Zaproś pszczoły na balkon i do ogrodu

Aż trudno sobie wyobrazić, ile zawdzięczamy pszczołom! Ambasadorka kampanii 'Z Kujawskim pomagamy pszczołom', Maja Popielarska, radzi jak możemy pomagać wszystkim pszczołowatym.


Rzadko pamiętamy, że oprócz pszczoły, która produkuje miód, wosk i kit pszczeli, wokół nas żyją dziesiątki gatunków innych pożytecznych pszczołowatych. W Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół dziko żyjących, z czego niestety aż połowa (ponad 220 gatunków) jest zagrożona wyginięciem!ZASADY PRZYJACIÓŁ PSZCZÓŁ

1. Nie wypalam traw i nie spalam suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin

2. Uprawiam tylko takie rośliny, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych

3. Pozostawiam w ogrodzie półdziki zakątek

4. Stosuję naturalne nawozy i środki ochrony roślin

5. Zwiększam szanse pszczołowatych na wychowanie potomstwa poprzez budowę sztucznych gniazd

Szczegóły na www.pomagamypszczolom.pl oraz
 

Nasi przyjaciele

Pszczoły stanowią bardzo ważny element ekosystemu. Zapylają nie tylko rośliny, dzięki którym mamy owoce i warzywa, ale również rośliny, z których wytwarza się potrzebne nam produkty jak np. olej, bawełna, kawa. Dlatego wszyscy powinniśmy dbać o te pożyteczne owady. Możemy to robić na przykład poprzez sadzenie roślin nektarodajnych.

Zdecydowana większość pszczół dziko żyjących ma łagodne usposobienie i żądlą jedynie wtedy, kiedy zostaną schwytane lub przyciśnięte przez człowieka. Nie prowokujmy ich zatem i sprawdzajmy (szczególnie w otoczeniu kwiatów np. na łące), czy przypadkiem siadając nie przygnieciemy pszczoły. Należy również pamiętać, że pszczoły po użądleniu od razu umierają, dlatego robią to wyłącznie w obronie własnej - jest to ich ostatnia deska ratunku.

Zatem, widząc pasiastego owada nie wpadajmy w panikę.Pożyteczne kwiaty

Wybierając kwiaty na rabatki, postarajmy się, by były to rośliny miododajne, przyczyniające się do ochrony tych małych istot. Wystarczy nawet donica postawiona na balkonie lub .

Oto lista roślin przyjaznych pszczołom: bodziszek wspaniały, orliki, lawenda, dzwonek skupiony, kocimiętka, wrzos, nachyłek okółkowy, dzwonek biały, kuklik, tojeść rozesłana, jeżówka purpurowa, posłanek, nagietek, rudbekia owłosiona, dalia zmienna karłowata, szałwia, melisa, bazylia, tymianek, oregano, krokus, sasanka, zawilec, miodunka, smagliczka, kuklik, przegorzan, lebiodka, tojeść, berberys, mahonia, głóg, budleja, ewodia.

Więcej o:
Komentarze (10)
Zaproś pszczoły na balkon i do ogrodu
Zaloguj się
 • Gość: gonzo

  Oceniono 17 razy 9

  Znajomy, ktory ma ule mi mowil, ze jego sasiad ma cale pole obsiane rzepakiem genetycznie modyfikowanym. Pszczoly nawet tego rzepaku nie tkna. I to jest prawdziwy problem. Co mozemy zrobic - domagac sie oznaczenia GMO na opakowaniach (prawie cala kukurydza jest obecnie genetycznie modyfikowana - tak, tak te wszystkie platki, ktore kupujecie sobie i dzieciom, rowniez skrobia dodawana juz chyba do wszystkiego - nie ma chyba obecnie jogurtow bez skrobii) i nie kupujcie tego syfu. Zaufajcie pszczolom. Skoro one tego nie tkna, to my rowniez powinnismy to wykreslic z menu.

 • Gość: mk

  Oceniono 6 razy 6

  MAŁO tych roślin wymieniono, można dopisać przecież choćby słoneczniki, pszczoły lubią pracować na słonecznikach, duży kwiat, dużo roboty bez latania w te i nazad.

 • Gość: bzd

  Oceniono 3 razy 3

  lebiodka i oregano to to samo...

 • Gość: Joanna

  Oceniono 3 razy 3

  Dodałabym jeszcze berberysy (już przekwitły), tawuły (obecnie w okresie kwitnienia). Podziwiam z mężem ile jest pszczół :)

 • mozaika491

  Oceniono 2 razy 0

  Pszczoła nie jest pasiasta. Pasiasta jest osa.

 • Gość: Allah Akbar

  Oceniono 9 razy -5

  "Należy również pamiętać, że pszczoły po użądleniu od razu umierają, dlatego robią to wyłącznie w obronie własnej - jest to ich ostatnia deska ratunku. "

  No faktycznie, ostatnia deska ratunku to popełnienie samobójstwa. Zaczynam powoli rozumieć muzułmanów!

 • Gość: chujemuje

  Oceniono 20 razy -14

  i co to da skoro pejsaci (tak piszę bo to oni rządzą -sami się do tego przyznawają przecież) załadują chemie i jakieś pie...ne mikrowłókna na samoloty i i tak zabiją te pożyteczne owady
  Przyznali się też oficjalnie że robią to(smugi na niebie po samolotach ) -ale niby tylko dla kontroli pogody !??!?!
  a mi się wydaje by spie...ć nam życie i nastrój

  więc starania i tak na marne :)

 • Gość: kuńwyścigowy

  Oceniono 40 razy -28

  Aby ratować pszczoły należy przede wszystkim wystrzelać wszystkie ptaki żywiące się tymi owadami !!!
  A więc trzy gatunki jaskółek, kilka gatunków dzięciołów, kilka gatunków sikorek, żołny kraski. Oczywiście zatłuc wszystkie niedzwiedzie bo jak taki wpadnie do pasieki to katastrofa!!! no i należy też wystrzelać wszystkie łosie, sarny, jelenie, żubry bo żrą kwiaty których nektarem żywią się pszczoły.
  Wilki, Rysie nie żrą miodu ani kwiatów ale też je można wystrzelać prewencyjnie - bo wiadomo co im do łba strzeli.
  Projekt ustawy ratujmy pszczoły przez eliminację ich wrogów powinien natychmiast trafić do sejmu, a tam wiedzą co z tym zrobić ! przecie co drugi tam to myśliwy!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX