Przygotuj się do zimy ! 5 rzeczy, które powinieneś zrobić, aby dobrze przygotować swoje podwórko i ogród

Wrzesień i październik są miesiącami przygotowań ogrodu oraz podwórka na nadejście zimy. W tym okresie nasze aktywności związane będą głównie ze spadającymi liśćmi z drzew, które trzeba będzie uprzątnąć z naszej kostki, trawnika oraz rynien, ale nie tylko, ponieważ trzeba będzie również zadbać m.in. o konserwację narzędzi czy skoszenie trawy późną jesienią. W sprawnym przygotowaniu ogrodu i podwórka na zimę przydatne będą narzędzia Fiskars.

1. Regularnie usuwajmy liście z trawnika jesienią


Najważniejszym punktem na jesiennej liście zadań jest uprzątnięcie trawnika z liści. Wiele osób uważa to za nudną i monotonną pracę, jednak zdaniem ekspertów jest to kwestia odpowiedniego nastawienia i niezawodnych narzędzi. Bardzo ważnym jest, by jesienią regularnie grabić trawnik i na bieżąco usuwać z niego wszystkie zbędne elementy. Dlaczego jest to takie ważne? Po pierwsze dlatego, że leżące na trawniku liście zaciemniają trawę i w konsekwencji zmniejszają jej trwałość. Po drugie, wilgotne liście, "sprasowane" pod warstwą śniegu odcinają dostęp tlenu do darni i powodują gnicie trawnika. Zatem ruszajmy do pracy z grabiami do liści Solid!

Do dyspozycji mamy dwie wielkości - M i L, o szerokości 41,5 oraz 52 cm. Grabie wyposażone są w 25 długich i elastycznych zębów. Trzonek o długości 175 centymetrów wykonany jest z wytrzymałego, choć lekkiego aluminium. Waga 600 gram sprawi, że narzędzia te będą idealne zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

2. Usuńmy wszelkie zanieczyszczenia z chodnika i z jego szczelin


Porządki na podwórku zacznijmy z narzędziami Fiskars z serii QuikFit™. Wymienne końcówki dają nam tu bardzo dużo możliwości, oszczędność pieniędzy oraz miejsca w schowku. Wystarczy kupić bazowy trzonek Fiskars i dobrać końcówkę, która jest nam w danym momencie potrzebna. Głowice, przydatne w jesiennych porządkach wokół domu to m.in. szczotka, szczotka do czyszczenia chodnika oraz szczotka do czyszczenia rynien Fiskars.

Szczotka do czyszczenia chodnika Fiskars QuikFit™ będzie nam niezwykle pomocna przy usuwaniu mchu, brudu, trawy i chwastów ze szczelin między płytkami chodnikowymi. Włosie szczotki wykonane ze stali bardzo ułatwi nam to zadanie. W przypadku problemów z wymieceniem pozostałości ze szczelin możemy je wyskrobać za pomocą metalowego ostrza, w które wyposażona jest szczotka. Końcówka wyprodukowana jest z niezwykle lekkiego i wytrzymałago matriału FiberComp™.

Po dokładnym oczyszczeniu rowków warto pamiętać o posprzątaniu pozostałości ze szczelin oraz całego podwórka. W tym celu warto wykorzystać szczotkę Fiskars QuikFit™, która przeznaczona jest do porządkowania podwórka, tarasu oraz patio. W tej głowicy zastosowano technologię PowerClean™, charakteryzującą się wykorzystaniem miękkich i twardych włókien, które zapewniają efektywną pracę.

3. Udrożnijmy rynny


Prawidłowo pracujące rynny zapewniają swobodny odpływ wody z dachu do studzienek lub przydomowych zbiorników na deszczówkę. Opadające liście z drzew stanowią istotne zagrożenie dla funkcjonowania domowego systemu odprowadzania wody. Zapchane liśćmi i gałązkami rynny powodują zatory wodne oraz sprawiają, że rynny stają się przeciążone, co w przyszłości może spowodować ich uszkodzenie. By uniknąć tego typu problemów fińska marka zaprojektowała innowacyjną szczotkę do rynien Fiskars QuikFit™. Głowica ta umożliwia czyszczenie trudno dostępnych miejsc bez użycia drabiny. Końcówka została wyposażona w szczotkę i skrobak, których kąt można regulować, by jeszcze skuteczniej usunąć zanieczyszczenia z rynien. Teleskopowy trzonek Fiskars QuikFit™, dedykowany do tej głowicy, ułatwia swobodną pracę nawet do sześciu metrów wysokości.

4. Zadbajmy o narzędzia


Odpowiednia konserwacja narzędzi sprawi, że będą nam służyły latami. Szczególnie istotne jest to w przypadku narzędzi, które należy ostrzyć lub smarować. Prosty zestaw do konserwacji Fiskars to podstawowy, jednak wystarczający komplet do zadbania o swój sprzęt do pielęgnacji ogrodu i podwórka.

5. Ostatnie koszenie ma znaczenie


Jeżeli chcemy mieć zadbany trawnik w następnym sezonie, niezbędne jest skoszenie trawy tuż przed opadami śniegu. Najlepiej w drugiej połowie października, jednak finalna data zależna jest od zmieniających się warunków pogodowych. Długość cięcia ma znaczenie. Zbyt krótko przycięta trawa będzie narażona na przemarzanie korzeni, a przycięta zbyt wysoko będzie narażona na rozwój grzybów i będzie słabiej odrastać wiosną. Optymalna wysokość ostatniego koszenia to około 4 cm.

W tych pracach pomocna będzie kosiarka Fiskars StaySharp™, która dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji wyróżnia się na tle konkurencji. Urządzenie to posiada ostrze o wyjątkowej sile cięcia, które umożliwia cięcie trawy przy samej krawędzi trawnika. Kosiarka cechuje się płynną i łatwą w obsłudze regulacją wysokości koszenia. Konstrukcja urządzenia oraz działanie oparte jedynie na sile mięśni sprawia, iż kosiarka jest cicha i dzięki temu przyjazna dla użytkownika i środowiska.