Ogrody pionowe na Łódź Design Days 2011.

Jeszcze nigdy świeże zioła nie były tak blisko. Nowy sposób na domowy zielnik.

Ogrody wertykalne stają się bardzo modnym sposobem urządzania wnętrz, zarówno w domach prywatnych jak i w miejscach publicznych. W zależności od zastosowanych roślin można je sadzić w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na zewnętrznych ścianach budynków. Pomysłodawcą i prekursorem ogrodów wertykalnych jest francuski botanik Patric Blanc . Ogrody te są lekarstwem dla betonowych elewacji bloków i nieatrakcyjnych szarych murów miast.

Domowy ogród wertykalny zrealizowała firma Pani Marzeny Jach InOut-Design. Został zaprezentowany podczas Łódź Design Festival 2011 w ramach wystawy "Przekierowanie. O zmianie w architekturze". Ekspozycja poświęcona była nowym kierunkom we współczesnym projektowaniu, między innymi życiu bliżej natury. Na metalowej konstrukcji zawieszono specjalną, termoizolującą tkaninę stosowaną do ochrony roślin - agrowłókninę. Uszyto z niej niewielkie kieszonki, w których zasadzono zioła: bazylię, oregano, rozmaryn, lippię trójlistną i pomidory cherry. Wszystkie rośliny zasadzono bez ziemi, wykorzystując podkład z kokosa. Dzięki temu, konstrukcja jest lekka, odporna na zagrzybienie i pleśń.

Rośliny podlewane są woda ze specjalnie przygotowanym substratem. Odpowiednie czujniki wykrywają gdy wilgotność podłoża spada poniżej wskazanego poziomu i uruchamiają zraszacze. Nawadnianie odbywa się automatycznie, bez udziału człowieka. System ten podłączony jest do układu kanalizacji w budynku. Warto zaplanować założenie ogrodu pionowego przed wykończeniem mieszkania.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, ani ograniczeń przy zakładaniu ogrodów w mieszkaniu, są doskonałe także dla alergików, wszystko zależy od zasadzonych roślin. Stelaż, mata z agrowłókniny jak i rośliny, mogą być wymieniane w zależności od potrzeb. Ogród wertykalny nie jest wymagający, należy o niego dbać tak samo jak o wszystkie inne kwiaty w mieszkaniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.