Powitanie dalii

Gdy na rabatach zaczynają kwitnąć dalie jest się czym zachwycać. Tylu wspaniałych kreacji nie mają żadne inne rośliny.

W przeciwieństwie do innych cenionych roślinnych piękności roślinę tę odkryli i zaczęli uszlachetniać nie starożytni Egipcjanie, Grecy czy Chińczycy, ale Toltekowie i Aztekowie. Tak popularne dziś w naszych ogrodach kwiaty wywodzą się bowiem z Meksyku i Gwatemali. Ale to w Europie, i nie tak dawno temu, bo dopiero w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku, powstał ich hodowlany gatunek - dalia zmienna (Dahlia variabilis).

Zimą od czasu do czasu sprawdzamy, czy przechowywane karpy nie dostają plam lub nie pokrywają się pleśnią - bo takie porażone chorobami części powinno się jak najszybciej usunąć. Natomiast jeśli nadmiernie przesychają, trzeba je lekko spryskać.

Powrót na rabaty

Wczesną wiosną, już od marca, przechowywanym daliom zaczynają nabrzmiewać pąki liściowe znajdujące się u nasady pędów. Rośliny wówczas potrzebują dużo światła. Można wówczas posadzić je do dużych doniczek z żyzną ziemią i przenieść do jasnego pomieszczenia - dzięki temu zaczną szybko rosnąć i wcześniej zakwitną. Trzeba sprawdzać, czy przypadkiem na kiełkach nie pojawiają się mszyce, i w razie ich wystąpienia zastosować oprysk np. preparatem Decis, Provado Plus lub Teppeki. Na początku maja nadal luzem przechowywane karpy możemy wysadzić na rabaty. Bulwiaste korzenie powinny zostać zagłębione 2-3 cm i przykryte warstwą ziemi. Nad bardzo wysokimi odmianami warto usypać kopczyk kilkunastocentymetrowej wysokości i w miarę wzrostu pędów podwyższać go do 30 cm (rośliny nie będą się łatwo wykładały). Po ustąpieniu niebezpieczeństwa przymrozków w podobny sposób postępujemy przenosząc do ogrodu okazy podpędzone w doniczkach. Wtedy też pojemnikami z daliami zdobimy balkony i tarasy. W tym czasie można kupić już kwitnące niskie odmiany, które ogrodnicy uzyskują z nasion wysianych kilka miesięcy wcześniej w ciepłych szklarniach.

Zasady pielęgnacji

O dalie trzeba dbać. Od połowy czerwca rośliny należy co dwa tygodnie zasilać nawozami dla roślin kwitnących, a w czasie suszy obficie podlewać. Konieczne jest też usuwanie przekwitłych kwiatów, podpieranie wysokich pędów i usuwanie chorych liści, jeśli talie się pojawia. Bardzo gęste rośliny warto też prześwietlać czyli wycinać im słabsze pędy rosnące w środku kępy, bo to korzystnie wpływa na ich zdrowotność.

Natomiast rozmnażanie dalii nie przysparza zwykle żadnych problemów. Wiosną przed sadzeniem duże karpy rozcinamy nożem na części składające się przynajmniej z 2 bulwiastych korzeni z kilkoma pędami o nabrzmiałych oczkach lub dopiero co rozwiniętymi liśćmi. Następnie ranom pozwalamy obeschnąć na powietrzu, po czym rośliny sadzimy do ziemi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.