Zegar kwiatowy przed PKiN na [60. urodziny Pałacu]

Z okazji 60. urodzin Pałacu Kultury i Nauki powstanie zegar kwiatowy dedykowany jubilatowi. W środę, 27 maja, o godz. 12.00, pracownicy i najemcy PKiN będą wspólnie sadzić kwiaty, które utworzą tarczę zegara.

Oryginalny czasomierz został skonstruowany w latach 50. Przestał odmierzać czas na początku lat 90. Uruchomiono go ponownie w 2011 roku, z okazji prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. W tym roku powstanie z okazji jubileuszu 60-lecia PKiN. Zegar usytuowany jest na małej skarpie przed Pałacem Kultury i Nauki od strony dworca kolejowego Śródmieście. Wyznacza czas mieszkańcom Warszawy od wiosny do jesieni. Jego mechanizm jest typowy dla ratuszowych zegarów wieżowych. Cyferblat ma średnicę 8,6 m, a wskazówki długość 4 i 3 m. Urodzinowy zegar ozdobi ponad 6 tysięcy sadzonek begonii i żeniszka.

Zegar kwiatowy został skonstruowany przez polskich rzemieślników w latach 50. ubiegłego wieku dla mieszkańców odbudowywanej stolicy. Odmierzał czas do początku lat 90. Wówczas popadł w zapomnienie i zaniedbanie. Zniknął nawet z planu zagospodarowania terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki. W tym roku tarcza zegara została zadedykowana 60-leciu Pałacu Kultury i Nauki, a w jej tworzeniu, czyli sadzeniu kwiatów, uczestniczą pracownicy, najemcy i przyjaciele Pałacu.Zegar kwiatowy z roku 1977Fot. Zbigniew MatuszewskiWięcej o: