Jaką nawierzchnię wybrać do ogrodu i na taras? Wskazówki i porady

Wybór odpowiedniej betonowej nawierzchni może przysporzyć wiele trudności. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą nam w dobraniu nawierzchni efektownej, spójnej stylistycznie z architekturą i praktycznej.

Rodzaje betonowych nawierzchni

Wykonane z betonu nawierzchnie przybierają wiele form , najpopularniejsze z nich to z pewnością kostka brukowa i płyty . Dzięki uniwersalności betonowych produktów, możemy je wykorzystać do przeróżnych aranżacji całego otoczenia domu: od podjazdów i chodników począwszy, na tarasach i ogrodach skończywszy. Taka wszechstronność ma jedną zaletę . Wykorzystanie tego samego materiału w różnych przestrzeniach wokół domu pomoże nam ograniczyć chaos i zachować spójność aranżacji na posesji .

Wybierając kostkę brukową lub płyty tarasowe, powinniśmy zwracać uwagę na ich grubość . Musimy dobrać ją w zależności od obciążenia, jakiemu będzie poddawana nasza nawierzchnia. Wokół domów zazwyczaj wykorzystuje się elementy o grubości od 4 do 6 cm. Cała reszta - kształty, kolory - mogą pozostać zbliżone do siebie lub takie same, co pomoże w płynnym przechodzeniu z jednej sfery przestrzeni przydomowej do innej i zespoleniu ich ze sobą. Betonowa nawierzchnia będzie więc stanowiła aranżacyjną klamrę kompozycyjną wokół domu.

Nawierzchnie w różnym stylu Szukając odpowiedniej nawierzchni do ogrodu i na taras, musimy zwrócić uwagę na to, by dopasować ją do stylu domu i projektu zielonej przestrzeni wokół niego.

W otoczeniu architektury nowoczesnej najlepiej sprawdzą się elementy nawierzchniowe proste, kubiczne, o powiększonych rozmiarach . To one pozwolą na stworzenie wzorów nowoczesnych, wśród których królują proste linie, kąty i geometryczne kształty .

We wszelkich aranżacjach budynków i ogrodów utrzymanych w duchu tradycyjnym najlepiej sprawdzą się elementy podkreślające swoim wyglądem ich charakter. To dlatego w projektach w stylu dworkowym, rustykalnym czy vintage najlepiej wykorzystywać betonowe nawierzchnie postarzane, kostki o bardziej obłych kształtach, układane we wzory formowane w łukowate, płynnie prowadzone linie.

Do wyboru, do koloru Planując wybór nowej nawierzchni, powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią kolorystykę . Betonowe elementy występują w tak bogatej palecie barw i rodzajów, że zły wybór może skutkować błędami aranżacyjnymi i chaosem estetycznym . Najprostsza zasada mówi, iż aby zachować spójność przestrzeni wokół domu, kolor nawierzchni powinien być dobrany do barwy elewacji, dachu lub jakiegoś elementu dominującego na posesji . Dodatkowo powinniśmy ograniczać się do maksymalnie trzech harmonijnie ze sobą powiązanych odcieni . Betonowe elementy powinniśmy zestawiać ze sobą tak, by pasowały do siebie pod względem stylistycznym.

Fachowe porady Betonowa nawierzchnia to wybór na lata, dlatego wszelkie wątpliwości związane z doborem kostki lub płyt warto skonsultować z fachowcami. Możemy również odnieść się do inspiracji, których pełno w fachowej prasie lub Internecie, jednak pamiętajmy, aby zawsze odnosić się do projektów utrzymanych w podobnej stylistyce i kolorystyce, jak nasz dom czy ogród . Pamiętajmy również o tym, że nawierzchnia powinna raczej stanowić tło dla budynku i jego otoczenia , a nie odciągać od nich uwagę. Coraz częściej zdarza się jednak i tak, że - podobnie jak we wnętrzach - ciekawie zaaranżowana posadzka tarasu lub ogrodu staje się głównym bohaterem projektu .

Modne i praktyczne Beton jest nadal trendy , ale oprócz tego jest też bardzo praktyczny . Kostki i płyty z tego materiału świetnie nadają się do utwardzenia różnorodnych nawierzchni wokół domu. Betonowe produkty dobrej jakości są zazwyczaj na etapie produkcyjnym impregnowane, co sprawia, że nie wymagają w czasie użytkowania zbyt skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Są mrozoodporne, a regularne zamiatanie i okresowe zmywanie wodą sprawiają, że długo cieszą oko swoim wyglądem.

Więcej na stronie: www.bruk.info.pl

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.