Jak działa holenderska giełda kwiatowa?

Z Holandii codziennie wysyła się na cały świat miliony kwiatów. Największa giełda kwiatowa na świecie znajduje się w Aalsmeer koło Amsterdamu. Codziennie w ciągu kilku gorączkowych godzin, od świtu do obiadu, przechodzi z rąk do rąk ponad 20 milionów kwiatów i sadzonek.


Jeden nieprzerwany łańcuch transportowy łączy 6000 holenderskich plantatorów z wielbicielami kwiatów na całym świecie. Łańcuch ten obejmuje ponad tysiąc eksporterów i hurtowników, którzy fachowo pakują, sortują i ładują kwiaty, wysyłając je we wszystkie strony świata.

Kwiaty są dostarczane na giełdę nocą i zwykle w ciągu 24 godzin trafiaja do kwiaciarń na całym świecie

W sali znajdującej się wewnątrz wielkiego budynku setki osób siedzą jedna obok drugiej, a przed nimi wolno przesuwa się długi rząd wózków załadowanych kwiatami w każdym możliwym do wyobrażenia kolorze.

Na ścianie wyświetlają się kolejno zwięzłe informacje: np. "Gerbera Mini Explosive", łodyga 50 centymetrów, najwyższa jakość, minimalna ilość: dwie skrzynki...

Gigantyczny "zegar" na ścianie pokazuje aktualną cenę kwiatów. Czerwone światełko zsuwa się coraz niżej po skali cen i zatrzymuje się tylko wtedy, gdy jeden z kupujących naciśnie przycisk: 40 centów. 30 centów... 20 centów... i nagle: 18 centów za pojedynczy kwiat. Transakcja została zawarta. Sekundę później wyświetlane są już nowe informacje o innej partii kwiatów. Wszyscy konkurenci siedzą obok siebie, w pobliżu zegara, i dokładnie wiedzą, co i ile kupują inni, oraz po jakich cenach.

Świeże kwiaty z sali notowań giełdy trafiają bezpośrednio do magazynów lub ciężarówek firm kupujących. Samochody ciężarowe dowożą ten kolorowy ładunek tylko do klientów w Europie. Transport kwiatów do Azji, USA i na Bliski Wschód odbywa się drogą powietrzną.