Język smoka

Znak szczególny - pióropusz liści w kształcie smoczych języków. Właśnie ze względu na liście dracena jest nazywana smokowcem albo smoczym drzewem.
Dracena nie jest zbyt wymagająca, w dodatku rzadko atakują ją szkodniki. Nie przeszkadza jej suche powietrze w mieszkaniach, może więc je zdobić przez dziesiątki lat. W naturalnych warunkach jest kilkunastometrowym drzewem; rosnąc w doniczce, nie przekracza 2 m. Bywa mylona z palmą, miewa bowiem podobny pokrój. Dotyczy to zwłaszcza nieco starszych dracen, już bez dolnych liści - ich odsłonięta łodyga przypomina pień. Zależnie od odmiany pień może mieć wysokość od 30 cm do 2 m, a liście rozmaite barwy. Najwięcej jest dracen o zielonych liściach, ale zdarzają się też o pstrych oraz w żółte lub czerwone paski. Pasiaste odmiany wyglądają bardziej dekoracyjnie, ale mają za to większe wymagania - potrzebują więcej światła i wilgotniejszego powietrza. Draceny bardzo efektownie prezentują się w nowoczesnych, przestronnych wnętrzach. Warto je sadzić w grupach po 2-3 sztuki, dobierając okazy różnej wysokości. Powstanie wówczas malownicza "nastroszona" kompozycja.

ŚwiatłoPowinno być rozproszone, nie umieszczajmy więc rośliny w pełnym słońcu. Najkorzystniejszy jest dla niej wschodni lub zachodni parapet. Odmiany o zielonych liściach znacznie lepiej znoszą zacienienie niż pasiaste. Latem nie wystawiajmy draceny na balkon ani na taras.
Temperatura Rośliny te są ciepłolubne - najlepsza temperatura to 18-24 st. C. Gdy spadnie poniżej 15 st. C, roślina może chorować.
Podlewanie Draceny nie lubią nadmiaru wody. Podlewamy je, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. W upały zraszamy 2-3 razy na tydzień.
Nawożenie Od wiosny do jesieni co 2 tygodnie płynnym nawozem dla roślin doniczkowych.
Podłoże Najlepszy jest torf, ziemia liściowa i piasek zmieszane w równych proporcjach albo uniwersalna mieszanka ziemi dla roślin doniczkowych.
Przesadzanie Małe (2-3-letnie) rośliny przesadzamy co roku wiosną, większe co 2 lata. Dużym okazom wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.
Czyszczenie Liście przecieramy wilgotną ściereczką albo też urządzamy im letni prysznic. Nabłyszczamy je raz w miesiącu.

Zielone pogotowie

Brązowe plamy na liściach - poparzenie przez słońce. Roślinę przenosimy w mniej słoneczne miejsce.
Nowe liście są małe i zniekształcone, roślina rośnie powoli lub wcale - za mało pokarmu. Dracenę trzeba regularnie nawozić (co dwa tygodnie).
Dolne liście opadają- za sucho lub za gorąco. Roślinę przenosimy w chłodniejsze miejsce i częściej podlewamy.
Liście płowieją, tracą barwne paski- zbyt ciemno. Konieczna jest przeprowadzka w widniejsze miejsce.
Liście więdną, mimo że ziemia jest wilgotna - za zimno lub za mokro. Dracenę przesadzamy do nowej ziemi i przenosimy w cieplejsze miejsce. Podlewamy, gdy ziemia przeschnie.
Liście odbarwione, z brązowymi tarczkami na spodzie - tarczniki. Usuwamy je watą nawilżoną 50 proc. alkoholem z kroplą płynu Ludwik i przemywamy letnią wodą. Jeśli to nie pomoże, stosujemy preparat owadobójczy.
Na liściach i łodygach kłaczki "waty"- wełnowce. Zwalczamy je tak samo jak tarczniki.
Liście żółte, z pajęczynką na spodzie - przędziorki. Walczymy z nimi tak jak z tarcznikami i wełnowcami. Zwiększamy też wilgotność powietrza, stawiając doniczkę na podstawce z kamykami i wodą. Codziennie zraszamy roślinę.
Na liściach lub u ich nasady szarobrązowe plamy, blaszki liściowe żółkną i zamierają- choroba grzybowa. Porażone liście usuwamy, a całą roślinę kilkakrotnie opryskujemy preparatem grzybobójczym.

Tekst: Aldona Zakrzewska Zdjęcia: Paweł Słomczyński, Biuro Kwiatowe Holandia