Rośliny świecące w ciemności

Dzięki najnowszym odkryciom biotechnologii naukowcom udało się stworzyć świecącą roślinę. Są śmiałe pomysły wykorzystania ją w przyszłości jako zastępnik konwencjonalnych źródeł światła dotychczas zasilanych energią elektryczną.
Amerykańska firma Bioglow, wykorzystując biologię syntetyczną stworzyła pierwszą na świecie roślinę, która świeci.

"Pobierając DNA bakterii morskich, a następnie dodając je do genomu chloroplastów, sprawiliśmy, że łodygi roślin i liście emitują słabe światło - podobne do światła emitowanego przez świetliki - mówi Alexander Krichevsky. "Starlight Avatar" - bo tak nazywa się ta niezwykła roślina, jest w stanie samoistnie rozbłysnąć światłem, bez żadnych czynników zewnętrznych takich jak substancje chemiczne, czy działanie ultrafioletem. Rośliny rodem z filmów science fiction mogą stać się nowym elementem w projektowaniu wnętrz, czy krajobrazu. Mogą znaleźć zastosowanie w transporcie, wyznaczając obrzeża jezdni.

Alexander Krichevsky dodaje: "Mój zespół jest wstanie stworzyć odmiany "Starlight Avatar" które będą reagowały na bodźce środowiskowe takie jak ruch, czy ciepło - czyniąc z nich skuteczne znaki ostrzegwawcze."

Cykl życiowy świecącej rośliny trwa dwa do trzech miesięcy.

Zakupić taka roślinę będzie można na aukcji zorganizowanej przez Bioglow pod koniec stycznia.

Więcej o: