budowa
-
Ogrzewanie podłogowe - najważniejsze informacje
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób budujących własne domy i urządzające swoje mieszkania. Nic dziwnego, bo ma ono sporo zalet. Przede wszystkim, ogrzewanie podłogowe to najzdrowszy i najbardziej estetyczny sposób ogrzewania budynku. Sprawdźcie, co powinniście wiedzieć na jego temat.
-
Okna do domu. O czym pamiętać wybierając okna?
Wybór odpowiednich okien do domu może być prawdziwym wyzwaniem. Trudno dokonać szybkiej selekcji jeśli wiemy, że jest to decyzja na wiele lat. Chcemy, aby okna do domu były jak najlepszej jakości - rozważamy sposób wykonania, materiał i kolorystykę. Duża rozpiętość cenowa sprawia, że niełatwo przychodzi nam podjęcie ostatecznej decyzji. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając okna do domu? Poznajcie nasze wskazówki.
-
Okna do domu - najpopularniejsze i sprawdzone modele #redakcjapoleca
-
Rynny - czym kierować się przy wyborze? Poradnik budowlany
Obowiązkowym elementem każdego domu jest orynnowanie. Odpowiednio dobrany i przede wszystkim sprawnie działający system odprowadzi wodę deszczową z dachu i ochroni ściany budynku przed wilgocią. Czym kierować się przy wyborze rynien? Jakie wyróżniamy rodzaje? Przygotowaliśmy poradnik budowlany.
-
Elewacje domów: najnowsze trendy
Nowoczesna estetyka to gra kontrastów. Inwestorzy śmiało łączą ze sobą materiały o odmiennej barwie, fakturze i charakterze - drewno z kamieniem, naturalne surowce z metalem, stal z czystym szkłem. Jakie elewacje cieszą się obecnie największą popularnością? Jakie zestawienia są najmodniejsze?
-
Jak wybrać blachodachówkę
Blachodachówka to drugie pod względem popularności - po dachówce - pokrycie dachu. Decyduje się na nie około 40% inwestorów, przede wszystkim ze środkowo-wschodniej Polski. Blachodachówka jest niedroga, lekka i łatwa w montażu. Dostępna jest w różnym modelach i kolorach, łatwo więc ją dopasować do każdego domu.
-
Okna dachowe, które posłużą na lata
Zakup okien to niewątpliwie kosztowna inwestycja. Dlatego też, decydując się na konkretny model, zależy nam aby cena była adekwatna do jakości. Biorąc pod uwagę, że większość Polaków kupuje okna średnio dwa razy w życiu, wybór musi być dobrze przemyślany. Oto, jakie okna dachowe wybrać, by służyły przez wiele lat.
-
Co to jest stan deweloperski?
Stan deweloperski mieszkania lub domu to modne ostatnio pojęcie, które nie wszyscy rozumieją. Dlatego też postanowiliśmy raz na zawsze rozwiać wątpliwości i jasno odpowiedzieć na to pytanie. Co to jest stan deweloperski? Ile kosztuje? Oto garść najważniejszych informacji, które przydadzą się zwłaszcza tym, którzy przymierzają się do kupna mieszkania lub domu.
-
Domy kanadyjskie. Ile kosztują i czy warto je budować?
Domy kanadyjskie, tak popularne właśnie w Kanadzie czy USA, a więc w krajach na dużym obszarze o podobnym klimacie co Polska. Choć są często energooszczędne, niedrogie i szybkie w budowie, komy kanadyjskie wciąż nie mogą konkurować popularnością z tradycyjną technologią murowaną w naszym kraju. W czym zatem tkwi problem? Przyjrzyjmy się im bliżej i spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie.
-
Blachodachówka modułowa czyli dachy modułowe
Podczas budowy domu, jedną z priorytetowych kwestii jest wybór blachodachówki. Każdemu zależy, by była trwała i solidna, dzięki czemu dom będzie bezpieczny. Ważne są również kwestie estetyczne. Sprawdziliśmy jakie właściwości i zalety ma dach modułowy.
-
Typy okien dachowych. Jakie okna dachowe wybrać do domu?
Okna dachowe to świetny sposób na doświetlenie budynku i ciekawy wygląd. Skośne ściany i poddasze to szansa na stworzenie ciekawego i oryginalnego wnętrza, dlatego nic dziwnego, że to rozwiązanie cieszy się tak dużą popularnością. Okna dachowe mają wiele zalet, dlatego też rosnące zainteresowanie przyczyniło się do powstania różnych modeli, dopasowanych do najróżniejszych potrzeb. Przedstawiamy typy okien dachowych, które świetnie sprawdzą się zarówno w nowoczesnych jak i tradycyjnych domach.
-
Ile kosztuje budowa domu - za ile budują firmy, a za ile zbudujesz sam
Nie sposób precyzyjnie określić jakie są koszty budowy domu. Można jednak na podstawie wielu czynników oszacować ile wynosi koszt budowy domu jednorodzinnego, parterowego czy szkieletowego. Dzięki temu, można nie tylko sprawdzić, ile pieniędzy będziemy potrzebowali, ale także dowiedzieć się, jak można obniżyć koszty budowy domu, by móc zaoszczędzić, nie tracąc nic na jakości wykonania.
-
Jak montować bardzo duże okna?
Inwestorzy chętnie decydują się dziś na budowę domu z dużymi przeszkleniami. Sprawiają one, że elewacja wygląda efektownie, a otwarte na ogród wnętrza wydają się bardziej przestronne. O satysfakcji z użytkowania takich okien w znacznej mierze będzie decydował ich właściwy montaż.
-
Ciepła stolarka
Zmiana wymagań odnośnie parametrów stolarki sprawiła, że część inwestorów (zwłaszcza zainteresowanych budownictwem energooszczędnym) zaczęła poszukiwać rozwiązań lepszych, niż te będące do niedawna standardem. Producenci natomiast stale wprowadzają nowe rozwiązania, pozwalające wytwarzać coraz lepszą stolarkę.
-
Ciche konstrukcje
Z tego jak ważna jest cisza zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy jej zabraknie. Na co dzień, kiedy słuchamy radia, rozmawiamy czy oglądamy mecz, głośne dźwięki nie przeszkadzają. Kiedy jednak nie chcemy słyszeć przejeżdżających tramwajów czy rozładunku towaru przed sklepem, uciekamy do lasu. Ale kiedy jesteśmy w domu, musimy mieć pewność, że nie usłyszymy hałasów z zewnątrz, ale także tych z pomieszczeń obok.
-
Chcesz wykupić ubezpieczenie domu, ale boisz się haczyków? Oto na co musisz zwrócić uwagę
Ubezpieczenie domu ma być gwarancją bezpieczeństwa na wypadek kradzieży czy wypadku. Nie zawsze jednak polisa pokrywa poniesione straty. Dlaczego? Co zrobić, by nie dać się oszukać i uniknąć haczyków, przez które nie przysługują nam pieniądze z ubezpieczenia?
-
Jakie są zalety okien dachowych?
Nie bez powodu okna dachowe cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością, jednak nie wszyscy doceniają ich zalety. Czy wybór tego typu okien jest zawsze słuszny? Oto, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie i co trzeba wiedzieć, zanim dokonamy zakupu.
-
Nowy kolor stalowej podbitki dachowej Soffit
Podbitka dachowa to nieodzowny element każdego dachu. Dodaje elegancji i jest idealnym uzupełnieniem dachu. Firma Ruukki Polska poszerzyła swoją kolekcję podbitek dachowych o nowy kolor - ciemny orzech.
-
Ciche konstrukcje
Z tego jak ważna jest cisza zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy jej zabraknie. Na co dzień, kiedy słuchamy radia, rozmawiamy czy oglądamy mecz, głośne dźwięki nie przeszkadzają. Kiedy jednak nie chcemy słyszeć przejeżdżających tramwajów czy rozładunku towaru przed sklepem, uciekamy do lasu. Ale kiedy jesteśmy w domu, musimy mieć pewność, że nie usłyszymy hałasów z zewnątrz, ale także tych z pomieszczeń obok.
