Kleome ciernista (Cleome spinosa). Uprawa, pielegnacja, wymagania tej jednorocznej rośliny

Angielską nazwę spider flower, czyli pajęczy kwiat, kleome zawdzięcza nietypowo wyglądającym kwiatom z długimi pręcikami.

Na naturalnych stanowiskach kleome ciernista (Cleome spinosa, syn. C. hassleriana) rośnie na skrajach lasów tropikalnych w Ameryce Środkowej i Południowej. W ogrodach pojawiła się na początku XIX wieku. W Polsce uprawia się ją jako gatunek jednoroczny. Jak dotąd jest mało rozpowszechniona, jednak jej egzotyczna uroda, okazałe rozmiary (do 1,5 m wys.) i skromne wymagania sprawiają, że zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Same zalety

Atutem kleome są przede wszystkim kwiaty, które rozwijają się od lipca do października i wydzielają przyjemny piżmowy zapach. Rozwijają się na wierzchołkach pędów i wyglądają dosyć egzotycznie. Składają się z czterech płatków, a ich długie pręciki zwisają na zewnątrz (kojarzą się z cienkimi nóżkami pająków - stąd ich angielska nazwa). Poza kwiatami ozdobą rośliny są ładne liście - dłoniaste, składające się z 7-9 wydłużonych, ostro zakończonych listków. U nasady ogonków znajdują się niewielkie kolce, dlatego przy pielęgnacji rośliny warto zaopatrzyć się w rękawiczki.

Kleome dorasta do 80-120 cm, można ją więc umieścić z tyłu rabaty (i tak będzie doskonale widoczna) jako tło niższych bylin i kwiatów jednorocznych. Dobrze się komponuje zwłaszcza z roślinami typowymi dla ogrodów wiejskich. Zyskuje na urodzie sadzona w kępach - wygląda wówczas jak kwitnący kulisty krzew.

Paleta barw

W sprzedaży znajdziemy kilka odmian różniących się wysokością i kolorami kwiatów. 'Violet Queen' kwitnie na fioletowo i dorasta do 1,2 m. Podobnej wysokości czerwono-różowa 'Cherry Queen' rozrasta się na szerokość 60 cm. Natomiast osiągająca około 1 m 'Pink Queen' ma kwiaty białe u dołu i jasnoróżowe u góry, zaś czysto białe płatki są charakterystyczne dla odmiany 'Helen Campbel' (1,2 m).

Tajniki uprawy

Kleome nie jest wymagająca. Odpowiednio pielęgnowana będzie kwitła do jesieni.

- Stanowisko. Słoneczne, ciepłe. Nie lubi podmokłej ziemi.

Potrzebuje sporo miejsca.

- Gleba. Przepuszczalna i żyzna, średnio wilgotna.

- Rozmnażanie. W marcu przez wysiew nasion w inspekcie lub na parapecie. Nasiona umieszcza się w piaszczystym podłożu i nie przykrywa nim, wystarczy lekko je przycisnąć. Gdy siewki podrosną, trzeba je przesadzić do doniczek, a do gruntu - w drugiej połowie maja, do podłoża zasilonego kompostem. Nasiona można też siać do gruntu w kwietniu (w razie przymrozków warto okryć miejsce wysiewu np. włókniną).

- Pielęgnacja. Kleome nawozimy preparatami do roślin kwitnących. Czasem siewki są atakowane przez mszyce (wtedy trzeba rośliny opryskać, np. Decisem). Pamiętajmy też o podlewaniu - podłoże wokół młodych roślin nie powinno wysychać, choć starsze są dość odporne na suszę.

Kleome nadaje się na kwiat cięty - utrzymuje się w wazonie ponad tydzień. Aby przedłużyć trwałość bukietu, ustawmy go w chłodnym, nienasłonecznionym miejscu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.