicznej brzydoty można znaleźć w Polsce, w innych państwach świata także roi się od makabrył. Obejrzyjcie przegląd 10 najbardziej kiczowatych budynków na świecie, które często zdążyły się zestarzeć zanim jeszcze zostały ukończone.

 • Dzieje architektów w PRL-u. Od socrealizmu do wielkiej płyty

  Dzieje architektów w PRL-u. Od socrealizmu do wielkiej płyty

  Architekci uzbrojeni w ostre ołówki i długie linijki nie mieli łatwo za czasów PRL-u. Ponieważ praktycznie jedynym inwestorem było państwo, projektanci musieli mierzyć się z narzuconymi stylami i słabej jakości materiałami.

 • W jakim kierunku podąża polska architektura? - wywiad z dr hab. inż. arch. Janem Słykiem, Dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej

  W jakim kierunku podąża polska architektura? - wywiad z dr hab. inż. arch. Janem Słykiem, Dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej

  Architektura jest dziedziną, obok której nie da się przejść obojętnie. W Polsce mamy coraz więcej przykładów budowli, które napawają nas dumą. Jak wygląda proces kształcenia przyszłych architektów i co będą tworzyć przyszłe pokolenia projektantów? Zapytaliśmy o to dr hab. inż. arch. Jana Słyka, Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

 • Zaha Hadid: co zawdzięcza jej świat architektury?

  Zaha Hadid: co zawdzięcza jej świat architektury?

  Zaha Hadid była niewątpliwie wybitną projektantką, której bezkompromisowy, futurystyczny styl zdążył już na zawsze zapisać się w historii architektury. Budynki tworzone przez brytyjsko-iracką architektkę szokują i prowokują publiczne dyskusje do dziś. Z okazji trzeciej rocznicy śmierci Zahy Hadid, która przypada na 31 marca przypominamy pięć realizacji jej autorstwa, które albo się kocha, albo nienawidzi.

 • Najbardziej kontrowersyjne budynki w Polsce [PRZEGLĄD]

  Najbardziej kontrowersyjne budynki w Polsce [PRZEGLĄD]

  Jeżeli ktoś zapytałby przypadkowego przechodnia o najbardziej kontrowersyjny budynek w kraju, wielu z nich bez wahania wskazałoby Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Spory i dyskusje toczą się jednak nie tylko wokół "prezentu Stalina". Zobaczcie pięć budynków, które od lat wzbudzają kontrowersje przez kicz, rozmach i niezgodność z pierwotnymi projektami.

 • Dom z akwarium

  Dom z akwarium

  Ozdobą tej nowoczesnej architektury jest przede wszystkim natura. Zarówno z zewnątrz, w postaci wypielęgnowanego ogrodu, jak i we wnętrzu, gdzie najważniejszym elementem jest wielkie, bajecznie kolorowe akwarium oceaniczne.

 • Startuje plebiscyt BUDYNEK ROKU 2018. Pomóżcie nam zbierać nominacje!

  Startuje plebiscyt BUDYNEK ROKU 2018. Pomóżcie nam zbierać nominacje!

  Gdzie znajduje się najlepiej zaprojektowany budynek w Polsce? Która realizacja zasługuje na tytuł Budynek Roku 2018? Przyglądamy się inwestycjom w całym kraju - pomóżcie nam wytypować najciekawsze!

 • Elewacje domów: najnowsze trendy

  Elewacje domów: najnowsze trendy

  Nowoczesna estetyka to gra kontrastów. Inwestorzy śmiało łączą ze sobą materiały o odmiennej barwie, fakturze i charakterze - drewno z kamieniem, naturalne surowce z metalem, stal z czystym szkłem. Jakie elewacje cieszą się obecnie największą popularnością? Jakie zestawienia są najmodniejsze?

 • Oryginalna rezydencja nad jeziorem Massachusetts

  Oryginalna rezydencja nad jeziorem Massachusetts

  W Lakeville w stanie Massachusetts, nad jeziorem zwanym Długim Stawem powstała wyjątkowa rezydencja. Autorką projektu jest amerykańska architekt Deborah Richards, która zadbałaby budynek wyróżniał się ciekawymi akcentami, jednocześnie, idealnie wpisując się w okoliczne krajobrazy.

 • 8 najlepszych muzeów designu na świecie

  8 najlepszych muzeów designu na świecie

  Powstaje coraz więcej muzeów designu, które kolekcjonują zarówno dawne przedmioty, jak i zupełnie współczesne. Wiele z nich zaliczanych jest do najlepszych muzeów na świecie. Warto je uwzględnić w swoich wakacyjnych planach. Zobacz 10 wyjątkowych muzeów designu.

 • Zaha Hadid bohaterką Google Doodle 31 maja

  Zaha Hadid bohaterką Google Doodle 31 maja

  Zaha Hadid została bohaterką dzisiejszego Google Doodle. Znana architektka zdecydowanie zasłużyła na to wyróżnienie. Wspominamy Zahę Hadid.

 • Dom letniskowy z drewna i łupku

  Dom letniskowy z drewna i łupku

  Zatopiony w zieleni, z klasycznym spadzistym dachem - ten dom letniskowy z drewna i łupku pozwala rozkoszować się wszystkimi urokami wsi. A jednocześnie wewnątrz kryje wszystkie udogodnienia, których mogą potrzebować mieszczuchy przyzwyczajone do miejskiego komfortu.

 • Dom letniskowy ze szkła i drewna

  Dom letniskowy ze szkła i drewna

  Ten niewielki dom to miejsce wakacyjnych i weekendowych wypadów. Ogromne przeszklenia otwierają budynek na otaczającą go naturę - ale mieszkańcy w każdej chwili mogą się schować za ruchomymi drewnianymi żaluzjami.

 • Dom z białym dachem

  Dom z białym dachem

  Architektura utrzymana w duchu minimalizmu jest w Polsce często odbierana jako zimna i brutalna. Takie materiały jak beton i szkło nie kojarzą się nam dobrze, co wynika z... braku dobrych przykładów takiej architektury w naszym otoczeniu. A można projektować ją tak, by była komfortowa i przyjazna - warunkiem jest dobra współpraca i zrozumienie między architektem a inwestorem oraz ich obopólny szacunek dla zastanej przestrzeni. Włożony wysiłek opłaca się każdej ze stron, czego przykładem jest dom stojący na obrzeżach Gdańska.

 • Gotowe projekty domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. złotych [WYBÓR REDAKCJI]

  Gotowe projekty domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. złotych [WYBÓR REDAKCJI]

  Przez cały rok w miesięczniku "Ładny Dom" pokazujemy najlepsze, najciekawsze i najładniejsze projekty z ofert polskich pracowni architektonicznych. W tym zestawieniu przestawiamy wybrane gotowe projekty domów, których koszt budowy netto nie przekracza 200 tys. zł, a w jednym przypadku - 100 tys.

 • Dom z Finlandii

  Dom z Finlandii

  Cecylia Waś, właścicielka zaprojektowanego w Finlandii domu z bali zdradza tajniki jego budowy w Polsce. Dzieli się spostrzeżeniami o eksploatacji takiego mieszkania oraz podpowiada od czego zacząć, aby spełnić marzenia.

 • Nowoczesne mieszkanie nawiązujące do lat 60.

  Nowoczesne mieszkanie nawiązujące do lat 60.

  Soczyste kolory i geometryczne formy to cechy charakterystyczne tego wnętrza. Jest to mieszkanie młodej rodziny z dwuletnią córeczką.

 • Klimatyczne mieszkanie w XIX-wiecznej piwnicy

  Klimatyczne mieszkanie w XIX-wiecznej piwnicy

  Nie tylko poddasza mają swój urok. Kto powiedział, że nie można zamieszkać w piwnicy znajdującej się w starej kamienicy? Architekci ze studia Mili Młodzi Ludzie zamienili skrytki lokatorskie na dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 31,5 m kw.

 • Szklany dom w Anglii

  Szklany dom w Anglii

  Stary, ceglany dom zyskał nowe oblicze. Do dawnej konstrukcji dobudowano nową, całkowicie przeszkloną część. Z połączenia starego z nowym powstał oryginalny i nowoczesny dom.

 • Nowoczesny dom w walijskiej stodole

  Nowoczesny dom w walijskiej stodole

  Piękna kombinacja tradycyjnej architektury i nowoczesnych wnętrz zachwyca wszystkich, którzy zobaczą nowy zespół budynków, powstały dzięki odwadze i wyobraźni młodego brytyjskiego architekta.

 • Dom z płaskim dachem: sześć powodów, dla których warto go wybrać

  Dom z płaskim dachem: sześć powodów, dla których warto go wybrać

  Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem to jeden najmodniejszych trendów współczesnej architektury. Jakie są największe zalety domów z płaskim dachem? Komu poleca się ten typ zadaszenia? Sprawdźcie, w jakich sytuacjach warto postawić na dom ze stropodachem.

 • Design w kościele: 6 ekstremalnie nowoczesnych świątyń

  Design w kościele: 6 ekstremalnie nowoczesnych świątyń

  Architektura sakralna w nowoczesnej wersji? Podpowiadamy, że wcale nie chodzi o słynne przebudowy świątyń na księgarnie, domy mieszkalne czy skateparki. Tym razem, kościoły niezmiennie pełnią funkcję Domu Bożego, jednak w nieco innym stylu...

 • Simple House - ponadczasowy i nowoczesny

  Simple House - ponadczasowy i nowoczesny

  Simple House staje się rozwiązaniem coraz częściej wybieranym przez mieszkańców różnych zakątków Polski - od Mazowsza, poprzez Lubelszczyznę, Małopolskę i Śląsk po Pomorze.

 • Domy w stylu stodoły

  Domy w stylu stodoły

  Oszczędna prostota, wysmakowany design, wielkoformatowe przeszklenia oraz perfekcyjnie rozplanowany układ funkcjonalny - te oto cechy łączą w sobie nowoczesne domy w stylu stodoły.

 • Barwne mieszkanie pary architektów

  Barwne mieszkanie pary architektów

  Wielopoziomowy segment z lat trzydziestych był podręcznikowym przykładem modernistycznej prostoty, dopóki nie trafił w ręce pary architektów. Belén i Jeff wprowadzili do wnętrz kolory, które podniosły temperaturę i rozpięły most między wczoraj a dziś.

 • Mieszkanie na Mokotowie dla 3-osobowej rodziny

  Mieszkanie na Mokotowie dla 3-osobowej rodziny

  To 90-metrowe mieszkanie znajduje się na ostatniej kondygnacji budynku mieszkalnego na warszawskim Mokotowie. Zadaniem projektantów z pracowni Soma Architekci było stworzenie nowego miejsca do mieszkania dla 3-osobowej rodziny

 • Modernistyczna willa zaprojektowana przez Bohdana Lacherta w Podkowie Leśnej

  Modernistyczna willa zaprojektowana przez Bohdana Lacherta w Podkowie Leśnej

  Willa Janówka w Podkowie Leśnej powstała w 1936 roku dla rodziny pułkownika Daniłło-Gąsiwicza. Zaprojektował ją Bohdan Lachert - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego modernizmu. Zaglądamy do środka!

 • Domy z wizją - efektowne domy jednorodzinne

  Domy z wizją - efektowne domy jednorodzinne

  Śmiała architektura przestała być zarezerwowana w Polsce wyłącznie dla świątyń, biurowców czy galerii handlowych. Połączenie ciekawych wizji projektanta i inwestora, mariaż nowoczesnych trendów architektonicznych z wysokiej jakości materiałami budowlanymi oraz perfekcyjnym wykonaniem coraz częściej owocują kreacjami efektownych domów jednorodzinnych...

Więcej o:

architektura