-
W 2018 roku wzrosną koszty budowy domu
Niestety, 2018 rok nie będzie korzystny dla osób, które planują rozpocząć budowę domu. Eksperci nie mają wątpliwości: w tym roku budowa domu będzie kosztowała znacznie więcej niż w ubiegłych latach. Z czego wynika wzrost kosztów budowy domu? Jakich cen możemy spodziewać się w przyszłości?
-
Kompleksowe systemy do montażu
Systemy do montażu okien w warstwie ocieplenia polecane są do budownictwa energooszczędnego, gdyż skutecznie eliminują mostki termiczne wokół okna i zapobiegają przemarzaniu muru w jego okolicy.
-
Jak dobrać kolor elewacji?
Kolor elewacji ma duże znaczenie dla wyglądu i stylu naszego domu. W porównaniu do innych krajów w Polsce dominują stonowane kolory. Najczęściej można spotkać domy w odcieniach bieli, beżu i brązu. Dlaczego tak boimy się postawić na mocne, nasycone barwy, jakie znaczenie ma kolor elewacji i wreszcie - czym się kierować przy wyborze?
-
Zmiany w prawie. Czy to koniec budowania domów z dala od zabudowań?
Szykują się zmiany w przepisach dotyczące zgody na budowę domów z dala od innych zabudowań. Zdania na ten temat są podzielone, dla jednych to szansa na uporządkowanie przestrzeni miejskiej, inni są zaniepokojeni zmianami, obawiając się, że zmiany będą realnym zagrożeniem dla rozwoju budownictwa w Polsce i wpłyną na wzrost cen gruntów. Jaka jest prawda?
-
Dom z poddaszem użytkowym czy parterowy? Porównanie kosztów budowy i funkcjonalności
Co wybrać - dom z poddaszem użytkowym czy dom parterowy? Jakie mają zalety? Czym się od siebie różnią? Porównajmy koszty budowy na przykładzie dwóch projektów.
-
Realizacje domów: przebudowa domu kostki w Mysłowicach
Stare domy kostki to ciekawe wyzwanie dla architektów. Ten nie tylko zmienił się diametralnie, ale w dodatku niewielkim kosztem, bo inwestorzy dysponowali niezbyt dużym budżetem.
-
Realizacje domów: od wytwórni cydru do domu dla rodziny
Stare budynki gospodarcze mają często ogromny potencjał, choć czasem niełatwo go dostrzec. Fatalny stan ścian i dachu starej wytwórni cydru nie odstraszył właścicieli i architektów, którzy zamienili ruinę w nowoczesny dom.
-
Realizacje domów: przebudowa starej kamiennej stodoły
Kiedyś była tu zwykła wiejska farma. Ale właściciele już od dawna nie uprawiają ziemi, nie mają też zwierząt gospodarskich. Potrzebowali za to więcej przestrzeni. Dlatego przebudowali starą stodołę, tak żeby mogła pełnić funkcje mieszkalne.
-
Domek na lato. Nowy budynek z porozbiórkowych materiałów
Na brzegu morza niszczała rybacka chata, dziś stoi tu ciekawy budynek z drewna, który służy właścicielom jako miejsce letniego schronienia. W trakcie prac udało się wykorzystać drewno ze ścian i blachę z dachu dawnego domku; okna pochodzą z rozbieranej w okolicy starej farmy.
-
Domy w koncepcji e4 pod Warszawą
Energia, ekonomia, ekologia, emocje i zdrowie - to na tych filarach opiera się koncepcja domów e4, stworzona przez firmę Wienerberger. Pierwsze domy powstają właśnie w miejscowości Cisie pod Warszawą. Byliśmy na budowie.
-
Prefabrykowany dom drewniany (z pułapką na deszczówkę)
Ten nowoczesny prefabrykowany dom powstał z drewnianych elementów, które zmontowano na miejscu w zaledwie dwa tygodnie. Ma wyjątkowy dach - ażurowa konstrukcja, przypominająca więźbę dachową, osłania spektakularny taras. Powierzchnia tarasu jest jednocześnie pułapką na deszczówkę, którą mieszkańcy wykorzystują m.in. do podlewania roślin.