Pelargonie - idealne kwiaty na balkon

Roślin nadających się do doniczek, skrzynek i innych pojemników jest mnóstwo, ale pelargonia bluszczolistna to prawdziwy bestseller. Dowód? Bujne kaskady kwiatów zwieszające się z balkonów domów, urzędów, a nawet miejskich latarń.

Pelargonie znamy wszyscy. Te zwykłe, rabatowe (Pelargonium zonale), niekiedy uchodzą za nieco staromodne. Jednak pelargonia bluszczolistna (Pelargonium hederifolium) wygląda zupełnie inaczej - ma lśniące, ciemnozielone, podobne do bluszczu liście (stąd nazwa gatunku), a jej pędy wdzięcznie się przewieszają. Kwiaty także są nieco inne - przekwitając, nie zasychają brzydko, a jedynie gubią płatki.

Jakie jeszcze zalety mają pelargonie bluszczolistne? Nie musimy się obawiać, że zaszkodzi im upał, bo z natury są odporne na suszę i słoneczną spiekotę (pelargonie pochodzą z Afryki). Aby bujnie kwitły, warto je jednak podlewać tak, aby ziemia była zawsze lekko wilgotna (choć jeśli czasem o nich zapomnimy, nie zwiędną jak większość kwiatów).

Pelargonie bluszczolistne mają też inną zaletę - w przeciwieństwie do swoich wyżej wspomnianych kuzynek kwitną również w półcieniu. Czego jeszcze oprócz słońca, potrzebują do szczęścia? Zapewnijmy im żyzną ziemię i regularnie zasilajmy nawozem - przy tak bujnym wzroście rośliny muszą się dobrze odżywiać! Najlepiej używać specjalnej odżywki do pelargonii; doskonale działają także nawozy naturalne, jak kompost, granulowany obornik czy biohumus. Odwdzięczą się za troskę pięknymi kwiatami, które będą cieszyły nas aż do przymrozków. Wtedy trzeba je wstawić do widnego, chłodnego pomieszczenia i przyciąć, a na przedwiośniu zrobić z nich sadzonki, ścinając najdorodniejsze części pędów o długości 5-10 cm i sadząc w żyznej ziemi. W maju, gdy mina przymrozki, można będzie znów wysadzić rośliny na balkon.

Czego nie lubią:

Niebezpieczne może być zalewanie - rośliny może porazić choroba zwana czarną nóżką, czyli zgnilizna podstawy pędu. Wtedy jedynym ratunkiem jest zrobienie sadzonek ze zdrowych, wierzchołkowych części.

Więcej o:
Copyright © Agora SA