Kuchnia
-
Kuchnia z umiarem
Każdy stylista marzy, by wnętrze, które dekoruje, stało się wzorem nowatorskich rozwiązań. Gdy jednak gospodarze są przywiązani do tradycji, nie pozostaje nic innego, jak wprowadzenie zmian dyskretnych, ale za to tworzących klimat.
-
Przepych w prostej kuchni
W mieszkaniu w nowym apartamentowcu zastosowano same nowoczesne rozwiązania architektoniczne - jest tu duża wspólna przestrzeń i mnóstwo światła wpadającego przez okna sięgające od podłogi do sufitu.
-
Meble po przejściach, lecz z przyszłością
Umiejętne połączenie mebli z minionych lat z nowoczesnymi to nie tylko sposób na oryginalność we wnętrzu, ale i nierzadko na obniżenie kosztów jego urządzenia.
-
Mniej symetrii, więcej wyrazu
Tendencją, którą wyraźnie widać w projektowanych obecnie kuchniach, jest odejście od dominującej do niedawna symetrii. Jednakowe szafki ustawione w równych ciągach coraz częściej zastępuje się urozmaiconą zabudową.
-
Kuchnia nastawiona pokojowo
W zamyśle projektanta i właścicielki mieszkania kuchnia - zajmująca wnękę w pokoju dziennym dobrze widoczną z każdego miejsca - w niewielkim stopniu miała przypominać tradycyjną kuchnię.
-
Projekt: Laboratorium smaków
Niemal wzorcowy przykład kuchennej nowoczesności i funkcjonalności. Tak zaprojektowane wnętrze nie bez powodu przypomina nieco laboratorium - nie jest bowiem pomyślane jako przytulne centrum życia rodzinnego i towarzyskiego, ale jako miejsce pracy.
-
Kuchnia otwarta i błękitna
W tej kuchni nowoczesność przejawia się w prostocie form oraz zimnej kolorystyce. Wszechobecny jest tutaj błękit - taką barwę mają meble, blaty, podłoga.
-
Lekka aranżacja
Wśród wielu cech nowoczesnych kuchni jedną z bardziej charakterystycznych jest niska zabudowa. Zrezygnowanie z górnych szafek przynosi dobry efekt zwłaszcza w kuchniach otwartych na pokój dzienny, bo łatwiej o stylistyczne dopasowanie obydwu części wnętrza.
-
Kuchnie otwarte
Proste półki zastawione ceramicznymi naczyniami, szkłem czy słoiczkami z domowymi specjałami - to propozycja dla tych, którzy cenią otwartość. Taka kuchnia jest wyzwaniem i polem do popisu dla domowych dekoratorów.
-
Zbyt dużo okien lub drzwi
Jeśli w naszej kuchni jest kilka większych lub mniejszych okien albo np. dwoje drzwi, możemy śmiało nazwać ją fachowo - wielootworową. Niestety, takie pomieszczenie bardzo często bywa nieustawne i trudne do zagospodarowania, ponieważ brakuje w nim albo miejsca na szafki wiszące, albo odpowiedniej przestrzeni na jeden długi ciąg roboczy.
-
Kuchnia długa i wąska
Kuchnia powinna mieć co najmniej 180 cm szerokości. Norma ta wynika z wymiarów standardowych szafek stojących (60 cm głębokości) oraz z konieczności pozostawienia wolnego miejsca - minimum 120 cm - na swobodne poruszanie się i na wygodne korzystanie z szafek i urządzeń kuchennych.
-
Niewielka kuchnia
Umieszczenie na małej powierzchni kilku urządzeń kuchennych i szafek oraz wygospodarowanie miejsca do pracy to nie lada wyzwanie. Aby mu sprostać, trzeba wszystko dobrze przemyśleć. Jeśli np. brakuje miejsca na blat roboczy, można zaplanować zlew jednokomorowy zamiast dwukomorowego albo zrezygnować z odcinków blatów przy lodówce czy kuchence na korzyść jednego dłuższego.
-
Kuchnia bez okien
Brak okna nie jest przeszkodą, by funkcjonalnie urządzić kuchnię. Przysparza natomiast kłopotów z właściwą wentylacją. Jeśli para wodna powstająca podczas gotowania nie jest odprowadzana przez okno, skrapla się na ścianach.
-
Sześć pomysłów na jadalnię
Dla wielu z nas miejsce, w którym jada się wspólne rodzinne posiłki, jest prawdziwym sercem domu. Z sercem je więc urządźmy.
