Villa D'este w Tivoli. Ogrody wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Po topiących się w upale, zatłoczonych ulicach wakacyjnego Rzymu wejście do Villa d'Este jest jak szklanka chłodnej wody dla spragnionego. Pałac wraz z ogrodami, zbudowany w 1550 r. dla kardynała Ippolito d'Este, syna Lukrecji Borgii i Alfonsa d'Este, zajmuje fragment zbocza poniżej miasta Tivoli.

Villa D'este w Tivoli- arcydzieło renesansu

Roztacza się stąd piękny widok na równinę ciągnącą się w kierunku Rzymu. Schodzące tarasami ogrody zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako arcydzieło włoskiego ogrodu renesansowego i porównywane są przez niektórych do wiszących ogrodów Semiramidy, jednego z cudów starożytnego świata.

Z najwyższego tarasu pałacu dwa symetryczne ciągi schodów prowadzą do niższych poziomów, na których w otoczeniu cyprysów znajdują się wodotryski, kaskady, źródełka, stawy, groty i oczka wodne. Szczególną uwagę zwracają fontanny: Fontana della Rometta (Fontanna Mały Rzym), wokół której umieszczono miniatury najważniejszych zabytków Wiecznego Miasta, oraz zaprojektowana w 1660 r. przez Berniniego Fontana del Bicchierone (Fontanna Wielkiego Kielicha). Warto też obejrzeć Fontana del Ovato (Fontannę Owalną) z nimfeum, nad którym umieszczono figury - personifikacje trzech rzek przepływających przez Tivoli, a także Fontana della Dea Natura (Fontanna Natury) z kopią figury Diany z Efezu, bogini płodności. Największa w ogrodach Tivoli jest Fontana del Nettuno (Fontanna Neptuna). Znajdująca się nad nią Fontana dell' Organo (Fontanna Organy) została zbudowana w taki sposób, że przepływająca przez nią woda wydaje dźwięki naśladujące grę na organach. W imponującej Alei Stu Fontann (Cento Fontane) woda wypływa z figurek orłów, lilii, łódek i głów zwierzęcych rozmieszczonych na trzech poziomach.

Ceny biletów: normalny 8 lub 11 euro (w trakcie wystaw czasowych), ulgowy 4 lub 7 euro (w trakcie wystaw czasowych). Szczegółowe informacje i godziny otwarcia ogrodów w Tivoli na portalu: villadestetivoli.info/infoe.htm. Dojazd z Rzymu pociągami TrenItalia, linia Regionale z dworca Tiburtina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.