Jaką nawierzchnię wybrać do ogrodu i na taras? Wskazówki i porady

Wybór odpowiedniej betonowej nawierzchni może przysporzyć wiele trudności. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą nam w dobraniu nawierzchni efektownej, spójnej stylistycznie z architekturą i praktycznej.

Rodzaje betonowych nawierzchni

Wykonane z betonu nawierzchnie przybierają wiele form, najpopularniejsze z nich to z pewnością kostka brukowa i płyty. Dzięki uniwersalności betonowych produktów, możemy je wykorzystać do przeróżnych aranżacji całego otoczenia domu: od podjazdów i chodników począwszy, na tarasach i ogrodach skończywszy. Taka wszechstronność ma jedną zaletę. Wykorzystanie tego samego materiału w różnych przestrzeniach wokół domu pomoże nam  ograniczyć chaos i zachować spójność aranżacji na posesji.

Wybierając kostkę brukową lub płyty tarasowe, powinniśmy zwracać uwagę na ich grubość. Musimy dobrać ją w zależności od obciążenia, jakiemu będzie poddawana nasza nawierzchnia. Wokół domów zazwyczaj wykorzystuje się elementy o grubości od 4 do 6 cm. Cała reszta - kształty, kolory - mogą pozostać zbliżone do siebie lub takie same, co pomoże w płynnym przechodzeniu z jednej sfery przestrzeni przydomowej do innej i zespoleniu ich ze sobą. Betonowa nawierzchnia będzie więc stanowiła aranżacyjną klamrę kompozycyjną wokół domu.

Nawierzchnie w różnym stylu

Szukając odpowiedniej nawierzchni do ogrodu i na taras, musimy zwrócić uwagę na to, by dopasować ją do stylu domu i projektu zielonej przestrzeni wokół niego.

W otoczeniu architektury nowoczesnej najlepiej sprawdzą się elementy nawierzchniowe proste, kubiczne, o powiększonych rozmiarach. To one pozwolą na stworzenie wzorów nowoczesnych, wśród których królują proste linie, kąty i geometryczne kształty.

We wszelkich aranżacjach budynków i ogrodów utrzymanych w duchu tradycyjnym najlepiej sprawdzą się elementy podkreślające swoim wyglądem ich charakter. To dlatego w projektach w stylu dworkowym, rustykalnym czy vintage najlepiej wykorzystywać betonowe nawierzchnie postarzane, kostki o bardziej obłych kształtach, układane we wzory formowane w łukowate, płynnie prowadzone linie.

Do wyboru, do koloru

Planując wybór nowej nawierzchni, powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią kolorystykę. Betonowe elementy występują w tak bogatej palecie barw i rodzajów, że zły wybór może skutkować błędami aranżacyjnymi i chaosem estetycznym. Najprostsza zasada mówi, iż aby zachować spójność przestrzeni wokół domu, kolor nawierzchni powinien być dobrany do barwy elewacji, dachu lub jakiegoś elementu dominującego na posesji. Dodatkowo powinniśmy ograniczać się do maksymalnie trzech harmonijnie ze sobą powiązanych odcieni. Betonowe elementy powinniśmy zestawiać ze sobą tak, by pasowały do siebie pod względem stylistycznym.

Fachowe porady

Betonowa nawierzchnia to wybór na lata, dlatego wszelkie wątpliwości związane z doborem kostki lub płyt warto skonsultować z fachowcami. Możemy również odnieść się do inspiracji, których pełno w fachowej prasie lub Internecie, jednak pamiętajmy, aby zawsze odnosić się do projektów utrzymanych w podobnej stylistyce i kolorystyce, jak nasz dom czy ogród. Pamiętajmy również o tym, że nawierzchnia powinna raczej stanowić tło dla budynku i jego otoczenia, a nie odciągać od nich uwagę. Coraz częściej zdarza się jednak i tak, że - podobnie jak we wnętrzach - ciekawie zaaranżowana posadzka tarasu lub ogrodu staje się głównym bohaterem projektu

Modne i praktyczne

Beton jest nadal trendy, ale oprócz tego jest też bardzo praktyczny. Kostki i płyty z tego materiału świetnie nadają się do utwardzenia różnorodnych nawierzchni wokół domu. Betonowe produkty dobrej jakości są zazwyczaj na etapie produkcyjnym impregnowane, co sprawia, że nie wymagają w czasie użytkowania zbyt skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Są mrozoodporne, a regularne zamiatanie i okresowe zmywanie wodą sprawiają, że długo cieszą oko swoim wyglądem. 

Więcej na stronie: www.bruk.info.pl