-
Kuchnia z wyspą
Jest niczym niewielki kawałek lądu otoczony zewsząd wodą. I jak do prawdziwej wyspy można do niej dotrzeć z każdej strony.
-
Przepis na idealną kuchnię
Nowoczesna, a zarazem przytulna. Estetyczna i jednocześnie wygodna. Czy aby da się to pogodzić?
-
5 kuchennych inspiracji
Planujesz remont kuchni? A może chcesz tylko odmienić opatrzone już wnętrze? Oto garść inspiracji specjalnie dla ciebie.
-
Aranżacje z poza schematu
Bywają kuchnie, w których nie da się zastosować żadnego z ?klasycznych? układów. Należą do nich wnętrza o bardzo nietypowym kształcie (na przykład wielokątne), a także takie, w których znajduje się kilka okien lub na przykład dwa albo i trzy wejścia, w dodatku usytuowane na różnych ścianach.
-
Duża kuchnia, dużo miejsca
W tym układzie dwa kuchenne ciągi robocze usytuowane wzdłuż przeciwległych ścian są połączone trzecim, poprzecznym. Blat łączący zabudowę znajduje się zwykle pod oknem i tam często instaluje się zlewozmywak, gdyż do zmywania naczyń bardzo przydaje się światło dzienne.
-
Kuchnia w dwóch osobnych ciągach
Zabudowa wzdłuż dwóch przeciwległych ścian, czyli w dwóch osobnych ciągach, to dobre rozwiązanie w kuchni krótkiej i w miarę szerokiej.
-
Cała kuchnia w jednym ciągu
Układ jednociągowy w kuchni to dość wygodne rozwiązanie. Ściana musi być jednak na tyle długa, by zmieściły się przy niej wszystkie niezbędne meble i urządzenia.
-
Projekt: Narożny blat
Nawet w małej kuchni często znajdzie się skrawek ściany, przy której da się zamontować blat - np. półokrągły lub w kształcie wycinka koła.
-
Projekt kuchni z wysuwanym stołem
Bywają kuchnie tak niewielkie, że wstawienie do nich nawet najmniejszego stołu okazuje się niemożliwe. W takim przypadku dobrym wyjściem jest zainstalowanie blatu wysuwanego z szafki jak szuflada.
-
Projekt: kuchnia ze stalową wyspą
W kuchni z tzw. wyspą na środku, w której jest zainstalowana indukcyjna płyta grzejna, właściwie nie ma miejsca na stół. Chyba że blat wyspy zostanie tak zaprojektowany, by dało się przy nim w miarę wygodnie usiąść, zjeść śniadanie, a nawet i obiad.
-
Wystrój kuchni w stylu rustykalnym
Okrągły stół ustawiony w kuchni to najprawdziwsze serce domu. Miejsce, gdzie wszyscy domownicy mogą się zebrać, porozmawiać i spokojnie zjeść posiłek.
-
Jadalnia przy kuchni
Mimo że jadalnia znajduje się w tym samym pomieszczeniu co kuchnia, została od niej wyraźnie oddzielona niewysoką przegrodą - meblem, który jednocześnie może pełnić funkcję szafek, blatu roboczego i barku.
-
Między kuchnią a salonem
W kuchni połączonej z salonem umowną granicę między tymi dwoma pomieszczeniami można wytyczyć długim prostokątnym stołem, na przykład ustawionym równolegle do zabudowy kuchennej.
-
Kuchenne rewolucje
Kuchnia powinna być przede wszystkim schludna i praktyczna. A dla tych, którzy uważają, że powinna też wyglądać efektownie, przygotowaliśmy tę galerię. Te kuchnie robią wrażenie.
-
Kuchnia: Karim Rashid odkrywa origami
Japońska sztuka składania papieru zainspirowała światowej sławy designera Karima Rashida do stworzenia wyspy kuchennej. Jest wykonana w całości z DuPont Corian przez egipskiego producenta Amr Helmy Designs, firmę specjalizującą się w innowacyjnych projektach wykorzystujących powierzchniowy materiał DuPont Corian.
-
Zielone i brązowe kuchnie
Kuchnia w kolorze ziemi? Z pewnością znajdą się osoby, którym ta kolorystyka będzie odpowiadała. Zieleń to kolor kojarzący się z życiem, przyrodą i wiosną. Z kolei brązowa kuchnia z naturalnego forniru zawsze będzie wyglądała dobrze.