Gotowe podłoże lepsze od torfu

Torf potrafi poprawić właściwości każdej ziemi ogrodowej, jest też składnikiem podłoży dla domowych i balkonowych roślin. Zamiast się zastanawiać czy lepszy jest brązowy czy czarny, wysoki czy niski, wybierzmy Gotowe Podłoże składające się z obu jego rodzajów i łączące ich zalety.
Torf torfowi nie równy

W ogrodnictwie wykorzystuje się dwa rodzaje torfu. Różnią się nie tylko wyglądem ale i właściwościami.

Torf wysoki. Ma brązowy kolor, luźną włóknistą strukturę i bardzo kwaśny odczyn. Nie zawiera żadnych składników odżywczych, ale za to doskonale rozluźnia ziemię, dzięki czemu jest ona dobrze napowietrzona. Chłonie też wodę i to w dużych ilościach. Niestety, szybko wysycha, a wówczas zbryla się i traci bezpowrotnie swoje właściwości.

Torf niski. Jest niemal czarny, dość zbity, wilgotny, zawiera sporo próchnicy, nie brakuje mu więc substancji odżywczych, a jego odczyn może być nawet lekko zasadowy. Dobrze utrzymuje wilgoć i magazynuje związki pokarmowe.

Dwa w jednym

W podłożach o nazwie Substral Gotowe Podłoże oba rodzaje torfu połączone są w proporcjach dostosowanych do zapotrzebowania różnych grup roślin. Na przykład. w mieszance Kwiaty Domowe większy jest udział torfu niskiego ponieważ ziemia w suchym powietrzu mieszkań szybko wysycha, a w mieszance Kwiaty Balkonowe - wysokiego, by nie zbijała się podczas deszczowej pogody. Z kolei w podłożu Trawnik - Uzupełnianie Ubytków, Sianie, Zagęszczanie duży udział torfu niskiego pomaga utrzymać wilgoć wokół nasion.

Z długodziałającym nawozem

Gotowe Podłoże jest wzbogacone w dawkę długotrwale działającego nawozu Osmocote, który dostarcza łatwo przyswajalnych minerałów i zabezpiecza potrzeby pokarmowe roślin w ciągu całego sezonu. Występują też inne dodatki np. podłoże dla iglaków zawiera korę, dla kaktusów - krzemionkę, a dla roślin doniczkowych i pojemnikowych - kuleczki keramzytu dodatkowo rozluźniające podłoże. Są też specjalne mieszanki dla róż, rododendronów i do siewu.

Suma zalet

Gotowe Podłoże zdecydowanie wygrywa w porównaniu ze zwykłym torfem:

- stwarza korzeniom lepsze warunki wodno powietrzne;

- dostarcza związki pokarmowe, zarówno organiczne jak i mineralne;

- dzięki dodatkowym składnikom (kora, keramzyt) długo utrzymuje korzystną strukturę.

Warto o tym pamiętać, wybierając się po zakup ziemi dla naszych pokojowych, balkonowych i ogrodowych roślin.

Więcej o: