Niech nam zdobią!

Idziesz na urodziny do przyjaciół. Cóż, przydałyby się kwiaty dla pani domu. Najlepiej róże i może te z własnego ogrodu? Tylko czy wraz z bukietem nie wręczysz gospodyni na przykład mszycy? Zobacz, jak się uchronić przed towarzyskim faux pas.
Róże

Wypielęgnowane róże w okresie kwitnienia dodają urody ogrodom. Niestety, ten piękny i dostojny kwiat jest częstym celem ataków zarówno ze strony chorób, jak i szkodników. Groźnymi chorobami róż są mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy. Straty spowodowane przez tego pierwszego mają głównie charakter estetyczny. Mączniak rzekomy jest chorobą o wiele poważniejszą, powodującą szybkie opadanie liści od wierzchołka do podstawy, utratę atrakcyjności i osłabienie rośliny. Nie zwlekajmy, natychmiast wykonajmy oprysk preparatem Mildex. Gdy na dworze panuje chłód i wilgoć - aura sprzyjająca rozwojowi mączniaka rzekomego - powinniśmy przeprowadzić co najmniej 2-3 zabiegi co 7 dni.

Najczęstszymi szkodnikami róż są mszyce i skoczki. Wysysają z nich sok komórkowy, a ponadto mogą jeszcze przenosić groźne dla roślin choroby wirusowe. Rozwiązaniem tego problemu jest Decis Ogród. Preparat ma działanie kontaktowe, dlatego by zwalczyć owady, należy zastosować go tam, gdzie one żerują. Na ogół jest to dolna strona liści. Pamiętajmy, że Decis Ogród działa skutecznie w temperaturze <20°C. Możemy też zastosować wygodny, bo gotowy do użycia Calypso AL, którego zaletą jest to, że jest wysoce skuteczny w wysokich temperaturach. Jeśli po różach przechadzają się półmilimetrowe pajączki, to znaczy, że rośliny zostały zaatakowane przez przędziorki. Poradzi sobie z nimi Envidor - preparat o działaniu kontaktowym, do stosowania przed kwitnieniem róż.

Rośliny iglaste

Fytoftoroza jest najpowszechniejszą chorobą roślin iglastych. Zaczyna się w glebie, stąd szybko przedostaje się do rośliny i się w niej przemieszcza. Pędy brązowieją, a na liściach krzewów liściastych pojawiają się brązowe nacieki w kształcie V. Chorobie zapobiegnie Previcur Energy, którego substancje aktywne wnikają przez korzenie do rośliny, rozprzestrzeniają się w niej aż po końce liści, dzięki czemu chronią roślinę od wewnątrz. Innym preparatem polecanym do walki z fytoftorozą jest Mildex, który nie tylko krąży w roślinie, ale też chroni ją przed atakami z zewnątrz. Jeśli nasze iglaki zaczynają brązowieć, przyczyn może być kilka: niedostatek wody i światła lub... szara pleśń. Często pojawia się ona po ciepłej zimie, szczególnie gdy panuje wysoka wilgotność, a temperatury są powyżej 0°C. Na wszelki wypadek warto mieć wówczas Teldor.

Rośliny wrzosowate

Najczęstszymi wrogami pięknych wrzosowatych są opuchlaki - chrząszcze wygryzające półkoliste otwory na brzegach liści - oraz skoczki, mszyce i mączlik różanecznikowy. Skoczek jest niewielkim owadem ze skrzydełkami w żółto-zielono-czerwone paski, a mączlik to mała, biała "muszka". Decis Ogród poradzi sobie z całą wymienioną listą wrogów roślin wrzosowatych.