Poddasze

Poddasze to ta kondygnacja domu, która znajduje się pomiędzy najwyższym jego piętrem a dachem. Kiedy poddasze jest użytkowe? Wtedy, gdy istnieje możliwość przekształcenia go na pomieszczenia mieszkalne – takiej możliwości nie ma w przypadku poddasza, które jest pomieszczeniem na wiązary kratowe dachu czy przestrzeń wentylacyjną.

Poddasze użytkowe traktowane było kiedyś po prostu jako strych. Dziś – zresztą od lat – jest postrzegane jako miejsce, dzięki któremu – przekształcając je w poddasze użytkowe – możemy powiększyć naszą mieszkalną przestrzeń. Takie poddasze mieszkalne, choć niewątpliwie bardzo klimatyczne, ma jednak pewne wady. Największa to oczywiście skosy. Odpowiedź na pytanie, jak zaadaptować poddasze, jak urządzić poddasze ze skosami, wcale nie jest więc łatwa.

Aranżacja poddasza ma swoje reguły. Jeśli na przykład zdecydujemy się na podział poddasza na kilka pomieszczeń, pamiętać musimy, że pokój na poddaszu nie może być zbyt mały, bo stanie się niefunkcjonalny i że nie należy lekceważyć podziałów konstrukcyjnych, ponieważ otrzymamy pokoje z sufitem o wielu płaszczyznach, co da wrażenie architektonicznego bałaganu i sprawi, że przestrzeń będzie się wydawała mniejsza, a aranżacja pokoju na poddaszu – mniej udana.

Projekt poddasza. Ten, kto zaprojektuje poddasze sam, poniesie mniejsze koszty, ale – lepiej zdać się na architekta. Adaptacja poddasza (projekt) wymaga jednak pewnej fachowej wiedzy. Odpowiedni specjaliści odpowiedzą jak wykończyć poddasze, jak pomalować poddasze, lub gdzie ustawić schody na poddasze.