Sitowie udomowione

Elastyczne i odporne na złamania pędy. Do tego intrygujący kształt. Sitowie do naszych mieszkań przywędrowało z... bagien.

Najchętniej rośnie nad brzegami wód i na wilgotnych łąkach. Oczywiście podobne warunki trudno stworzyć w mieszkaniu. Na szczęście jeden z gatunków tej rośliny - Scirpus cernuus - ma mniejsze wymagania i można go z powodzeniem uprawiać w doniczce. Będzie rósł zdrowo i szybko, pod warunkiem że zapewnimy mu dużo wilgoci zarówno w podłożu, jak i w powietrzu. Nie jest to jednak roślina długowieczna - po kilkunastu miesiącach żółknie, "łysieje" i traci ładny pokrój. Na szczęście jest na to rada. Sitowie bardzo łatwo odmłodzić, przycinając pędy. Można też zrobić sadzonki i wyhodować z nich nowe rośliny. Jeśli jednak zdarzy się, że sitowie zaschnie, nie wyrzucajmy go, lecz wykorzystajmy w suchym bukiecie. Długie pędy, zależnie od odmiany zwieszające się lub spiralnie skręcone, po zasuszeniu wyglądają bardzo atrakcyjnie.

STANOWISKO Sitowie lubi widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsca. Lato może spędzić na balkonie lub tarasie, jednak tylko w półcienistym, osłoniętym od wiatru kąciku.

 

TEMPERATURA Roślina przez cały rok najlepiej się czuje w temperaturze około 18 st.C. W cieplejszych pomieszczeniach trzeba zwiększyć wilgotność powietrza. Sitowie znosi również niższą temperaturę - do 8 st.C, ale wtedy wolniej rośnie.

 

PODLEWANIE Regularne i obfite przez cały rok (2-3 razy w tygodniu). Ziemia powinna być stale wilgotna - nawet krótkotrwałe przesuszenie podłoża może roślinie zaszkodzić. Doniczkę najlepiej ustawić na podstawce, którą stale trzeba wypełniać wodą.

 

NAWOŻENIE Wiosną i latem zasilamy sitowie co dwa, trzy tygodnie rozcieńczonym roztworem nawozów mineralnych przeznaczonych dla roślin o dekoracyjnych liściach. Od końca jesieni aż do wiosny wstrzymujemy się z zasilaniem.

 

PODŁOŻE Powinno być żyzne, przewiewne i lekkie. Najlepiej zastosować mieszankę ziemi liściowej, torfu i piasku (w proporcjach 2:1:1).

 

PRZESADZANIE Odpowiednio pielęgnowane sitowie rośnie bardzo szybko. Mniej więcej co trzy miesiące przesadzamy je więc do większej doniczki. Uważajmy, by nie uszkodzić korzeni - są bardzo kruche i delikatne.

 

ZRASZANIE Sitowie lubi wilgotne powietrze, dlatego trzeba je codziennie obficie zraszać - w czasie upałów nawet dwa razy dziennie.

 

ODMŁADZANIE Gdy sitowie przestanie być dekoracyjne, nie należy go wyrzucać, lecz jesienią umieścić je w jasnym, chłodnym miejscu (około 10 st.C). Regularnie je podlewamy i pod koniec lutego przenosimy do mieszkania. W marcu przycinamy pędy do długości 5-8 cm i przesadzamy roślinę do nowej doniczki.

ZIELONE POGOTOWIE

Pędy wiotczeją i opadają - za sucho. Doniczkę zanurzamy np. w wiadrze z wodą na 10-15 min. Częściej podlewamy, codziennie zraszamy.

 

Roślina zbyt wolno rośnie - brak pokarmu. Konieczne jest częstsze nawożenie.

 

Pędy się odbarwiają - za mało światła. Roślinę prze-nosimy w widne miejsce.

 

Pędy brązowieją i wiotczeją - za ciepło. Konieczna jest przeprowadzka w chłodniejsze miejsce i częste zraszanie.

 

Zielone owady na pędach - mszyce. Usuwamy je palcami lub zmywamy silnym strumieniem wody. Jeśli to nie pomaga, stosujemy odpowiednie środki chemiczne o działaniu owadobójczym.

Tekst: Aldona Zakrzewska Zdjęcia: Paweł Słomczyński, Biuro Kwiatowe Holandia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.