Pstro w głowie

Kroton pstry lubi spędzać czas na parapecie, gdzie mogą go podziwiać i domownicy, i przechodnie. W końcu ma co pokazać - barwne liście.
Kroton, znany z pięknych liści, będzie wspaniałą dekoracją mieszkania, pod warunkiem że spełnimy jego wymagania. A trzeba przyznać, że jest wybredny: potrzebuje światła, ciepła i wilgotnego powietrza. W ciemnych miejscach zielenieje, a w zimnych i suchych traci liście. Tylko zimę lubi spędzać w chłodzie, w temperaturze około 16 st. C. Wtedy zapada w sen i wiosną - wypoczęty - wypuszcza większe liście. Czasami jednak nawet troskliwie pielęgnowany kroton zrzuca dolne liście i jego łodyga się ogołaca. Na szczęście jest na to rada: na przełomie lutego i marca należy ją skrócić o połowę. Część pozostała w doniczce ładnie się rozkrzewi i wyda nowe liście. Ścięty wierzchołek krotona trzeba niestety wyrzucić. Aby roślina naprawdę była ozdobą, należy regularnie odkurzać liście, a co dwa tygodnie spryskiwać je preparatem do nabłyszczania.

Stanowisko Słoneczne miejsce. Najlepszy jest południowy parapet.
Temperatura Latem - ok. 27 st. C. Zimą - ok. 15 st. C; gdy jest cieplej, roślinę obficiej podlewamy i zraszamy.
Podłoże Mieszanka ziemi liściowej, inspektowej i piasku (2:1:1). Można też stosować uniwersalne podłoże przeznaczone specjalnie dla kwiatów doniczkowych.
Podlewanie Ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna.
Zraszanie Latem zraszamy krotona codziennie, a zimą - raz na tydzień.
Nawożenie Wiosną - jednorazowo wolno działającym nawozem (np. Osmocote). Jesienią stosujemy preparat przygotowujący do zimowego spoczynku (np. Multiwit-zeolit).
Przesadzanie Kroton lubi ciasne doniczki. Młode rośliny przesadzamy co roku, a starsze - co 2-3 lata.

Zielone Pogotowie

Dolne liście zaczynają opadać - za sucho. Roślinę częściej podlewamy i zraszamy. Mocno ogołoconą łodygę skracamy o połowę.
Liście opadają na całej długości łodyg - to wpływ wahania temperatury. Roślinę przenosimy w miejsce o stałej temperaturze.
Drobne młode liście - za mało pokarmu. Mniej więcej co 14 dni stosujemy nawóz dla roślin doniczkowych (np. Florovit).
Wiotka łodyga i liście - nadmiar wody. Rzadziej podlewamy; dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie.
Liście zielenieją - za ciemno. Konieczna jest przeprowadzka w słoneczne miejsce.
W kątach liści gromadzą się białe kłaczki - wełnowce. Usuwamy je watą zwilżoną denaturatem lub opryskujemy 2-3 razy (co 14 dni) roztworem insektycydu.
Brązowe tarczki na liściach i łodydze - tarczniki. Zwalczamy je tak samo jak wełnowce.
Liście żółkną, mają pajęczynkę na spodzie - przędziorki. Roślinę często zraszamy i opryskujemy preparatem przędziorkobójczym.

Tekst: Aldona Zakrzewska Aranżacja: Kinga Kolary Zdjęcia: Paweł Słomczyński, Jolanta Tomerska