Pokoje dla dzieci

Pokój dla dzieci, czyli królestwo młodszych członków rodziny. Jest to miejsce, w którym dziecko może czuć się swobodnie i rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność bez ograniczeń. Warto urządzić pokój malucha tak, by jego zabaw nie krępowały zakazy i nakazy, a więc nie powinien on być wystawą, mającą służyć do podziwiania, lecz miejscem służącym do szaleństwa, zabawy, rozwijania talentów, a także stwarzającym atmosferę do nauki.

Pokój dla dzieci warto urządzić zgodnie z gustem jego lokatora. Pozwól dziecku wybrać tapetę z ulubionym motywem z bajki czy dywan, który mu się spodoba. Nie wszystko musi do siebie pasować, a szczęście dziecka z możliwości samodzielnego wyboru będzie bezcenne. Nie ograniczaj również gustu dziecka żadnymi konwenansami. Jeśli dziewczynce podoba się dywan w samochody, a chłopiec przejawia zainteresowanie różową pościelą - nie narzucaj mu swojego zdania i nie doszukuj się w tym zbyt wielu teorii.

Pokój dla dzieci powinien być miejscem sprzyjającym zarówno zabawie, jak i nauce. Podczas urządzania go wydzielcie wyraźne strefy, by w całym pokoju nie zapanował chaos. Ustaw biurko tak, by podczas odrabiania lekcji zabawki były za plecami dziecka i go nie rozpraszały swoim widokiem. Ważne jest również zadbanie o zdrowie dziecka i higienę jego pracy - biurko niech stanie w dobrze oświetlonym miejscu, a krzesło zapewni zachowanie odpowiedniej postawy.
 • Pokoje dla nastolatków

  Pokoje dla nastolatków

  W tym odcinku cyklu Akademia Domowego Wnętrza podpatrujemy, jak nasi bohaterowie - państwo Kowalscy i Nowakowie - urządzili pokoje swoich nastoletnich dzieci. Na pierwszy rzut oka widać, że identyczne pomieszczenia różnią się stylem, kolorystyką, funkcjami. Wszystko po to, by jak najlepiej zaspokajać potrzeby młodych mieszkańców. Za miesiąc podpatrzymy, jak sąsiedzi ozdobili wnętrza za pomocą tkanin, oświetlenia, drobiazgów. Partnerem akcji jest IKEA.

 • Pokój dla ucznia

  Pokój dla ucznia

  Uczeń to też człowiek pracy. Po kilku godzinach wraca ze szkoły i znów zabiera się do roboty. Jego kącik do nauki powinien być urządzony równie funkcjonalnie i ergonomicznie jak nowoczesne biuro rodziców.

 • Pokój licealisty

  Pokój licealisty

  Bez szalonych pomysłów dekoratorskich. Tylko proste, ale estetycznie rozwiązania. Tylko? W małym pokoju licealisty to bardzo dużo.

 • Pokój dziecięcy: mały człowiek, wielkie zmiany

  Pokój dziecięcy: mały człowiek, wielkie zmiany

  Kiedy w domu pojawia się mały człowiek, wszystko się zmienia - nie tylko codzienne życie powiększonej rodziny, ale też warunki mieszkaniowe. Wiedzą już o tym Ewa, bohaterka naszego cyklu Akademia Domowego Wnętrza, i jej mąż Michał. Teraz swoje dotychczasowe przyzwyczajenia muszą dostosować do potrzeb malucha, by zapewnić mu jak najlepsze warunki rozwoju i zaspokoić jego wszystkie potrzeby. Muszą też urządzić dla niego przytulne, estetyczne i bezpieczne miejsce do życia - na razie we własnej sypialni, tak by mogli czuwać nad dzieckiem przez całą dobę, potem w osobnym pokoju. Oto kilka rad dla nich i dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców. W następnym odcinku Ewa i Michał zastanowią się, co zrobić, by ich cztery kąty były jeszcze wygodniejsze.